Президент Джейкоб Зума виявив зневагу до Конституції, коли використав 15 мільйонів доларів із державного бюджету, аби розбудувати свій приватний будинок, — таке рішення виніс найвищий суд Південної Африки у 31 березня 2016, пише CNN.

Південноафриканський президент Джейкоб Зума запропонував відшкодувати частину грошей, які він витратив на розбудову своєї резиденції

Південноафриканський президент Джейкоб Зума запропонував відшкодувати частину грошей, які він витратив на розбудову своєї резиденції

Він повинен повернути кошти, витрачені на ремонтні роботи, не пов’язані з удосконаленням системи безпеки, заявив Конституційний Суд. Національна Скарбниця визначить розмір суми, яку Зума має відшкодувати.

«Конституція, верховенство правай підзвітність — це гострий і могутній меч, готовий знести потворну голову безкарності», — заявив суд.

Рішення стосується дискусії, яка розпочалася ще сім років тому, коли Зума тільки-но вступив на посаду президента ПАР вперше.

Реконструкції в його будинку розпочалися незабаром після цього і передбачали встановлення басейну, корпусу для великої рогатої худоби, курятника, влаштування центру для відвідувачів та амфітеатру.

Опозиційні партії зареєстрували два випадки, що стосувалися розкрадання державного майна на величезну суму.

«Зума обміркує рішення»

Після винесення судом рішення, уряд Південної Африки в офіційному повідомленні заявив, що Зума «взяв до уваги й поважає» це рішення.

«Президент обміркує рішення та його наслідки для держави й уряду, а також проконсультується з іншими державними інституціями щодо вживання відповідних заходів», — йдеться в повідомленні.

Суд також виявив порушення в діях Національної асамблеї ПАР [нижня палата парламенту ПАР] щодо розслідування справи президента.

«Так, суд постановив, що резолюція Національної асамблеї, що ґрунтувалася на висновках міністра про усунення президента від відповідальності, не відповідає Конституції і є незаконною», — йдеться у зведенні рішення.

Розслідування справи

Два роки тому розслідування, проведене незалежним «сторожовим собакою» — Громадським Протектором [зовнішня державна інституція в ПАР, що розслідує порушення в державних справах, — пер.], виявило, що Зума витратив 246 млн рандів (15 млн доларів) для оновлення його дому в Нкандлі.

Громадський Протектор звернувся до Зуми з вимогою відшкодувати «обґрунтовані відсотки від вартості» ремонтних робіт, не пов’язаних із забезпеченням безпеки, що були б встановлені Національною Скарбницею.

Зума нічого не погасив, умотивовуючи це тим, що ті висновки були лише рекомендаціями, а не правомірним рішення суду. Поліція провела «розслідування» в його домі й «відмазала» Зуму від звинувачень у правопорушенні, заявивши, що ремонтні роботи дійсно були пов’язанні із забезпеченням безпеки.

Але з 31 березня Конституційний Суд визнав, що не всі роботи мали стосунок до вдосконалення системи безпеки, і наказав, щоби Національна Скарбниця визначила суму, яку Зума має відшкодувати.

Протягом 60 днів Національна Скарбниця має подати звіт, який конкретизує суму, а після того Зума матиме 45 днів на її погашення.

Невдоволення громадськості

Цей скандал додав ще одну краплю до чаші громадського невдоволення щодо дій Зуми, ім’я якого нещодавно прикрашало заголовки статей щодо помилкових дій, у тому числі — щодо звільнення міністра фінансів країни, Нланла Нене.

Звільнення Нене відбулося після того, як Національна Скарбниця відмовилася затвердити деякі суперечливі угоди, і було розцінене, як схильність президента усувати всіх, хто ставить йому палки в колеса.

До відхилених угод належали зокрема такі: одна між South African Airways та Airbus і одна щодо фінансування ядерної угоди з Росією на 1 трильйон рандів (50 млрд доларів).

Пропозицію відшкодування відхилено

Коли справи почали виходити з-під контролю, Зума запропонував відшкодувати частину суми, але опозиційні партії наполягали на своєму.

«Зума має піти. Він має лишити посаду президента», — сказав Джуліус Малема, очільник «Поборників економічної незалежності» [сповідують революційний соціалізм, — пер.], однієї з партій, що «затягла» Зуму до суду. «Президент як посадова особа — провалився. Парламент провалився».

Малема заявив, що його партія виявить незгоду з будь-яким урегулюванням відшкодувань, якщо не розширять межі повноважень Громадського Протектора.

Опозиційний лідер М’юсі Мейман [очільник партії «Демократичний альянс», — пер.] зазначив, що день винесення рішення суду є «визначним для Південної Африки» і також назвав це змогою розпочати процес імпічменту Зуми.

«Те, що судова система може виносити рішення такого штибу без остраху упередження, підтверджує принцип поділу влади, — сказав Мейман. — Але друга річ полягає в тім, що президент, як ми завжди й вважали, постійно діяв поза межами припису Закону, і зараз ми отримали великузмогу розпочати процес імпічменту президента».

Будинок дитинства

Зума, четвертий президент країни в пост-апартеїдний період, був обраний на другий термін у травні [2014 року, — пер.]

Він провів своє дитинство у Нкандлі, що в 150 милях (240 кілометрах) на північ від Дурбана.

Скарги щодо відновлювальних робіт почали висуватися ще в 2009, відповідно до звіту Громадського Протектора.

На той час кошти на ремонт складали 4 млн доларів. Але роботи проводили й далі, тож загальна сума зросла аж до 15 млн доларів.

Фейт Карімі й БрентСуейлз для CNN

Переклала Тетяна Горбань

Поділитися в соцмережах:


Tag зума

Related Post