Тиждень тому, 16 січня, українські медіа та суспільство були вражені новиною: четверо вихідців з Харкова були розстріляні терористами в приміщенні кафе столиці Буркіна-Фасо. Загинули співвласниця Cappuccino Café Вікторія Янковська, її сестра Яна, мати Людмила та малолітній син Мішель. Хто винен у трагедії і чому саме Буркіна-Фасо стало мішенню ісламістів – у 5 питаннях.

1. Що трапилося?

У вечірні години пік п’ятниці 15 січня озброєні бойовики під’їхали до Cappuccino Café й відкрили вогонь у відвідувачів. Потім терористи зайшли в приміщення готелю Splendid, взявши заручників.

В результаті штурму французьких та буркінійських спецслужб були знешкоджені четверо терористів та терористок.  Штурм тривав близько 12 годин. Влада Буркіна-Фасо повідомила, що в суботу вранці були звільнені півтори сотні заручників. Загинули щонайменше 30 осіб, більше 50 отримали поранення. Окрім українців, загинули також громадяни США, Франції, Канади, Швейцарії, Нідерландів, Буркіна-Фасо, Лівії, Португалії.

За згадками очевидців, заручники панікували і намагалися прикидатися мертвими, щоб бойовики не звернули на них уваги.

2. Хто винен?

Відповідальність за теракт в Уагадугу взяло угрупування «аль-Мурабітун», яке в 2015 році уклало союз з більшою терористичною групою «аль-Каїда в Ісламському Магрибі».

Угруповання «аль-Мурабітун», утворене у 2013 році, базується в пустелі Сахара на півночі Малі. Лідер групи – відомий алжирський бойовик Мохтар Белмохтар. Одноокий бойовик за прізвиськами «мальборо», «правитель Сахелю» та «невпіймаваний» має чималий бойовий досвід. Ще у 1980х роках він приймав участь у бойових діях проти радянських військ в Афганістані. Після внутрішнього конфлікту в «аль-Каїді» був змушений піти у 2012 році з організації. Як колишній пустельний контрабандист та через тісні зв’язки з туарегами прекрасно орієнтується в пустелі, що робить його важкодоступною ціллю для спецслужб.

Білим контуром – країни-союзники Франції “G5 Сахель”. Чорним – країни, котрі постраждали від нападу “аль-Мурабітун”

Атака на готель підтверджує, що «аль-Каїда» активізувала свою діяльність в Африці. В листопаді 2015 року «аль-Мурабітун» здійснив схожий теракт в розкішному готелі Radisson Blue в столиці Малі Бамако, вбивши два десятки людей. Окрім того, «аль-Мурабітун» причетний до нападів в інших країнах, де Франція грає помітну роль, як Малі, Нігер та Алжир.

У більшості випадків жертвами ставали іноземці. Атаки на готелі ісламісти називають боротьбою з «хрестоносцями», «помстою Франції та недовірливому Заходу», помстою за вторгнення на «землі мусульман», маючи на увазі в першу чергу дії Франції.

3. Чому готель Splendid?

В готелі, який знаходиться в престижному районі Уагадугу, зазвичай розміщуються громадяни західних країн та співробітники ООН. Інколи там гостюють французькі військові. Також в приміщенні готелю часто проходять зустрічі дипломатів. Splendid має зручне розташування для іноземців – до міжнародного аеропорту Уагадугу лише 1,5 км.

4. Чому Буркіна-Фасо?

Це був перший теракт «аль-Каїди» в Буркіна-Фасо.

В колишній французькій колонії Буркіна-Фасо у 2015 році пройшли перші вибори після невдалого військового перевороту на початку минулого року. У 2014 році закінчилася 27-літня епоха диктатора Блейза Компаоре. З точки зору терористів, час для атаки був обраний вдало, коли новий президент Рох Марк Крістіан Каборе ще не мав достатньо сил, а спецслужби малоефективні.

Колишній диктатор Блейза Компаоре мав чимало зв’язків з бойовиками Сахелю, приймаючи участь в багатьох африканських конфліктах. Через це столиця Буркіна-Фасо часто була місцем міжнародних переговорів щодо викупу заручників та безпечним місцем для бойовиків. Тому після зміни влади Уагадугу втратила цей «статус» і стала розглядатися терористами як місце для атак.

Буркіна-Фасо має протяжні і погано захищені кордони з Малі та Нігером, через які майже без труднощів можуть проходити озброєні групи як «аль-Мурабітун».

Для Франції Буркіна-Фасо є стратегічним союзником в регіоні у боротьбі з «аль-Каїдою». Буркіна-Фасо входить до складу міжурядового політичного об’єднання «G5 Сахель». До утвореної на початку 2014 року організації входять також Малі, Нігер, Мавританія та Чад.

Військова присутність Франції в Африці (окрім Джибуті)

«G5 Сахель» тісно повязаний з Францією, яка тримає кількатисячний контингент в регіоні. Влітку 2014 року Франція спільно з цими п’ятьма країнами розпочала масштабну військову антитерористичну операцію «Бархан». По суті, це продовження Парижем військових операцій в Малі та Чаді. Мохтар Белмохтар був однією з головних цілей операції, проте йому вдалося втекти. Хоча операція «Сервал» на півночі Малі і завершилася успіхом, ісламісти не збираються здаватися. А в листопаді 2015 року країни-члени «G5 Сахель» заявили про створення спільних військових сил для протистояння наростаючому тероризму.

5. Хто наступний?

Очевидно, кілька нападів за короткий період продемонстрували актуальність посилення рівня безпеки в регіоні Сахари, де озброєні групи бойовиків фактично можуть безперешкодно «подорожувати» між столицями.

Низький рівень життя та високий рівень безробіття країн Сахелю-Сахелю тільки посилюють позиції ісламістів в цих країнах. А захоплення іноземних заручників та вимагання викупу залишається поширеним способом заробітку для місцевих бойовиків.

Фактично, наступною мішенню іноземці, в тому числі і українці, можуть стати в будь-якому місті їх скупчення в Малі, Буркіна-Фасо, Нігері, Чаді, Мавританії чи іншій країні-союзниці Франції, і не тільки в Африці.

Артем Бабак

Поділитися в соцмережах:


Related Post