Статті
Навіщо Китай вливає мільярди у Замбію

Мідь Замбії складає 74% повного експорту країни. Мідь є основною статетею наповнення бюджету. 70% мідних шахт належать Китаю. У 2000-2010 роках товарообіг між КНР та Замбією виріс з $100 млн до $2,8 млрд.

Починаючи з 2000 року, Китай розвиває широкомасштабну експансію в Африці. Пекін щедро виділяє кредити під низькі відсотки, вкладає інвестиції в розвиток місцевої промисловості, готує спеціалістів у вищих навчальних закладах Китайської Народної Республіки.

Інвестиції Китаю загрожують Замбії

Замбія залишається однією з найстабільніших країн регіону з плавним розвитком економіки. За даними Світового банку, у 2013 р. ріст ВВП склав 6,4 %, а в 2014 році Замбія потрапила на 83 місце у рейтингу найсприятливіших для ведення бізнесу країн (проти 90-го у попередньому році). Однак продовження традиційної китайської політики може знецінити завойовані позиції.

Україна останніми роками розвиває економічну співпрацю в регіоні (зокрема з ПАР, Нігерією та Кенією), та заціквлена в налагодженні відносин зі стабільними режимами. Це неможливо без врахування зовнішніх сил, що впливають на місцеву політику.

МІДНІ ШАХТИ

Китайські підприємці отримали пільгові умови ведення бізнесу через допомогу Пекіна уряду Замбії, що призвело до концентрації в їхніх руках близько 70 % мідних шахт.

В 2009 р. китайська корпорація Nonferrous Metal Mining розпочала розробку мідної руди. Зараз більшість мідних шахт країни знаходяться у приватній власності її дочірніх компаній, таких як National Family Caregivers Association. Заснована у 1983, ця підконтрольна державі струцкктура була піонером економічної експансії за кордонами КНР, активно працює в гіричорудній галузі в Монголії, Таїланді, Лаосі.

У 2015 китайська корпорація Nonferrous Metal Mining залишається майже монополістом на ринку міді замбійського “мідного поясу”, та завершує запуск в експлуатацію заводу з обробки міді Chambishi Copper Smelter, веде геологорозвідувальні пошуки (зокрема молібдену). Більша частина продукту екпортується до Китаю. Активно інвестують у галузь також Сino Metal і Cino Acid. На їх фоні західні Barrick Gold Corp та First Quantum Minerals Ltd, і вітчизняна Konkola Copper Mines займають невеликий сегмент ринку.

Мідь, що добувається на півночі Замбії, складає 74% повного експорту країни (у тому числі сира мідь, очищена мідь, і мідний дріт), і відповідно є основною статетею наповнення бюджету. Однак донедавна зовнішні інвестори сплачували лише 6 % податку. В жовтні 2014 уряд Замбії оголосив про запуск нової фіскальної політики, при якій гірничодобувні підприємства повинні платити 8 % податку з шахт і 20 % – з родовищ відкритого типу, при подальшому підвищенні до 30% з 1 липня 2015 р. Однак після переговорів з інвесторами урядовці пішли на поступки, обмежившись 9 % з прибутку відкритих родовищ. Відповідно і подальший ріст податкового пресу видається сумнівним.

“ВБИВЧИЙ” КИТАЙСЬКИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

Середня і вища ланка управління складається з китайських фахівців, що часто натуралізуються, приймаючи місцеве громадянство. Таких осіб вже більше 100 тис.

zambia_copper_strikes

З появою китайських менеджерів поступово проявляється визискувальне відношення до замбійців, котрій працюють на китайських підприємствах: невиконання норм безпеки, заробітня платня була меншою за мінімальну, понаднормові графіки роботи. В результаті наростає обурення місцевих шахтарів, виникають страйки та мітинги.

ШАХТА ЧАМБІШІ

У 2005 році 50 працівників загинули в результаті вибуху на шахті Чамбіші, хоча китайський уряд виплатив компенсацію у розмірі $10 тис на людину.

У 2006 році китайські керівники Чамбіші застрелили шістьох замбійських протестувальників.

201110230002

У 2010 році в районі Чамбісні на шахті Коллум починаються заворушення: влизько 13 вбити, десятки порененихпоранені. Через два роки виник конфлікт через невиплату мінімальної зарплати, що завершився вбивством директора Ву Шангсі. Зрештою, у 2013 році відбулась націоналізація шахти через погані умови безпеки і охорони навколишнього середовища. Китай був обурений.

Ситуація залишається складною насамперед через низьку оплату праці – на китайських підприємствах робітники одержують до 100 $ на місяць – майже вдвічі менше, ніж на шахтах західних чи вітчизняних корпорацій.

У 2010 році в районі Чамбісні на шахті Коллум починаються заворушення: кількадесят робітників поранені. Через два роки виник конфлікт через невиплату мінімальної зарплати, що завершився вбивством директора Ву Шангсі. Зрештою, у 2013 році відбулась націоналізація шахти через погані умови безпеки і охорони навколищнього середовища. Китай був обурений.

ПОЗИЦІЯ ЛУСАКИ

На 15-му Саміті Африканського союзу, 2010 рік, глава МЗС Замбії пан Пенде відкинув критику деякими африканських ЗМІ китайської діяльності щодо нецільового використання коштів, зростання корупції та непомірних державних боргів. Пенде назвав зауваження ЗМІ “ревністю”.

Щоправда, зростання незадоволення замбійцями політикою Китаю відіграло роль у виборчій кампанії 2011 року. Тоді переможцем став Майкл Сата, лідер Патріотичного фронту. Спочатку він використовував антикитайську риторику. Після перемоги він стає більш поміркованим, продовжуючи вигідне співробітництво з Китаєм.

Юрій Олійник

Related Post