Статті
Waste Masters Africa: Корисний досвід Африки

«Коли зрубають останнє дерево, коли буде отруєно останню річку, коли піймають останню пташку, – тільки тоді ви усвідомите, що гроші неїстівні.»

Індіанське прислів’я

 

Щорічно виробляється 660 мільйонів тон відходів, що не переробляються. Найбільші проблеми постають саме в Азії та Африці, де часто не вистачає не лише інфраструктурного забезпечення, але також і розуміння необхідності у поводженні з відходами. Waste Masters Africa – це інтерактивний проект – освітня гра, яку можна використовувати у школах, у домогосподарствах та бізнесі. Мета цієї гри – покращити рівень обізнаності жителів африканських країн у проблемах екології.

Птахи летять над звалищем сміття у Йоханнесбурзі / Світлина Getty Images

Що ж таке Waste Masters Africa?

“Besides having fun, the game also gives players the opportunity to become more aware of the importance of good waste management and recycling.”. Проект також націлений на зміну ставлення жителів Африки до їх споживацької поведінки, що зумовлює й серйозні зміни у екологічній ситуації континенту та світу загалом. Так про цю гру висловився один з її творців – Ван Кутен. До створення гри долучилися й мультиплікатори та спеціалісти з візуалізації даних. Такий серйозний та багатосторонній підхід до неформальної освіти викликає ще більшу цікавість.

Які цінності сповідують ініціатори/ки проекту?

Цей проект, націлений не просто на навчання, а й на «перенавчання» та формування нового бачення про те, що сміття – це цінний ресурс, яким не варто нехтувати. Він спрямований і на підняття свідомості – розуміння того, що людям потрібна «зелена», чиста планета для їх наступних поколінь. Інтерактивна, ігрова форма допомагає досягти освітнього ефекту значно краще, оскільки діти, що раніше отримали такі знання та навички, переконані у важливості збереження навколишнього середовища, будуть використовувати ці знання (звісно, за інших сприятливих умов, таких як наявність пунктів роздільного збору сміття та інше) усе своє свідоме життя.

Що собою являє ця гра?

Waste Masters – набір карток, кожна з яких описує або екологічну проблему, або шляхи її подолання, механізми переробки сміття. Таку інтерактивну, неформальну форму освіту взяли на озброєння вже 140 африканських початкових шкіл, що є доволі високим показником, оскільки проект розпочався у травні 2019 року. Цю гру використовують не тільки у початкових школах, а й у домогосподарствах, нею зацікавлені прогресивні та свідомі щодо питань захисту навколишнього середовища підприємці.

Якими є недоліки проекту?

Серед усіх перелічених раніше здобутків та переваг програми поки що важко виділити якісь недоліки, що стосувалися б контекстуальної частини Waste Masters Africa. Я вбачаю недолік лише у недостатній інституціоналізації цього проекту на державному рівні. Добровільність може деколи стати на перепоні ефективності, оскільки зацікавлені лише у збільшенні свого доходу підприємці, найчастіше нехтують довкіллям. Якщо така програма, як Waste Masters Africa, стане обов’язковою у рамках вивчення якогось курсу у школі, а додатково до неї на підприємствах будуть проводитися лекції на екологічну тематику, то загалом ідея буде краще реалізована.

Логотип Waste Masters Africa

А що ж щодо України?

Наразі екологічна освіта в Україні відбувається лише як частина освоєння дисциплін природничого циклу. На жаль, на цих дисциплінах не розглядаються практичні аспекти захисту навколишнього середовища. Така інформація школярі можуть отримати завдяки зусиллям волонтерів та активістів, однак ці уроки є скоріше винятком, ніж правилом. На мою думку, практична екологічна освіта необхідна в Україні, де більша частка відходів спалюється на сміттєзвалищах. У світі, де зараз існує безліч технік не лише переробки, а й запобігання надмірному використанню ресурсів, такий підхід до навколишнього середовища є недопустимим.

Досвід Waste Masters Africa в Україні

Я вважаю доречним використовувати практику африканських країн та їх проекту Waste Masters Africa. Такий підхід є доволі змістовним та зрозумілим, а також ефективним. Однак важливо зауважити, що такі заходи будуть дійсно корисними та разючими, якщо їх ініціювати на державному рівні, а також, що не менщ важливо – заохочувати відповідними діями зі сторони держави, такими як впровадження обов’язкового сортування сміття, збільшення частки переробленої сировини, контроль промисловості за порушення екологічних стандартів. Але ж, звісно, силу маленьких кроків не варто недооцінювати. І для того, що виростити нове покоління свідомих до своєї планети людей, варто починати з освіти, з проектів, яким і є Waste Masters Africa.

Автор: Єлізавета Сідельникова 

Related Post

1 коментар

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *