Там народилася кава, сонце світить 13 місяців і практично щороку повідомляється про померлих від голоду. Про Ефіопію можна багато чого сказати. Про життя в цій спекотній африканській країні, мабуть, найкраще в Україні знає Олександр Буравченков – український дипломат, який понад 9 років працював на різних посадах в Посольстві України в Федеративній Демократичній Республіці Ефіопія (що, само по собі,  є неординарним явищем в українській дипломатії). А з 2010 по 2015 роки він був Тимчасово повіреним у справах України в Ефіопії. Публікуємо першу частину розмови про унікальність країни, чим займаються працівники українських посольств та імідж Ефіопії у світі.

Ефіопія – не Африка

Ефіопи не вважають себе африканцями, вони – інші, вони – ефіопи. І на те в них є ряд причин.

По-перше, Ефіопія ніколи не була по-справжньому колонізованою європейцями і є найстарішою незалежною державою на континенті. У 1932 році імператор Хайле Селассьє І після агресії фашистської Італії втік з країни до Лондону. 35 років до цього імператор Менелік ІІ розбив італійську армію в битві при Адуа (Північ Ефіопії), поклавши краї зазіханням європейських імперій колонізувати країну.

По-друге, в Ефіопії офіційна державна мова – амхарська (відноситься до семітської групи мов), яка походить від арамейської, якою спілкувалися за часів фараонів предки арабів та євреїв. Ця мова має власний алфавіт, що є одним з найдавніший у світі, старший від латинського чи арабського.

По-третє, Ефіопія – єдина країна Африки, яка веде викладання в школах своєю мовою зі своєю власною письменністю, в той час як уся інша Африка має арабський чи латинський алфавіт та державну французьку, португальську, англійську чи арабську мови.

По-четверте, час ефіопи рахують по своєму. Якщо в Києві 8:00 година ранку, в Ефіопії – 2:00 година. День (і час) починається зі сходу сонця. Після «наших» 18:00 починається ніч. Тобто, європейських 21:00 в Аддис-Абебі буде 3:00 ночі. Не кажучи вже про те, що рік починається 11 вересня і має 13 місяців, і зараз в Ефіопію 2009 рік. Тринадцятий місяць триває 4-5 днів і додається в серпні-вересні.

Традиційність

Ефіопія є аграрною країною, де міцно вкорінився традиційний уклад життя. Освіта та достатки, за словами Пана Олександра, рідко впливають на буденні речі.

«Ефіопи можуть заробляти багато грошей, мати шикарну освіту та будинок, який навіть в Україні не всі можуть дозволити. Але коли ефіоп приїжджає додому, він буде їсти їжу, яку приготує служниця на вогні на вулиці, буде їсти руками – так як пращури робили. Якщо він так не буде робити – він не буде мати поваги, навіть серед своїх служниць».

Кавуни в Ефіопії продаються протягом року

В питаннях землеробства також часто віддається перевага традиційним методам. Наприклад, ефіопи часто оброблюють землю на биках дерев’яною сохою, хоча поруч можуть стоять трактори. При схилі 45 градусів землю можна обробити тільки биком, зазначає дипломат.

Оброблення поля у сезон дощів

Українське посольство

У 2015 році Україна експортувала в Ефіопію товарів на майже $140 млн. Це, переважно, чорні метали, вироби з них, зернові та електричні машини. В Україну з Ефіопії потрапляють головним чином бобові культури та кава. Це – офіційна інформація з сайту МЗС. Міністерство закордонних справ також переконує, що Ефіопія є одним з найбільших торговельних африканських партнерів України і Київ зацікавлений у розширенні співпраці.

В Ефіопію Олександр Буравченков потрапив, можна сказати, випадково. Закінчення Дипломатичної академії та відкриття посольства в Ефіопії співпали в часі у 2003 році.

«Я просто подав подання на оформлення на економічну посаду в нашому посольстві в Японії.  Під час здачі екзамену в МЗС, мені було запропоновано, досить неочікувано, відрядження у новостворене українське Посольство в Ефіопії. Одним з чинників заснування української дипломатичної місії в цій країні було відкриття в Аддис-Абебі штаб-квартири Африканського Союзу, який став правонаступником Організації Африканської Єдності. Тодішній український посол Олексій Рибак, який був послом в Лівії і Ефіопії за сумісництвом, лобіював інтереси України досить потужно. Посольство мало стати першим кроком до тісної співпраці з Африкою, реальної співпраці. І я був призначений першим українським дипломатом, який туди поїхав на посаду консульського співробітника».

Олександр Буравченков (праворуч) зі спікером Парламенту Ефіопії (ліворуч)

Варто зазначити, що Україна досі не має своїх спостерігачів в Африканському Союзі, на відміну від, наприклад, Росії, Білорусі, Азербайджану, Чехії чи Польщі.

Центральний район Аддис-Абеби

В Аддис-Абебі Олександр Буравченков був єдиним штатним співробітником, тому за відсутності технічного персоналу доводилося займатися різними питаннями.

«Щоденно я писав витрати, надходження, частково виконуючи бухгалтерські речі (закріплений за дпустановою бухгалтер приїжджав з іншого українського Посольсва раз на місяць). Офіцера безпеки теж не було, тому я спілкувався з місцевими компетентними органами, лагодив та ремонтував огорожу з  колючого дроту і т.п. Спочатку були індивідуальні охоронці, але вони буле безвідповідальні і могли на роботу не з’явитися. Оскільки в Ефіопії немає державної охорони іноземних представництв, прийшлося наймати місцеву приватну  охоронну фірму».

Про українсько-ефіопські відносини не можна багато сказати. Українців в Ефіопії проживає дуже мало. В радянські часи 70% ефіопів, які вчилися в СРСР, знаходилися саме в Україні. У 2011 році за ініціативою Олександра Буравченкова було організованов «Асоціацію ефіопських випускників українських вузів», до цього вони об’єднувався довкола російського культурного центру.

Зустріч ефіопських випускників українських вузів в Аддис-Абебі

Імідж у світі

Ефіопія намагається змінити свій імідж у світі. Так, існує програма «нагодуємо себе самостійно», яка розраховує, що  Ефіопія зможе розвинути своє власне виробництво харчів та припинить  отримувати продовольчу допомогу від міжнародних донорів. Однак, це питання все ще не вирішено.

Окрім кави, Ефіопія у світі відома також імператором Хайле Селассьє І, якого члени релігійного руху растафаріанства вважають божественним. Окрім цього, в країнах Заходу за образом Ефіопії міцно вчепилися світлини дітей з роздутими животами, які помирають від голоду. У 1985 році в Лондоні відбувся міжнародний музичний фестиваль Live Aid, який транслювався на 150 країн світу. Глядачі та музиканти  збирали гроші знедоленим африканським дітям. Однак проблема полягає в іншому.

Будівля на півночі Ефіопії

Ефіопські діти навряд чи побачили зібрані кошти – мільярди доларів допомоги від міжнародних організацій розкрадаються місцевими чиновники.

Вулиця Аддис-Абеби

Голод для Ефіопії – звичне явище, яке через специфічний клімат трапляється, по суті, щороку. В країні є навіть спеціальний комітет з питань голоду, який вирішує різноманітні питання поставок продовольчих товарів до регіонів, що голодують.

Вулиця в центрі Аддис-Абеби

Окрім місцевих чиновників, схоже, що часто міжнародні організації також наживаються на проблемах Ефіопії. Наприклад, є організація з захисту прав віслюків – The Donkey Sanctuary.

«Ця організація має штаб квартиру в Лондоні. Що вона робить? Оскільки віслюк в світі вважається твариною, яку найбільше експлуатують, її треба захищати. Вони проводять просвітницьку роботу, що на віслюка заборонено сідати людині старше 14 років, навантажувати, наприклад, більш ніж 40 кг і т.п. Все б нічого. Тільки з чого починається роботи? Відкривається офіс, закупається 20-30 шикарних лендкрузеів, дається зарплата своїм волонтерам і всім іншим, які їздять по селам і намагаються розказати, що віслюків не треба експлуатувати і всі задоволені. Десять тисяч фунтів в нього зарплата – а чого б ні?».

Селяни в Дебре-Лібанос

Всі фото: Олександра Буравченкова

Артем Бабак

Поділитися в соцмережах:


Related Post