Кенійський журналіст та поект Тоні Мокама провів інтерв’ю з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Кенія, Євгеном Цимбалюком, призначеним у 2015 році. Дипломат розповів місцевому онлайн-виданню Standart Entertainment News про українських іноземних політиків, інформаційну війну, подорож економ-класом та корупційні проблеми. 

Карібу Кенія, бвана абмасадор [з суахілі – «Пане Посол, вітаємо в Кенії», – ЦДА]

Асанте сана [дуже дякую]. Я перебуваю в Кенії з 22 квітня 2015 року, проте я прибув на день пізніше інших послів, що вручили вірчі грамоти на протокольне затвердження Президента Ухуру Кеньяти. Отже, я мусив чекати 4 місяці до представлення моїх грамот. Та я радий, тому що одержав затвердження в переддень дня незалежності України.

Євген Цимбалюк та Ухуру Кеньята. 2015 рік. Фото Посольства України в Кенії

Чому Україна відкрила Посольство у Найробі?

Україна відкрила посольство у Найробі не випадково. Ми усвідомлюємо важливу роль, яку Кенія відіграє у Східінй Африці. Це регіональний вузол (хаб). Вона стала важливою для України і політично, і економічно. Наші контакти зростають. Чи знали Ви, що Міністр закордонних справ Аміна Могамед закінчила Київський національний університет [ім. Тараса Шевченко]? Ми горді за її успіхи на міжнародній платформі.

Як Україна поборює корупцію?

Корупція в будь-якому місці світу цілком роз‘їдає країну. В Україні саме корупція стала однією з причин Євромайдану, Революції 2014 року (що подолала над-корумпованого колишнього Президента Віктора Януковича). Навіть зараз, хоча ми боремось, набагато легше створити антикорупційні інститути, ніж подолати явище. В Кенії служби, відповідальні за викорінення цього пороку, повинні правильно, патріотично, плідно працювати та виконувати свої обов’язки.

Найробійці мають День захисника, Україна має День захисника України, що вперше був відзначений 14 жовтня 2015 …

Це точно. В минулому ми (Україна) мали свого роду “День захисника Вітчизни” з радянських часів, та у 2014 році наш Президент, Петро Порошенко, проголосив, щоУкраїна не може відзначати свята з військово-історичного каледнаря Росії, бо ми повинні гордитися захисниками нашої Батьківщини.

Які Ваші враження від Кенії та кенійців за цей час, яка-небудь улюблена страва?

Кенія – дуже красива країна. Люди дружелюбні та відкриті, вони дійсно гарні. Країна дуже зелена, з захопливими природним середовищем. Також мені дуже подобається погода Найробі. Клімат прекрасний, так багато фруктів. Я відкрив цікаві і смачні страви, наприклад смажений маїс і ньямачома [смажене м’ясо].

Чого Кенія може навчитись в України у справі протидії терору?

Взагалі не Україні радити, як поводитись з тероризмом, тому що ми досі повинні багато вивчити самі, перед тим як одержимо успіху в боротьбі з проросійськими терористами на сході України. Багато традиційних способів добре відомі. Я лише хотів би привернути Вашу увагу до таких факторів як інформація та правда. Висвітлення правдивої інформації про терористів, їхні дії та цілі може допомогти запобіганню цій загрозі. Інша потрібна умова – впровадження двосторонніх угод у відповідних сферах, зокрема обмеження фінансування тероризму.

Як Україна справляється з економічними проблемами та внутрішніми реформами?

Ми вижили протягом останніх двох років завдяки всеосяжній нисхідній “внутрішній революції” в урядуванні та секторальним реформам громадських служб. Ми почали з конституційних реформ, згодом дійшли до виборчих реформ, відкритих тендерів, антикорупційних кампаній, судових реформ, децентралізації, національної безпеки, охорони здоров’я, податкової та освітньої реформ, зміни ринку фінансів та розсудливого управління державним багатством та людськими ресурсами. Наприклад, я прилетів в літаку економ-класу, а не першого чи бізнес-класу. Наш прем’єр-міністр часто робить так само. Це символічно зберігає державні гроші, та впроваджує культуру урядування “кращими засобами”.

Ми також наймаємо спеціалістів поза нашими кордонами. Йдеться, до прикладу, про діючого губернатора Одеси Міхаїла Саакашвілі (це колишній презмидент Грузії – це немовби новий танзанійський Президент Джон Магуфулі найняв екс-президента Мваї Кібакі як міністра економіки). Російська Червона Армія вторглась та анексувала Крим – автономний регіон України в 2014 році, опісля – амбіційно підтримує сепаратистів на сході України, відомих як Ополчення народу Донбасу.

Починаючи з проголошення незалежності від Радянського Союзу в 1991 році, певні групи в Російській державі завжди розглядали Україну як зону особливих інтересів Російської Федерації, а не суверенну державу. Гордовитість та вплив цих груп (у Кремлі) призвели до анексії Криму, роздмухування сепаратизму силами терористів в українському регіоні Донбасу.

Терористів чи націоналістів?

Минулого року протистояння продовжилось між захисниками нашої вітчизни і, так-званим, ополченням, тому повітряний простір на сході країни був закритий. Малайзійський літак Boeing-777, з 283 пасажирами та 15 членами екіпажу на борту (включаючи провідних дослідників проблеми Віл-СНІДу), був збитий Зенітно-ракетним комплексом БУК, що вбило всіх на борту. До цього висновку прийшла Рада безпеки Нідерландів. Це трагічна історія, схожа до Локербі.

Літак був збитий в повітряному просторі над територією, контрольованою цим “ополченням” за допомогою самохідного ЗРК середньої дальності, що був виготовлений в Радянському Союзі та досі використовується в Російській Федерації (для боротьби з повітряними загрозами). Яким чином ці терористи дістали таку зброю? Це не автомат Калашнікова, про який можна сказати – “добре, вони придбали його на чорному ринку або полі бою”. Ви не зможете купити БУК в супермаркеті.

Чого Ви прагнете досягти протягом дипломатичної місії?

Вірю, що Україна та Кенія мають великий потенціал для розвитку двосторонніх відносин. Наше посольство долучатиме зусиль до поглиблення політичного діалогу. Маю амбіційні плани з пожвавлення двосторонніх візитів та контактів, багатьох угод про співробітництво у правовому полі та сфері економіки та торгівлі. Маю надію, що підписання згаданих угод допоможе посилити двосторонню торгівлю.

Джерело: SDE

Переклад Юрія Олійника

Поділитися в соцмережах:


Related Post