У зв’язку з війною на Сході та економічними війнами з Російською Федерацією Україна потребує нових ринків збуту та нових торгівельних партнерів. Україна, при певному сприянні та відходу від «сірих» схем, може на зовнішні ринки вивезти великі обсяги конкурентоспроможної продукції. Очевидно, що товарообіг з РФ буде і далі значно скорочуватися, тому нереалізовану продукцію потрібно перенаправляти на інші динамічні ринки, де приймаюча сторона не буде вести себе непередбачувано. Тому Україні потрібно звернути увагу на Африку, залучаючи нових партнерів, нехай і маловідомих.

Мапа Сомалі

Мапа Сомалі

Серед них – Сомалі. Країна з 1991 року перебуває в хаосі, але потрохи ситуація стабілізується й ринок стає доволі перспективним для українських товаровиробників. Причому не лише для аграріїв, а й для промисловців.

Сільське господарство

Сомалі – це №1 у світі за кількістю поголів’я худоби: вівці, кози, крупна рогата худоба та верблюди, яких в країні більше 7 млн голів. Це – перспективне джерело м’яса, молока, шкір, шерсті для зародження обробної промисловості. Якщо стимулювати співпрацю, то українські підприємства зможуть отримати нові замовлення машинного устаткування для харчової, текстильної та шкіропереробної промисловостей.

У зв’язку з сильним опустелюванням країни та обмеженою кормовою базою для свійських тварин Сомалі потребує значної кількості фуражного зерна та інших кормів.

Могадішо може похвалитися банановими плантаціями, причому більшість придатних під них земель ще не освоєні.

Привертають увагу й плантації бавовни та цукрової тростини. За часів диктатури Сіада Барре (1969-1991 рр.) в місті Джоухар, на північ від Могадішо, існував потужний цукровий завод. Бавовна місцевими ремісниками переробляється кустарно та йде на виробництво традиційних товарів народного споживання. За наявності інвестицій можливо збільшити не тільки кількість, але й якість орних земель. Цьому посприяє коректне використання водних ресурсів даної країни.

Бананова галузь Сомалі поступово відновлюється

Бананова галузь Сомалі поступово відновлюється/New York Times

Перспективним також є риболовство. Сомалі має протяжну берегову лінію – прямий вихід до Індійського океану та Аденської затоки. Під час правління Сіада Барре були утворені доволі успішні кооперативи рибалок. Галузь фінансувалася державою, яка в свою чергу отримувала кошти від Федеративної Республіки Німеччина. Риболовство постраждала від того, що іноземні траулери незаконно ловили рибу та скидали токсичні відходи в територіальних водах Сомалі.

Саме конфлікт місцевих рибалок та жителів приморських поселень з екіпажами іноземних траулерів призвів до народження такого феномену, як сомалійське піратство. Безробіття та тотальна бідність залишається головним фактором поповнення сомалійських піратів новими рекрутами. Модернізація риболовецького флоту Сомалі призведе до скорочення лав піратів та зменшення рівня безробіття. Вилов риби призведе до створення рибообробних підприємств, на яких рибу будуть переробляти на експорт, що сприятиме надходженню валюти до казни держави.

Місцеві рибалки є досвідченими та кваліфікованими, знають навігацію, досконально освоїли місцеві води. Зараз вилов риби йде на харчові потреби жителів прибережних регіонів. Скільки виловлюється риби – невідомо, адже статистичні дані відсутні. Окрім рибальства, перспективним стане розвиток господарств, де штучно розводитимуть рибу, причому не лише морську, але і прісну.

Сомалійські рибалки несуть акул на ринок/AFP

Сомалійські рибалки несуть акул на ринок/AFP

Промисловість та енергоресурси

На території країни розташовані поклади різних руд, цементної сировини, а ва морському територіальному шельфі виявлені великі запаси нафти. Через нестабільність та примітивний розвиток транспортних комунікацій поклади сировини промислово не розробляються.

Спеціалістів насторожує поведінка Китаю, який не дивлячись на розбрат в Сомалі, вміє домовлятися з усіма ворогуючими сторонами та по-хижацьки починає видобувати ресурси на підконтрольних їм територіях, таким чином наносячи Сомалі великі збитки. Територія Сомалі ще повністю геологічно не досліджена. Тому допомога українських спеціалістів-гірників та геологів у підготовці місцевих кадрів буде зустріта сомалійською стороною позитивно, що може призвести до доступу українських підприємств до розробки корисних копалин на цих теренах.

Після стабілізації ситуації Сомалі не буде в змозі самостійно видобувати нафту, тому шукатиме зовнішніх партнерів. Україна в даному питанні має шанс, але лише якщо буде зацікавлена та розвиватиме двосторонні контакти з Сомалі. Для України доступ до нафти в цьому регіоні є дуже важливим, щоб позбавитися залежності від російських вуглеводнів.

Продавчиня палива в Могадішо. Середня ціна літру бензини - $1.4/AlJazeera

Продавчиня палива в Могадішо. Середня ціна літру бензини – $1.4/AlJazeera

Енергетика Сомалі залишається в руках мафії. Електрику споживачам реалізують організовані злочинні групи. Уряд Сомалі та численні квазідержави взагалі не втручаються в цей процес (окрім уряду Сомаліленду). Перспективними є побудова гідроелектростанцій та отримання електрики з відновлюваних джерел енергії.

Промисловість Сомалі представлена харчовою, переробною та текстильною промисловостями. Підприємства, що зберігають рентабельність, потребують модернізації та інвестицій. Місцеві бізнесові еліти радо йдуть на контакт з іноземними інвесторами. Невеличкі цехи та виробничі підприємства доволі успішні.

Вже не такий хаос

Не дивлячись на війну, в країні функціонують школи та навіть університети, причому з доволі серйозною кількістю абітурієнтів. Ісламські релігійні організації підтримують місцеві медресе (релігійні школи), де діти, окрім вивчення Корану, навчаються грамоті. Всі ворогуючі сторони дбають про розвиток освіти, бо це підвищує їхній авторитет на підконтрольних територіях, а вони прагнуть завоювати довіру та симпатію місцевого населення.

Сомалійська влада посилює армію та поліцію, бо необхідно отримати перемогу над чисельними збройними формуваннями, які виступають проти об’єднання країни. Поки ще триває ембарго на постачання зброї в Сомалі – в тому числі на продаж зброї легітимному уряду Сомалі, який змушений здобувати її в боях та купувати на чорному ринку. На столичному ринку Баккара можна купити від пістолета до крупнокаліберного кулемета та РПГ за доволі прийнятну ціну. Коли ембарго буде скасовано, Україна може здобути ще одного покупця зброї, військової техніки та спорядження.

Сомалі потребуватиме спеціалістів різних галузей, і Україна може посприяти їхній підготовці. Взамін ми отримаємо проукраїнську сомалійську еліту, що сприятиме подальшому розвитку наших відносин та принесе великі дивіденди у майбутньому.

Економіка Сомалі перебуває в тіні, реального її ВВП ніхто не знає. Але її економіка жвава та активна. Ворогуючі сторони не перешкоджають комерційній діяльності, лише збирають певні «податки».

Сомалі – це дуже перспективна країна,  коли досягне примирення та почне все з початку. Вдале географічне розташування портів сприятиме не лише експортно-імпортним вантажним потокам, але й представлятиме цінність для транзитних операцій. А пожвавлення торгівлі та економіки сприятиме примиренню сомалійського суспільства.

Артем Дробот

Поділитися в соцмережах:


Related Post