Інтерв'ю
Джибуті: Україна виявила інтерес до “перлини” Африканського Рогу

Вашій увазі інтерв’ю з Почесним консулом України в Республіці Джибуті, пані Катериною Рєзніковою. 5 липня ц.р. вона отримала консульський патент та розпочала виконувати свої функції. Отже, в Джибуті стало черговою країною Африки, де була посилена дипломатична присустність України. Про країну, яку називають “Африканським Сингапуром”, особливості її розвитку, регіональне та глобальне значення, а також перспективи інтенсифікації відносин з Україною, будь ласка, читайте в інтерв’ю, яке Центр дослідження Африки провів за сприяння третього секретаря посольства України в Ефіопії Олександра Босака.

К.Рєзнікова отримує консульский патент від т.п.с. ПУ в Ефіопії М.Кіріченка / світлина ПУ в Ефіопії

Розкажіть, будь ласка, трохи про себе та ваш професійний шлях? Як ви стали Почесним консулом України в м.Джибуті? Які ваші плани на цій посаді?

Я – українка, народилася на навчалася в Донецьку, але з 2003 року протягом 5 років проживала у Франції, та останні 11 років – в Джибуті. Розвинувши свої знання і отримавши досвід роботи з міжнародними компаніями, два роки тому я почала займатися власним автомобільним бізнесом. Компанія, створена в Джибуті, має статус регіонального центру з великою активністю в Ефіопії, Сомалі, Південному Судані та Еритреї. Хоча перебуваю за кордоном з особистою та професійною метою в серці я патріот і після сумних подій, що відбувалися в Україні 2014 року я зрозуміла, що настав час діяти і робити особистий внесок в майбутнє України. Моя головна мета – просувати Україну в Джибуті і сприяти розвиткові економічних, культурних та наукових зв`язків.

У якій сфері Ви працювали?

Автомобільний бізнес. Ексклюзивний дилер Тойоти в країнах Східної Африки.

Судна у гавані порту Джибуті / світлина К.Рєзнікової

Як відбулося ваше знайомство з Джибуті? Чим вас зацікавила ця східноафриканська країна?

2004 року, коли я вперше прибула до Джибуті, мене вразив клімат. Джибуті має 365 сонячних днів у році, що між іншим дуже позитивно впливає на настрій.

Джибуті називають «африканським Сінгапуром» наскільки виправданим є це порівняння?

Я абсолютно згодна. Джибуті ще потрібно пройти довгий шлях, щоб досягти рівня Сінгапуру, але тенденції дуже позитивні. Для порівняння з успіхом Сінгапуру, заснованого на банківській та портовій системах, Джибуті за 15 років побудувала 3 морські порти міжнародного рівня і 16 банків. Цiй країні є чим пишатися.

Міжнародна зона вільної торгівлі в Джибуті / світлина К.Рєзнікової

На чому заробляє країна? Чи є в ній мінеральні ресурси?

На відміну від більшості країн Африканського континенту Джибуті не має нафти, газу, дорогоцінних металів, тощо. Головним національним надбанням є її геолокація, портова інфраструктура. Країна знаходиться на перехресті шляхів між Європою, Азією та Африкою. Вона є ворітьми в сусідню Ефіопію, країну з колосальними темпами економiчного розвитку. 90% товарної продукції Ефіопії на експорт та імпорт проходить саме через порти Джибуті.

Чому в Джибуті настільки висока концентрація іноземних військових баз? Як це впливає на життя громадян?

Завдяки своєму розташуванню і стратегії уряду, Джибуті стала центром концентрації іноземних морських сил. США створили свою єдину постійну базу в Африці, а Китай відкрив свою першу військову базу за кордоном. Франція, Японія, Італія, «Аталанта» (Європейські армійські сили), а також кілька інших присутні для боротьби з тероризмом і піратством. Це місце, де повністю протилежні сили співпрацюють у гармонії. Є користь місцевому населенню з точки зору зайнятості та торгівлі, пов’язана з наявністю цих сил.

Кемп Лемоньєр – військова база США в Джибуті / світлина Voice of Djibouti

В країні була громадянська війна між етнічними групами афарів та ісса. Чому вони конфліктують? Яка безпекова ситуація в країні зараз?

Джибуті – найбезпечніша країна світу. Внутрішні конфлікти є частиною минулого і вони підживлювалися з-за меж країни.

Які відносини у Джибуті з країнами-сусідами? На кого орієнтується уряд Джибуті? Які позиції Росії в країні?

Джибуті вдалося зберегти дружелюбні відносини зі своїми сусідами. Крім того, Джибуті є домівкою тих же етнічних груп, що і його сусіди в Ефіопії, Сомалі та Ємені. У країні існує політика диверсифікації, і відносини хороші як із західними партнерами (Європою і США), так і з Китаєм і країнами Перської Затоки. Основним торгівельним партнером та інвестором є Китай, від якого країна набуває все більшої економічної залежності. В місті Джибуті присутнє посольство РФ, але активності воно не проявляє.

Мапа Джибуті / Bloomberg

Нещодавно в ЗМІ була інформація, що в Джибуті може бути голод. Наскільки об’єктивними є ці дані?

Ця інформація дуже далека від істини. У країні немає розвиненого сільського господарства, тому вона не залежить від обсягу врожаю протягом року. Оскільки населення країни складає всього 800 тис. осіб, у неї є достатньо резервів для забезпечення продуктами харчування. До речі джибутійці є шанувальниками якісноі їжі, а харчування займає особливе мicце як і в Україні.

 Чи могла би Україна допомогти посилити продовольчу безпеку Джибуті?

Україна часто описується засобами масової інформації як житниця Європи, цілком можливо розширити горизонти і розглянути можливість експорту української продукції до Джибуті, пристосовуючись до звичаїв місцевого споживання.

Розкажіть про сучасний стан торговельно-економічних відносин між Україною та Джибуті? З чого складається наш експорт та імпорт до нас?

За підсумками 2018 року торгівля товарами між країнами становить майже 35 млн дол. США та повністю складається з українського експорту. Джибуті до України не експортує, але українські продукти, включаючи продукти харчування (птиця, цукор і борошно), присутні на ринку. Сьогодні більшу частину своєї продукції імпортує через країни Перської затоки. Попитом також можуть користуватись соняшникова олія українського виробництва. Нещодавно Торгово-Промисловою Палатою України мені надано честь бути офіційним представником ТПП України в Джибуті, тим самим надавати всілякого сприяння українським експортерам у виході на східноафриканський ринок. Впевнена, що впораюся.

Джибутійський пейзаж / світлина К.Рєзнікової

Хто з українського бізнесу зацікавлений у присутності на джибутійському ринку? Чому? Чи працюють там українські компанії?

Насправді це є великою проблемою для українських компаній вийти на ринок Джибуті, враховуючи наявність міжнародної конкуренції і культури. Споживач Джибуті є інформованим споживачем. Але все можливе, якщо воно має реальну мотивацію та розуміння з боку українських компаній.

Чи наявне співробітництво між країнами у військово-технічній сфері?

Дані офіційно не повідомляються, але я можу сказати, що Джибуті має дуже велику армію по відношенню до розміру країни, і вона є частиною АМІСОМ (підтримка сомалійської армії), тому їм потрібне обладнання та військова техніка.

В чому полягає інтерес з боку громадян Джибуті до України? Сфера бізнесу, торгівлі освіти, гуманітарних зв’язків? Чи є вихідці з Джибуті в Україні? Хто ці люди?

Україна може зацікавити Джибуті як туристичний напрямок та торгівельний партнер, а також в контексті iнвестицiй в нерухомість. Але це відносини все ще на етапі зародження. На даному етапі є окремі бізнесмени, які відвідують Україну з діловою метою.

Чи існує українська громада у Джибуті? Яка її чисельність та чим займаються тамтешні українці?

Деякі українці знаходяться на довго- та короткостроковому перебуванні в Джибуті, і більшість з них працюють для субпідрядних компаній іноземних військових баз.

Гавань Джибуті /світлина К.Рєзнікова

Що вам найбільше сподобалося в Джибуті?

Сонце, найчистіша і найприємніша вода на світі, теплий прийом людей, простота мирного життя … перелік довгий.

А що навпаки найбільше не подобається в цій країні?

Життя під сонцем дає певне розслаблення й ефективність в роботі знижується, а реалізація проектів часто залежить від сезонів (без активності протягом літніх місяців) і часу доби (розширена сієста між 12h і 16h).

Чи є в Джибуті якісь туристичні об’єкти, що могли би зацікавити українців?

У Джибуті є туристичні об’єкти, до прикладу озеро Ассаль (солоне, найнижче місце в Африці відносно рівня моря), озеро Аббе (місце зйомок фільму «Планета мавп»), красиві острови. Гарне морські донні види, а також місце цікаве в часи міграції китової акули. Це не країна масового туризму, а країна елiтного туризму.

К.Рєзнікова

Ваші поради для Українців, які будуть відвідувати Джибуті?

Джибуті – країна обміну та зустрічей. Ласкаво просимо.

Катерино, дякую вам за ваш час та змістовні відповіді, що дадуть українцям можливість інакше поглянути на Джибуті, як країну, що має значно більшу вагу, ніж нам зазвичай видається, і Україна в цій державі дійсно має потенціал для реалізації національних інтересів.

Інтерв’ю провів Олександр Мішин

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *