Інтерв'ю
Привітання лідерів та представників африканських громад України до Дня Незалежності

Сьогодні 24 серпня 2019 року наша Україна відзначає 28-му річницю проголошення незалежності. Це головне свято нашої державності. До українців в цей світлий день надходять вітання від дружніх націй з усього світу. Країни Африканського континенту не є виключенням. Цього року з величезною приємністю представляємо вашій увазі привітання від африканських друзів України, від лідерів та представників африканських громад, які з чималою пошаною, вдячністю та повагою ставляться до братнього українського народу.

Хочеться висловити слова подяки нашим афроукраїнцям з Буркіна-Фасо, Гвінеї, ДР Конго, Єгипту, Кот д’Івуару, Мавританії, Сьєрра-Леоне, Тунісу та ЦАР, які розповіли, як в їхніх країнах відзначається День незалежності, дали свої визначення категорії «незалежність», описали сучасну Україну та дали свої настанови та побажання щодо майбутнього розвитку українства.

Хочеться вірити, що роль та внесок африканських спільнот України в її прогресі буде стрімко розширюватися та зростати, а відносини України з країнами Африки зміцнюватися.

Слава Україні! Слава націям величної Африки! Разом ми сила!

Буркіна-Фасо

Хароуна Зонго,  голова буркінійської громади України, генеральний директор компанії Zalinoh Group, політолог

-Як у Республіці Буркіна-Фасо відзначається День незалежності?

-В моїй країні святкування незалежності відбувається 5 серпня, бо саме у цей день в 1960 році Буркіна-Фасо (в той час країна мала назву Верхня Вольта – ред.) підняла прапор своєї незалежності. Так само, як і в Україні та інших країнах світу в нас проводяться військові паради, цивільні марші, тематичні дебати та конференції. У Буркіна-Фасо День незалежності відзначається не лише у столиці – місті Уагадугу, а й в різних регіонах країни, яких у нас всього 13.

-Що для вас значить незалежність?

-Моя Батьківщина – Буркіна-Фасо здобула незалежність, так само, як і Україна у серпні. Ця дата дуже багато для мене значить. Це точка відліку самостійного управління політичними, економічними, культурними та іншими справами вольтійців, сучасних буркінабе (в 1984 р. президент Томас Санкара змінив назву країни з Верхньої Вольти, що по-різному звучала в перекладі на іноземні мови на уніфіковану назву Буркіна-Фасо – «країна чесних людей» – ред.).  

-Якою Ви бачите сучасну Україну?

-З моєї точки зору, сучасна Україна є демократичною державою, що перебуває у пошуках миру, політичної, економічної та соціокультурної стабільності. Це також країна, яка проходить реконструкцію, внутрішнє структурування та реформи, що спрямовані на подолання корупції та інтеграцію до лав ЄС.

-Ваші побажання українцям до Дня незалежності

Я бажаю Україні: Миру, Миру, і спокою, бо без миру нічого міцного неможливо збудувати.

Гвінея

Діалло Ісса Садіо, Президент ГО «Африканська Рада в Україні», віце-консул Республіки Гвінея в Україні

-Як у Республіці Гвінея відзначається День незалежності?

– День незалежності моєї країни відзначається дуже помпезно, як у самій Гвінеї, так і за її межами, де мешкають наші діаспори. Останні 10 років діє принцип ротації: коли кожен з адміністративних центрів приймав по черзі головне святкування країни, і це сприяє будівництву інфраструктурних об’єктів – шляхів, готелів, адміністративних будівель, спортивних майданчиків, шкіл). Свято саме по собі починається з відвідання історичних місць, пов’язаних з гвінейськими героями, а потім відбувається парад збройних та цивільних сил, який приймають перші особи держави. Потім по усій країні відбуваються розважальні заходи, що тривають до самого вечора. Вітальна промова президента по національному телебаченню повинна підвести підсумки розвитку країни за рік, віддзеркалити її поточний стан та показати майбутні перспективи.

-Що для Вас значить незалежність?

-В моєму розумінні для країни «Незалежність» для країни означає її суверенітет, територіальну цілісність, добрий рівень соціальної захищеності, низький рівень безробіття, справедливу судову систему, високий рівень медичного сервісу, якісну освіту, економічну самодостатність, свободу політичної, релігійної, культурної, мовної та інформаційної діяльності.

– Якою Ви бачите сучасну Україну?

– Україна – це європейська країна з величезним потенціалом та запасами ресурсів, країна талановитих та працелюбних народів, країна з потенціалом розвитку високих технологій, країна, де люди відносно турбуються один про одного. Якщо керівництво країни буде любити її та турбуватися за свій народ, то Україна буде однією з найбільш квітучих країн Європи, де буде приємно та комфортно жити.

Ваші побажання українцям до Дня незалежності

– Мої щирі побажання До Дня Незалежності, аби Україна та українці були по справжньому незалежними, аби гармонія, щастя панували у кожні родині, а мир та благополуччя в усій країні. Будьте щасливі!

Демократична Республіка Конго

Дієдонне Нгелека (друзі називають його «Дідо», але старим він себе не вважає), конголезець, учасник Х-фактор, музичний виконавець з гурту Le Coeur

-Як у ДР Конго відзначається День незалежності?

– Для нас конголезців, День незалежності це дуже серйозна дата в календарі, бо ми вибороли незалежність від Бельгії за дуже важку ціну, було пролито багато крові, загинули сотні тисяч людей. Якщо казати про особливості святкування, то скажу вам так: для нас конголезців кожен день життя – це свято, а на День незалежності ще виконується гімн країни.

-Що для Вас значить незалежність?

-Незалежність – це сенс та принцип номер один мого життя.

Якою Ви бачите сучасну Україну?

-Бачу Україну перспективною та відкритою до інших країн та культур.

Ваші побажання українцям до Дня незалежності

– Любіть та цінуйте свою країну, вона у вас прекрасна!

 

P.S.: Дієдонне 24 серпня святкує свій День народження! Найщиріші вітання!!!

 

Єгипет

д.Валід Атія, голова правління Єгипетського земляцтва в Україні (аль-галія аль-місрія фі Укранія)

-Як у Арабській Республіці Єгипет відзначається День незалежності?

-В нас це свято має назву «йовм аль-істе’ляль» та відзначається воно 23 липня. Перш за все це вихідний день. Найбільше відчуття свята задає телебачення. По всіх телевізійних каналах транслюють програми та стрічки про революцію (Липнева революція 1952 року – «тавра 23 юлію» – ред.) та її роль в розвиткові сучасного Єгипту.

-Що для Вас значить незалежність?

-Це право на самовизначення та стимул для пошуку кращого.

-Якою Ви бачите сучасну Україну?

-На Україну з новим молодим президентом та його командою дивлюся з оптимізмом. Проте перед державою є дуже багато роботи попереду, і потрібно докладати зусилля аби настали досягнення.

-Ваші побажання українцям до Дня незалежності

-Моє головне побажання – це мир Україні та усім українцям! Важливо аби війна скінчилася.

 

Кот д’Івуар

Седібе Усені, голова івуарійської громади України (м.Харків)

-Як у Кот д’Івуарі відзначається День незалежності?

-День незалежності у Кот д’Івуарі відзначали буквально нещодавно у серпні, і я був в цей час вдома. В нас у цей день по всій країні відбуваються народні демонстрації з нагоди свята. У столиці – Абіджан, що є івуарійською економічною столицею, відбувається парад армії та сил поліції. Обов’язковим є виступ президента республіки – звернення до нації, і зараз країну очолює Аласан Уаттара. Хочу сказати, що люди дуже радісно відзначають цей день: вони несуть національні прапори, які можна побачити скрізь у містах, вдягаються у національні костюми та виконують національні танці. В нас в країні дуже багато національних танців, зараз навіть усі не перелічу. Також у святкуванні беруть участь і діти, зокрема школярі беруть участь у святкових мітингах.

-Що для Вас значить незалежність?

Перш за все, країна повинна мати свою власну валюту, сама її друкувати – це дуже важливо, мабуть найважливіше. По-друге, повинно бути виробництво товарів на місцях, переробка сировини. От у нас в Кот д’Івуарі – найбільший обсяг какао-бобів ми вирощуємо у світі, але шоколад свій практично не виробляємо. Тому ціни на нього в нас дуже високі. Якщо в Україні у вас шоколадка буде коштувати в магазині до 20 грн, то в нас така сама – 40 грн. Але ви не виробляєте какао-боби, а ми виробляємо… І третє – це шляхи, транспортне сполучення регіонів та міст це дуже важливо.

-Якою Ви бачите сучасну Україну?

-Ваша мова є дуже складною, але я її вивчив і зараз використовую. В мене дуже багато друзів та подруг тут, ми часто разом проводимо час, гуляємо містом, ходимо до кіно. Завжди відчував підтримку з боку українців, і від друзів і від свого університету. Я вчився у Харківському інституті фінансів. Проте був випадок, коли на мене напали четверо бандитів, але я зміг себе захистити, і все завершилося добре. Була й інша історія, коли я стикнувся з людяними ставленням. Я працював на будівництві, і мені необхідно було одного разу просто відвідати вбиральню. Дівчина на ресепшені ресторану, що був поруч мене не хотіла впускати, і я вже хотів іти далі. Але встав один з відвідувачів закладу, підійшов до мене та провів до вбиральні, сказавши, що «Братан, ми тут в Україні усі різні». Отже, почуваю себе добре!

-Ваші побажання українцям до Дня незалежності

-Не повинно бути війни, не можна давати шанс нестабільності. На Донбасі вам потрібен мир. Хочу щоб люди тут любили один одного та дорожили один одним. Також хочу, аби ви дивилися на кожного африканця індивідуально, не лякалися нас. Ми дуже дружні, і теж любимо коли до нас ставляться так само дружньо. В іншому разі в нас настає депресія.

Мавританія

Амаду Кан, викладач Французького інституту в Києві, випускник Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка

-Як у Ісламській Республіці Мавританія відзначається День незалежності?

-Ми святкуємо День незалежності восени – 28 листопада. Зазвичай зранку в цей день відбувається військовий парад, а увечері – салют. Молодь, користуючись святом, організовує у вечірній час бали в різних районах столиці Нуакшоту.

Що для Вас значить незалежність?

Для мене незалежність – це коли людина вільна у своїх діях та думках. Але коли в людини також є права та обов’язки по відношенню до своєї держави та суспільства. Незалежна країна – це країна з якою рахуються на міжнародній арені та яка у свою чергу поважає міжнародне право та етикет поведінки світового співтовариства.

-Якою Ви бачите сучасну Україну?

-Дуже хочу аби війна якомога швидше закінчилася і щоб держава Україна перетворилася у розвинену в усіх сферах життя країну. Хотілося би бачити Україну у ТОП-20 найбільш розвинених країн світу!

 

-Ваші побажання українцям до Дня незалежності

-Бажаю Україні та українцям миру та гармонійного розвитку в усіх сферах. Хочу аби країна процвітала в сенсі економічного розвитку, і аби в найближчі 2 роки економічне зростання досягло як мінімум 7% на рік.

 

Сьєрра-Леоне

Юрій Камара, представник сьєрра-леонської громади України, віце-президент ГО «Африканська Рада в Україні»

-Як у Сьєрра-Леоне відзначається День незалежності?

-Моя країна Сьєрра-Леоне, що розташована у Західній Африці здобула незалежність 27 квітня 1961 року, тоді завершився британський протекторат. Свято незалежності в країні майже завжди відзначається з широким розмахом. Так би мовити по-африканськи. Виключенням були роки тривалої громадянської війни 1990-х рр. Причиною її виступали міжнаціональні конфлікти. Бойовики, що були вигнані з сусідньої країни – Ліберії розв’язали у Сьєрра-Леоне громадянську війну, яку підживлювали представники чорного ринку діамантів з Антверпена та Лондона. Кожен рік під час Дня незалежності у Фрітауні – столиці Сьєрра-Леоне, на центральному стадіоні, який прошу відзначити, ще у 1980-х рр. був збудований та подарований Китаєм, проводиться офіційна частина свята. Виступає президент країни та відбувається парад. Як у столиці, так і у регіонах країни в цей день люди вбираються у національний одяг на честь свята. Також люди полюбляють вбиратися в одяг, що складається з зеленого, білого та блакитного кольорів – це символізує сьєрра-леонський триколор.  Діти вбираються у шкільну форму тих закладів, де вони вчаться та проходять маршем центральними вулицями столиці у супроводі духових оркестрів. Звісно цей день не може бути без запальних африканських танців. Також хочу додатково відзначити, що в усіх куточках світу, де наявні земляцтва сьєрра-леонців, хоча би з двох осіб, свято відбудеться на найвищому рівні та будуть запрошені гості у великій кількості. Країна за населенням далеко не Нігерія, нас всього 6 мільйонів осіб, але кожен сьєрра-леонець, який мешкає за кордоном намагається показати культуру своєї країни та особливості національної кухні з великою гордістю. Дипломатичні місії Сьєрра-Леоне намагаються завжди підтримувати та фінансувати заходи, пов’язані з цим національним святом, та допомагають студентам й діаспорам.

Що для Вас значить незалежність?

-Скажу про державність, про її становлення та набуття нацією та її лідерами самого відчуття державності. Є дуже добрий український вислів: «Дати собі раду» – це означає виплекати в собі почуття відповідальності за країну, як нації, а не просто населення. Такі ж почуття мають бути в наших чиновників та топ-менеджерів. В українців, так само, як у африканців є спільна проблема: через колоніальне минуле почуття державності лише тільки спинається на ноги.

-Якою Ви бачите сучасну Україну?

-Мені дуже би хотілося, аби українські дипломати, державники, історики, політики вивчали історію помилок, перемог, розвитку країн Африканського континенту. Нажаль Україна попри те, що розташована в центрі Європи, але проходить ті ж самі віхи розвитку, що і африканські країни. В багатьох країнах Африки були громадянські війни, і ось у ХХІ століття війна пришла до України. Важливо аби конфлікт було врегульовано мирно за участі міжнародних організацій, і військового контингенту ООН.

-Ваші побажання українцям до Дня незалежності

-Хочу побажати взяти на озброєння тверезий та розумний погляд африканців на мовні та національні бар’єри. В Сьєрра-Леоне мешкають представники понад 10 різних національностей. Найбільші: менде, тімні, лімба, сусу, малінке, кріо, фула. Понад століття також мешкають ліванці та індуси. Всі розмовляють різними мовами, що не схожі одна на іншу. Отже, люди намагаються вивчити кілька мов. Попри це все також є державна мова – англійська та її місцевий діалект – Кріо. Люди намагаються засвоїти якомога більше мов, аби розуміти та поважати культури один одного. Французька, англійська, португальська мови не розглядаються як мови агресорів, на них дивляться як на мови, що з огляду на історичні обставини стали міжнародними, як мови на яких писали Шекспір чи Дюма. Українському суспільству також необхідно знати кілька міжнародних мов та мови країн-сусідів. Це не лише російська мова, а ще й румунська, угорська, польська, інші мови країн пострадянського простору. Це потрібно для успіху торгівельно-економічних відносин – бути здатним сказати партнеру хоча би кілька фраз його рідною мовою. Також хочу сказати про релігію. У Сьєрра-Леоне 70% населення сповідують іслам, але є ще представники інших конфесій: англіканської протестантської та католицької церков. Але всі сусідні спільноти разом святкують релігійні свята різних конфесій.  Слава Богу, поки ніхто ззовні не задіював важіль релігійного розбрату та конфліктності.

Туніс

Дріді Халед, громадян Республіки Туніс, бізнесмен

-Як у Тунісі відзначається День незалежності?

-Для усіх тунісців День незалежності є дуже важливим святом, бо це одна з найголовніших подій в політичному житті сучасного Тунісу. Це день коли 20 березня 1956 року було завершено добу французької колонізації, що розпочалася 12 травня 1881 року, коли країна після укладання угоди Бардо під прикриттям встановлення протекторату втратила свій суверенітет. Зараз тунісці відзначають День незалежності, вбираючись у святковий одяг по усіх містах країни та це святкування відбувається до пізньої ночі.

Що для Вас значить незалежність?

Для мене зміст незалежності зводиться до ключового питання: звісно будь-яка нація мріє про незалежність або хоча би автономізацію, але чи ця незалежність для однієї людини чи для цілої країни? І врешті хто користується плодами цієї незалежності? Аналіз історії міжнародних відносин засвідчує також, що нація, яка вдається до вирішення власної проблеми, вдаючись до підтримки інших націй таким чином демонструє свою слабкість та ігнорує свою незалежність.

-Якою Ви бачите сучасну Україну?

Україна – це рівноправний партнер для країн Сходу, який одночасно рухається на шляху до європейської інтеграції та європейських стандартів після багатьох років відученості від Європи. Зараз країна має шанс аби своє бачення та цінності привести до рівня, щоб бути з-поміж світових лідерів та позиціонуватися, як країна, що може дати свій внутрішній потенціал кооперації для тих партнерів, що ціннісно близькі їй. З новими лідерами Україна може реалізувати модель прогресивної економічної еволюції, аби посісти домінуючі позиції у Європі та світі. Але Україні необхідна модернізація.

-Ваші побажання українцям до Дня незалежності

Від себе бажаю українцям благополуччя, щастя, радості, натхнення. А вашій країні бажаю миру, прогресу та життя у братерстві. Нехай це свято прокладе вам шлях до кращої долі.

 

Центральноафриканська Республіка

Тьєррі Вакат, голова комісії з питань оборони Національної Асамблеї Центральноафриканської Республіки, голова міжпарламентської групи дружби Україна-ЦАР

-Розкажіть, будь лакса, про вашу країну, про Центральноафриканську Республіку, бо про неї зараз дуже багато пишуть в українських ЗМІ

-Після здобуття незалежності, ЦАР, як і інші країни Африканського континенту налагоджували свої двосторонні та багатосторонні відносини із світом. Перш за все мова йде про Францію, США та СРСР, де були відкриті наші дипломатичні представництва, та куди наші студенти їздили на навчання. Так само, як Чад, ДРК, Конго (Браззавіль), Габон – країни колишньої Французької Екваторіальної Африки ми почали торгувати з означеними потужними гравцями. З середини ХХ століття відчувалася висока геополітична напруга між СРСР, США та їх союзниками, такими як Франція та ФРН. Це дуже вплинуло на життя усіх, хто народився після 1960-х рр., а для тих хто народився у 1980-х рр. це вже стало лише історією. З Африки, споглядаючи на світ, ми дізналися, що СРСР був великим блоком з державами-сателітами, що слідували за ним. Тому розпад СРСР у 1991 році став дуже важливою подією для нас, і з цього моменту ми дізналися про Україну. Колишні наші студенти, зокрема з ЦАР, розповіли нам про Київ. Це були молоді лікарі, керівні кадри МЗС, військові, інженери, які з гордістю казали, що вчилися у Києві і отримали там освіту. Ми знали, що СРСР це не лише Росія, як нам хотіли показати з Москви. Ми розуміли, що Україна відігравала дуже важливу роль з поміж союзних республік, і таке усвідомлення існувало на рівні наших еліт.

-Якою Ви бачите сучасну Україну?

– Нельсон Мандела казав, що спорт може показати людині межі її можливостей, і спорт показав Україну, зокрема це про футболіста Андрія Шевченка, коли він був гравцем ФК «Мілан». Це важливий внесок в популяризацію України до дикої окупації Криму з боку Росії. Африка, і ЦАР зокрема, очікують від України багато чого, зокрема у сфері АПК та інших секторах виробництва. Але в нас до сих пір мало знають про Україну, і Київ повинен активізувати свою дипломатію в Африці, аби послабити російську пропаганду по усьому континентові.

-Ваші побажання українцям до Дня незалежності

Оскільки я є головою парламентської Групи дружби Україна-ЦАР, то я дуже зваблений вашою країною та хочу розробити план дій аби зробити багато корисного для обох країн на цій посаді. Про Україну до сих пір мало знають у ЦАР. Тому важливо аби відбувалися заходи, подібні тим, які депутат Володислав Данілін здійснив для поліпшення пізнаваності вашої країни на Сході Африки. Усім українцям бажаю щасливого відзначення Дня незалежності або як кажуть в нас в ЦАР: Nzoni matanga ti dipadance na Ukrainien kwé!!!

Інтерв’ю провів Олександр Мішин

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *