економіка
Навіщо Туреччині потрібна Лівія: велика стратегія Туреччини в Східному Середземномор’ї

Депутат турецького парламенту від правлячої “Партії справедливості і розвитку” (AKP) Еміне Нур Гюнай взяла участь в засіданні комісії з політичних справ і демократії в Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). В ході засідання вона, як представник турецької делегації, пояснила позицію Туреччини в Лівії та Східному Середземномор’ї.

За словами Гюнай, для того, щоб мати право голосу в Східному Середземномор’ї, необхідно домінувати в Лівії. “Ось чому боротьба за владу в Лівії все сильніше набирає обертів. Після недавніх змін розкладів на користь Туреччини деякі країни стурбовані. Я розповіла про нашу позицію по межах нашого континентального шельфу в Східному Середземномор’ї. Туреччина діє відповідно до лівійської політичної угоди (Схіратска угода) , затвердженої резолюцією Ради Безпеки ООН № 2259. Уряд національної згоди Лівії, створений в результаті лівійського політичної угоди, продовжить рішуче виступати на боці лівійського народу і підтримувати зусилля з політичного врегулювання “, – зазначила Гюнай.

Нагадуємо, протурецький Уряд національної згоди Лівії (УНЗ) є єдиним лівійським урядом, що визнається ООН та Україною. З територій УНЗ до України минулого року ввозилася нафта, були досягнуті домовленості щодо експорту продукції тваринництва з України до Лівії. Тим не менше міжнародне визнання не допомогло зупинити на шляху до столиці війська фельмаршала Хафтара, активно підтримуваного Росією, Саудівською Аравією, Єгиптом, Суданом та Об’єднаними Арабськими Еміратами. Це поставило УНЗ на грань загибелі, коли сили Лівійської національної армії Хафтара стояли під Триполі.

Допомогла врятувати ситуацію турецька військова допомога, що надійшла цього року, і включала як масштабне постачання військової техніки, так і пряму участь турецьких військ у бойових діях, зокрема відомих турецьких ударних БПЛА “Байрактар”. В результаті битва за Триполі була виграна, а війська Хафтара були відкинуті з Триполітанії. Безумовно Туреччина, що зіграла роль рохірімів для Триполі в цій війні, далека від безкорисливості. Допомога Лівії є частиною більш масштабної турецької стратегії по утвердженню власних інтересів в регіоні. Одна з цілей цієї стратегії – закріплення за Туреччиною багатого енергоносіями шельфу Східного Середземномор’я. Цього Туреччина хоче досягнути за рахунок посилення лояльного до неї Уряду національної згоди, співпраці та міжнародної угоди з ним щодо розподілу Середземного моря.

Джерело: Haberler.com

Денис Москалик

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *