President Donald Trump listens during a meeting with lawmakers on immigration policy in the Cabinet Room of the White House, Tuesday, Jan. 9, 2018, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

President Donald Trump listens during a meeting with lawmakers on immigration policy in the Cabinet Room of the White House, Tuesday, Jan. 9, 2018, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

Першу частину статті можете прочитати тут.

Інформаційна бомба

На слова Трампа офіційно негативно відреагували Куба, Сальвадор, Гаїті, Ботсвана, Нігерія, ПАР, Африканський Союз та ООН, нагородивши їх найрізноманітнішими негативними епітетами:

 • огидні;
 • болючі;
 • грубі;
 • безвідповідальні;
 • наповнені ненавистю та зневагою;
 • гідні осуду;
 • обурливі;
 • ксенофобські;
 • принизливі;
 • шокуючі;
 • соромістські;
 • расистські;
 • образливі.

Хіларі Клінтон, колишній опонент Трампа на президентських виборах 2016 року, 13 січня 2018 року назвала вислови Трампа невігласькими та сказаними стосовно людей, які виглядають не так як він. Особливо недоречно, на її думку, це звучить у восьму річницю нищівного землетрусу на Гаїті у січні 2010 року, коли померли 225 тис. людей.

Офіційний Представник Управління Верховного Комісара ООН з прав людини Руперт Колвілл на брифінгу у Женеві (Швейцарія) 12 січня 2018 року заявив, що не можна виключати цілі країни та континенти з населенням, яке не є білим, бо це є заохоченням расизму та суперечить універсальним цінностям, за які довго боровся світ.

Тоді ж Офіційний Представник Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців Уільям Спіндлер заявив, що люди, які втікали від переслідувань та війни, потребують притулку та повинні отримати захист у країні прибуття незалежно від місця та країни походження.

Посол Республіки Гаїті у США Поль Альтідор 12 січня рішуче засудив слова Трампа, як такі, що грунтуються на стереотипах, та наголосив, що Трамп або погано вихований або погано інформований.

Офіційний представник Комісії Африканського Союзу Ебба Коллондо 12 січня назвала слова Трампа такими, що йдуть врозріз з загальноприйнятою поведінкою та викликають крайнє занепокоєння. З її слів, це дивно й образливо чути, враховуючи, що США як держава народились внаслідок імміграції, зокрема, і багатьох африканців.

12 січня 2018 року на надзвичайному засіданні держав Африки-учасниць ООН прийнято спільну заяву з приводу слів Трампа, якими вони надзвичайно вражені та які рішуче засуджують як спробу опорочити африканців та кольорове населення.

15 січня донька Мартіна Лютера Кінга, Берніс, заявила, що слова Трампа не відповідають істинному духу Америки.

«Ми—один народ, одна нація, одна кров, одна доля. У цю пору наш спільний голос повинен звучати гучніше, аніж голос того, хто інколи не слідує заповітам мого батька», —зазначила вона.

МЗС ПАР, Ботсвани та Нігерії викликали дипломатів США «на килим» 15 січня.

Сенат Гаїті 18 січня натякнув на те, що батьки-засновники держави найпершими кинули виклик колоніалізму.

Гаїті—друга у Західній півкулі незалежна держава після США (1802 від Франції, і їх не змогли підкорити 40 тис. вояків Наполеона, який 15 років панував у Європі). І тому Гаїті (здобула незалежність через 25 років після США і за 20 років до держав Латинської Америки) принизливо було чути слова Трампа.

Гнівні багатолюдні акції протесту відбулись 18 та 22 січня у Порт-оф-Пренс (столиці Гаїті) навпроти Посольства США, через що воно не працювало 22 січня.

Офіційний коментар Уряду Гаїті є більш ніж красномовним: «Ці образливі і гідні осуду висловлювання у жодній мірі не відображають мудрість, стриманість та розсудливість, які повинні бути властиві будь-якому високопоставленому політику».

Давос

Навіть на Світовому економічному форумі у Давосі Трампа наздогнали його ж слова.

23-24 січня протестувальники у Давосі та Лозанні розгорнули англомовний плакат, адресований Трампу «Повертайся у свою країну, смердючу діру».

На Світовому економічному форумі у Давосі низка представників бізнесу Африки бойкотувала виступ Трампа 26 січня на знак протесту проти його слів від 11 січня.

На Світовому економічному форумі у Давосі 26 січня 2018 року Трамп у своєму «посланні для досягнення великого розквіту та справжнього миру» сказав, що кожен лідер держави повинен ставити інтереси своєї країни понад усе. Інтереси США не передбачають обзивань інших держав і континентів через їхню біду.

Так, Трамп хоче змінити імміграційну політику, щоб приймати корисних для США іммігрантів, а не усіх підряд чи по лотереї як зараз, але не варто нікого ображати.

Ще у Давосі Трамп сказав, що його політика «Америка понад усе» не означає «Америка самотужки». США не будуть і повинні відмежовуватись від решти світу.

Висновок (післямова)

Зрештою, життя в Африці, особливо у тропічній частині, несолодке. Отруйні комахи, інфекційні хвороби, спекотний клімат, слабкість демократії, спадщина колоніалізму, невисокий рівень життя.

Але це не дає Трампу привід так висловлюватись, хай і без «смердючих дір», особливо перед своїми політичними опонентами. Чи йому це не знати як визнаному у США гуру бізнесу з багаторічним стажем?

Трамп може так думати, бо у всіх є свобода думки.

Президент Трамп може так говорити своїм однодумцям, колегам чи родичам, але не політичним опонентам, які це розкажуть і рознесуть на весь світ, які відштовхнуть світ від США.

Президент США, попри всі зауваження ЄС, РФ, Ірану, КНДР та КНР, зараз є найвпливовішою людиною планети. До нього прислухаються, кожен його твіт читають. Кожне його слово може стати причиною конфлікту (як з КНДР) та безглуздої ворожнечі (як з «дірами»).

На завершення хочу навести слова з виступу Трампа у Давосі: «Ми всі дужчі, коли вільні суверенні нації працюють разом в ім’я спільних цілей та спільної мрії».

Zender, львівський африканіст

Поділитися в соцмережах:


Related Post