Статті
Trade not aid: справедлива торгівля в Африці

Говорячи про організацію праці в Африці, часто згадують бідність виробників та фермерів, використання дитячої праці, примусову працю у важких умовах. На противагу цьому, хочу звернути увагу на рух «справедлива торгівля», що виник у 60-тих роках в Європі та набув досить широкого розповсюдження в усьому світі.

Кооператив з виробництва какао-бобів Капреза, Кот д’Івуар / світлина https://www.fairtrade.org.uk/

Справедлива торгівля (fair trade) – громадський рух, в основі якого знаходяться суспільно справедливі стандарти міжнародного трудового, екологічного та соціального регулювання. Ідея справедливої торгівлі піддає критиці існуючу систему організації міжнародної торгівлі та розглядає її як несправедливу. Справедлива торгівля сприяє сталому розвитку, пропонуючи кращі умови торгівлі та забезпечення прав маргіналізованих робітників, зокрема у країнах що розвиваються. Головне бачення полягає у створенні світу, де всі виробники зможуть мати постійні засоби для існування, реалізовувати свій потенціал та приймати рішення про власне майбутнє. (Fairtrade international)

Всесвітня організація справедливої торгівлі визначила основні 10 принципів, серед яких створення можливостей для економічно маргіналізованих виробників, оплата по справедливій ціні в місцевому контексті, заборона на експлуатацію дитячої праці, екологічність виробництва та інші. (WFTO)

На 71 з’їзді Генеральної Асамблеї ООН,  Джон Магама, тогочасний президент Гани зазначив, що «Африка не потребує співчуття чи матеріальної допомоги. Важливим є шанс на справедливу торгівлю в середині Африки та з усім світом» (UN News, 2016). Ряд африканських країн також приєдналися до  Fairtrade Foundation, серед них Гана, Уганда, Ефіопія, Кенія та інші. (Fairtrade Foundation). У 2013 році було видано перший звіт про результати роботи Fairtrade Африка. Результати дослідження показують певні поліпшення у сфері торгівлі та праці.

По-перше, збільшується залучення виробників продукції до прийняття важливих рішень. Працівники Fairtrade Африка залучали місцевих виробників до консультацій з приводу створення системи глобального моніторингу справедливої торгівлі а також при створенні нової моделі постачання для бавовни, какао цукру та деяких інших товарів.

По-друге, було проведено ряд навчальних заходів, які мали на меті збільшення обізнаності виробників щодо фінансового менеджменту, системи справедливої торгівлі та у інших цільових напрямках.

По-третє, було налагоджено партнерські та інформаційні зв’язки між виробниками. Зокрема, 55% респондентів, які брали участь у зустрічах Fairtrade Африка зазначають, що вони отримали корисну інформацію щодо ринку та ціноутворення, і ще 25% вважають, що вони змогли поділитись та отримати інформацію від інших виробників.

Також було створено партнерські мережі з різноманітними неурядовими організаціями, задля збільшення обізнаності про діяльність організації та  пошуку джерел фінансування (Performance report 2010-2013).

Копачі золота в Уганді / світлина Ian Berry/Magnum Photos

З нещодавніх випадків  справедливої торгівлі є створення та функціонування першого кооперативу з видобуду золота в Уганді. Африка є багатою на золото та коштовне каміння, та через це використовувалась колонізаторами як джерело ресурсів. Тому створення умов для справедливої торгівлі у цій сфері є значним досягненням. Кооператив має назву Syanyonja Artisan Miners’ Alliance (SAMA). Вони здобули фінансову підтримку від Trade for Development (TDC), і це дало змогу покращити менеджмент організації, поліпшити техніку видобування золота та отримати доступ до міжнародного ринку. За останні три роки учасники кооперативу пройшли ряд тренінгів не лише з бізнесу, а й з трудових прав, умов праці, здоров’я та безпеки, так як сфера видобутку золота є дуже ризиковою.

Видобування золота є важливим для економіки сільської місцевості. Отримання сетрифікату покращило життя спільноти видобувачів золота коло озера Вікторія.  Також створення першого кооперативу з видобутку золота є певним прецедентом, який дає надію на поліпшення ситуації для таких груп по всій Африці (The Cooperator News).

Автор: студентка НАУКМА Марта Ярош

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *