Африка швидко змінюється. Тому для тих, хто не встигав слідкувати за новинами континенту у 2015 році, Центр досліження Африки підготував список 10 важливих подій, що змінили та продовжуватимуть впливати на Африку та світ.

1. Єгипет: падіння російського літака

Російський літак Airbus A321, що здійснював рейс з Шарм-Еш-Шейху до Санкт-Птербургу, зазнав катастрофи у листопаді. Трагедія завдала Єгипту збитків на десятки (потенційно й на сотні) мільйонів доларів.

Загинуло 217 пасажирів (в тому числі троє українців) та 7 членів екіпажу . Це – найбільша катастрофа в історії російської та радянської авіації. Росія оголосила про евакуацію своїх туристів з Єгипту, а туристичний рейтинг країни пірамід сильно впав. Єгипет, що сам вже тривалий час веде війну проти ісламістів на Сінайському півострові, зазнав значних фінансових збитків. Враховуючи складну політичну ситуацію всередині країни та важливість туристичного сектору в економіці країни падіння туризму потенційно може справити потужний вплив на дестабілізацію всередині держави та створити умови для поширення радикального ісламізму.

Уламки збитого російського літака. AFP

Уламки збитого російського літака. AFP

2. Лівія: підписаний мирний договір

Після припинення вогню на початку року уряди у Тобруку та Тріполі за посередництва ООН у грудні підписали Схіратську мирну угоду.

Після падіння режиму полковника Муаммара аль-Каддафі Лівія занурилися у нескінченну громадянську війну. Головними конфліктуючими сторонами виступають три ворогуючі альянси: сили Лівійського національного парламенту (уряд у Тобруку), коаліція «Світанок Лівії» на чолі з «Новим загальнонаціональним конгресом» (уряд у Тріполі) та угрупування ісламістів, презентованих Революційною шурою Бенгазі та загонами, що присягнули ДАІШ. Фактично в країні триває політична та безпекова анархія. Процес мирного врегулювання відбувається надзвичайно складно.

Лівійські мирні переговори у Схіраті, Марокко, серпень 2015 р.

Лівійські мирні переговори у Схіраті, Марокко, серпень 2015 р.

3. Буркіна-Фасо: перші демократичні вибори

Після невдалого вересневого путчу гвардійців, лояльних до скинутого рік тому президента Блеза Компаоре, вперше за 27 років були проведені демократичні вибори президента країни. Переміг колишній прем’єр-міністр Роха Марк Каборе.

Сучасна політична реальність Буркіна-Фасо розвивається в координатах розгортання так званої «Чорної весни». Тобто модернізації політичного середовища країни в напрямку демократизації та подолання наслідків авторитарного правління. Буркіна-Фасо стала своєрідною моделлю для впровадження демократичних змін в тих державах Підсахарської Африки, що перебувають під антидемократичним правлінням. Це стосується головним чином Анголи, ДРК, Конго (Браззавіль), Екваторіальної Гвінеї, Чаду та Камеруну, тобто тих країн Африки, де існують вкорінені авторитарні режими.

Гільбер Дієндере - лідер провального вересневого путчу у Буркіна-Фасо

Гільбер Дієндере – лідер провального вересневого путчу у Буркіна-Фасо

4. Джибуті: перша закордонна військова база Китаю

Китай збудує першу військово-морську базу в Африці в Джибуті, згідно з підписаним в листопаді договором. До величезних китайських інвестицій на континенті буде присутня й армія Пекіну.

Також 2 тисячі солдатів в Джибуті хоче розмістити США, яке помітно активізувало свої дії в Африці з візитом Барака Обами до Кенії та Ефіопії влітку. Про відкриття військових баз у ключових точках антиісламістсьої боротьби – зокрема в Нігері, Чаді та Джибуті – заявив також Пентагон. Однак ці ініціативи несуть передусім антикитайське спрямування. Китаю варто спішити – Франція і США повертаються на континент, а в спину дихають нові гравці. У жовтні в Нью-Делі пройшов Третій форум-саміт “Індія-Африка”, на якому прем’єр-міністр Нарендра Моді пообіцяв виділити 10 млрд доларів пільгових кредитів країнам Африки.

5. Бурунді: масові протести й загроза масштабної війни

Через 10 років після завершення жорстокої громадянської війни, Бурунді знову опинилася на краю прірви через криваві сутички, які спалахнули через обрання президента П’єра Нкурунзізи на третій термін поспіль, що суперечило Конституції країни.

У сутичках загинуло близько 400 людей, багато просто втекли у сусідні держави або були заарештовані. Африканський Союз та лідери західного світу почали наполягати на вводі у країну миротворчого контингенту у 5000 військових (таке право гарантується статтею 4 Хартії Африканського Союзу). Офіційна Бужумбура різко виступила проти такого кроку та заявила, що якщо миротворці вступлять на територію Бурунді, то армія буде воювати з ними, як з загарбниками. Правозахисні групи тим часом повідомляють про численні випадки порушення фундаментальних прав людини у Бурунді.

Зіткнення між поліцією та протестувальниками в столиці Бурунді Буджумбура

Зіткнення між поліцією та протестувальниками в столиці Бурунді Буджумбура

6. ЦАР: візит Папи

Надію на мир в Центрально-Африканській Республіці приніс візит Папи Римського, який відкрив у кафедральному соборі Бангі перші “Святі Двері” Ювілейного Року Милосердя та заявив, що приїхав у ЦАР як “апостол миру та надії, щоб перев’язати рани і підтримати міжрелігійний діалог”.

ЦАР на шматки роздирає громадянська війна на релігійній основі між християнами та мусульманами. При слабкості центральної влади з’являються квазі-держави, як от “Республіка Логон”. Проте, з четвертої спроби у країні відбулися демократичні вибори за оновленою Конституцією. Окрім ЦАР, африканський візит Понтифіка включав також Кенію та Уганду, де відбулися масштабні Меси. Глава Католицької церкви востаннє був в Африці у 1985 році (Йоан-Павло ІІ).

7. Південний Судан: виведення військ Уганди

Президент Південного Судану Сальва Кіір (етнос дінка) та лідер опозиції Рієк Машар (етнос нуер) в серпні уклали Компромісну мирну угоду. Уганда вивела свої війська з території країни.

Наймолодша держава світу – Південний Судан – переживає новий складний етап свого становлення, для якого є характерним перехід від війни за незалежність до внутрішньодержавної чвари в формі міжетнічної боротьби за владу. Вже два роки Південний Судан занурений у громадянську війну, що стала «найгіршим конфліктом сучасності». Через криваву боротьбу між етносами дінка та нуер жертвами військових дій стали до 50 тис. осіб, а понад 1,8 млн. людей були змушені залишити свої домівки.

Уганда виводить війська з Південного Судану

Уганда виводить війська з Південного Судану

8. Боко Харам: “технічна перемога”

Вибори президента в Нігерії привели до влади мусульманина Мухаммада Бухарі, що трохи підняло легітимність уряду на півночі країни. В грудні Бухарі заявив про “технічну перемогу” у війні проти Боко Харам.

Хоча терористи все ще контролюють території в штаті Борно, за словам президента Нігерії вони вже не можуть так активно діяти в регіоні. Альянс з Чаду, Нігерії та Нігеру зможе послабити позиції ісламістів в регіоні. Щоправда сили ісламістів наростають в Сахелі, де вони фактично контролюють південь Сахари, та в Сомалі, де були організовані криваві теракти в Кенії з сотнями жертв. Особливо складна ситуація в районі озера Чад, де Боко Харам розширювала територію впливу.

9. Танзанія: початок реформ

На виборах президента Танзанії перемогу дістав провладний кандидат, що має репутацію безкомпромісного борця з корупцією – Джон Магуфулі. За перші місяці президентства десятки високопосадовців були звільнені та розпочаті кримінальні провадження.

З 1960х років в Танзанії при владі знаходиться виключно Революційна партія, чиї депутати та урядовці неодноразово потрапляли у гучні корупційні скандали. Тільки рік тому п’ятьох високопосадовців Танзанії, включно з міністром енергетики та генеральним прокурором, звинуватили в крадіжці $120 млн з центрального банку.  Нещодавно знайдені великі поклади газу разом з якісною зміною керівництва (за умови продовження системних реформ урядом Магуфулі) дають шанс на вихід Танзанії зі списку аутсайдерів континенту.

10. Ебола: The End

Всесвітня організація охорони здоров’я заявила про перемогу над смертельним вірусом Ебола в Західній Африці. Після Сьєрра-Леоне та Ліберії останньою “одужала” Гвінея, де з середини листопада на фіксували нових випадків зараження.

Епідемія почалася в кінці 2013 року. Найбільше смертельних випадків зафіксовано в Ліберії – 4809. В Сьєрра-Леоне – 3955, в Гвінеї – 2536. Серед інших африканських країн випадки зараження гарячкою були зафіксовані в Малі, Нігерії та Сенегалі. У ВООЗ вважають, що реальні цифри значно вищі.

Святкування в Сьєрра-Леоне з новини про перемогу над Еболою

Святкування в Сьєрра-Леоне з новини про перемогу над Еболою

Автори: Олександр Мішин, Юрій Олійник, Денис Москалик, Анатолій Максимов та Артем Бабак

Поділитися в соцмережах:


Related Post