Після Малі та Буркіна-Фасо, 13 березня 2016 року джихадистське угрупування “аль-Каїда в Ісламському Магрибі” (AQMI) здійснило атаку на Котд’Івуар, а саме – на туристичне місто Гран-Бассам, що знаходиться на узбережжі в 40 кілометрах від Абіджану. Цілями терористів були готелі  «EtoileduSud» та«KoralBeach», а також пляж між ними. 

В підсумку теракту 21 людину вбито (15 цивільних, з яких четверо французів і один німець, 3 івуарійських військових та 3 терористів), близько 30 людей поранено. Серед поранених – майор Олена Ляхова, член українського контингенту Місії ООН в Кот д’Івуарі.

І хоча всі ознаки теракту в Гран-Бассам наполегливо пропонують поставити всі ці події в один ряд, більш широкий погляд на контекст змушує зробити протилежне.

За добу до трагічної події, 11 березня 2016, в Абіджані відбувся благодійний вечір фонду «Children of Africa», президентом якого є Перша леді Котд’Івуару, Домінік Уаттара. Окрім її чоловіка та перших осіб івуарійського уряду, місцевих політиків, акредитованих послів та представників міжнародних організацій, діячів культури та спорту, подію відвідала ціла низка VIP-персон, серед яких:

  • Представники монарших династій Європи: герцог та герцогиня Орлеанські, герцогська чета Ля Тремуйль та герцогиня Фюрстенбергська;
  • Голови французьких ТНК Мартін Буіг (група Bouygues, товарообіг в 2015р. – € 32,5 млрд.) та Вінсент Болоре (група Bolloré, товарообіг в 2015р. – €10,8 млрд.), які мають широкі інтереси в Котд’Івуарі;
  • Акторки Катрін Деньов та Джульетта Бінош, екс-Перша леді Франції Карла Бруно-Саркозі.

Мартін Буіг, Вінсент Болоре та Карла Бруно-Саркозі

Слід зазначити, що Котд’Івуар є стратегічною країною в Африці південніше Сахари для західного світу. В економічному плані країна представляє унікальне інвестиційне портфоліо, з можливостями майже в усіх секторах, не кажучи вже про історичні зв’язки із Францією, інтереси якої представлені майже в усіх крупних проектах. За останні п’ять років після закінчення пост-електоральної кризи уряд вжив дієвих заходів для приваблення іноземних інвесторів, фактично зробивши із економічного розвитку національну ідею.

Про успіхи цієї політики свідчать цифри: +8,6% зростання реального ВВП в 2015 році проти +2,9% загальносвітових (згідно МВФ). Також в 2015 році країна вийшла на перші місця в світі по виробництву какао та горіхів кеш’ю. На шельфі вже ведеться видобуток газу, попередні результати геологорозвідки на нафту також подають великі надії.

В політичному плані Котд’Івуар традиційно дотримувався прозахідної орієнтації. Всі ці фактори разом із стабільним урядом роблять Котд’Івуар однією з найбільш привабливих країн Африки південніше Сахари в багатьох аспектах.

Пляж після нападу

Причини нападу

В офіційному комюніке AQMI перелічені наступні причини атаки на Котд’Івуар:

  • Участь країни в Місії ООН в Малі
  • Екстрадиція чотирьох упійманих членів AQMI в Малі
  • Надання своєї території для чотирьох французьких військових баз
  • Підтримка антитерористичних операцій Франції та західних союзників

Отже, напрошується логічне питання: чому терористи обрали своєю ціллю готель в Гран-Бассам, а не гучну подію за участі своїх прямих ворогів? Так, звичайно що не можна порівнювати заходи безпеки одного та другого місця. Тим не менш, герцог Орлеанський знаходився на тому пляжі без охорони…

Хронологія нападу

12:30 – початок нападу. Патрік Колен, власник готелю NouvellePaillote: «Спочатку я почув постріли. Потім я побачив силуети двох чоловіків на дюні, за 200 або 300 метрів. Вони тримали зброю, але були без військової форми. Я одразу зрозумів що це терористи і почав кричати людям щоб втікали і рятувалися».

В цей час президент Алассан Уаттара знаходиться в своїй приватній резиденції за 80 км від Абіджану і за 40 км від місця подій. Міністр внутрішніх справ та безпеки Хамед Бакайоко – з робочим візитом в Гані. Для нього в терміновому порядку фрахтується літак, президентвирушає гелікоптером до Абіджану.

13:15 – прибуття івуарійських сил спеціального призначення. Патрік Колен: «З даху будівлі я побачив військових. Постріли було чутно звідусіль. Джихадисти були налаштовані рішуче. Вони очікували на них. Першого спецпризначенця було вбито тут».

15:30 – спецпризначенці та сили поліції оточують периметр місця подій. Починається евакуація людей через «коридор», забезпечений поліцією.

16:05 – президент, міністр внутрішніх справ та члени ради безпеки збираються в командному пункті, розташованому в Міністерстві внутрішніх справ в Абіджані. Після наради всі відбувають в Гран-Бассам.

18:20 – Алассан Уаттара робить офіційну заяву з місця подій, підтверджуючи попередній підсумок в 16 жертв.

Президент Уаттара віддає шану убитим

Це був перший напад подібного роду в Котд’Івуарі. Попри велику кількість мусульман, особливо на півночі країни, Котд’Івуар завжди відрізнявся релігійною терпимістю. Більш того, не рідкісними є змішані шлюби, при чому в загальній практиці є збереження кожним з подружжя свого віросповідання.

Можливо, AQMI просто тестували готовність країни до терактів? Котд’Івуар вже давно очікував подібних подій: було анонсовано проведення спеціальних навчань, в Абіджані було посилено міри безпеки в публічних місцях, урядовому кварталі, посольствах та школах. Свою підтримку у впровадженні антитерористичних мір анонсували США та Франція.

І ще одне. Попри людські жертви та економічні втрати, цей напад має один беззаперечний позитив –об’єднання нації перед обличчям зовнішньої загрози. При чому загрози, уособленої не якоюсь країною, етнічною чи політичною групою, а «багатоголовою гідрою» терору. Між іншим, лідер опозиційного Івуарійського народного фронту (партія Лорана Гбагбо), Патрік Аффі Н’Гессан, був одним з перших, хто прибув до президента Уаттара із пропозиціями допомоги та підтримки.

Ольга Кирилова

Поділитися в соцмережах:


Tag аль-каїда

Related Post