Призединет Південно-Африканської Республіки Джейкоб Зума у великій політиці давно. Боротьбу з режимом апартеїду розпочав в молодості, з 1960х років. З 1999 до 2005 року (за часів президента Табо Мбекі) займав посаду віце-президента. Через серію гучних корупційних скандалів був змушений піти, проте вже в 2009 році парламент обрав його президентов. Проти Джейкоба Зуми суд ПАР розглядає сотні корупційних звинувачень, серед яких – у крадіжці в держави 23 млн доларів на ремонт свого маєтку. Про інші “гріхи” лідера ПАР – у перекладі іспанського видання El Mundo.

Хоча Джейкоб Зума, президент Південно-Африканської Республіки, досі не оговтався від свого останнього політичного удару, його ім’я знову прикрашає заголовки статей місцевих видань через новий впливовий скандал.

Згідно з інформацією, наданою віце-міністром фінансів ПАР, Мкебісі Джонасом, лідер країни перебуває під значним впливом могутньої родини індійського походження — сім’ї Ґупта [індійсько-південноафриканські брати Аджай, Атул і РаджешҐупта, що володіють бізнес-імперією в ПАР,— пер.]

Президент ДжейкобЗума в парламенті Кейптауна. Reuters

В середині березня Джонас опублікував офіційне повідомлення, в якому заявив, що могутній клан магнатів запропонував йому просування кар’єрними сходами аж до звання міністра в обмін на деякі послуги. Брати Ґупта, які переїхали до Південної Африки у 1993 році, мають інвестиції в таких галузях країни, як медіа, гірнича промисловість, інженерія і телекомунікації.

Офіційна заява мала свій вплив: опозиція стала вимагати від Зуми роз’яснень щодо легітимності призначення кабінету, а також — піти у відставку. За даними BBC, сім’я-мультиміліонер заперечила такі твердження так само, як це зробив і очільник країни, хоча деякі родичі Зуми працюють на братів Ґупта, а в 2011 році Зумі вже доводилося давати офіційне повідомлення про заперечення цих же звинувачень.

Ці обвинувачення в прямому впливі у політичних питаннях грають Зумі не на руку: він втрачає підтримку всередині своєї партії, Африканського національного конгресу (скорочення англійською — ANC). Генеральний секретар ANC, Ґведе Манташе, нещодавно в інтерв’ю для Bloomberg заявив, що «партія вимушена буде боротися з тим, що сталося, якщо не дегенеруємо до стану мафіозі, коли воно до того вже йде».

Пізніше він роз’яснив BBC, що пан Зума «не є недоторканим», але партія наразі «не має намірів його виключати». Опозиція критикує зв’язки Зуми з братами Ґупта і вже придумала їм спільну назву «Брати Зупта»через їх тісноту цих зв’язків. Наприклад, як повторює ВВС, у 2013 приватний літак братів Ґупта приземлився на території повітряної військової бази Преторії під час перевезення однієї родини на весілля, і це розгнівало містян.

Надмір корупції

Наразі південноафриканський суд розглядає справу щодо 738 звинувачень Зуми в корупції, які, ясна річ, останній відхиляє. Наступник Мандели ось уже десять років як періодично фігурує в справах щодо беззаконня. По-перше, у 2005 році звинувачення в корупції щодо угоди про купівлю зброї коштували йому посади віце-президента країни. І хоча на той час президент Табо Мбекі хотів прибрати Зуму з політичної панорами, вже у 2009 році його справу закрили, й того ж року Зума став на чолі провідної економічно могутньої держави в Африці.

Утім, президентство не змогло позитивно вплинути на кількість порушень та чорних зисків. У лютому 2016 року Зума в суді давав роз’яснення щодо незаконного фінансування проведених реформ в одній із його резиденцій.

Сторона звинувачення стверджує, що президент розтратив 23 мільйони доларів з державного бюджету для спорудження басейну та амфітеатру.

Пізніше у звіті додали й інші витрати, що мали стосунок до засобів забезпечення безпеки (будинки для поліції, клініка, два гвинтокрили), хоча його звинувачували й у тому, що їхнє розміщення не було оптимальним для того, аби ними могла скористатися більша спільнота.

Попри все на початку березня Зумі вдалося побороти вотум недовіри парламенту, який його звинувачував у нанесенні непоправної шкоди бюджету країни. Його підтримка виявилася чисельною: Зуму підтримали 225 парламентарі, які проголосували “проти” вотуму, в той час як “за” — лише 99, а 22 — втрималися. І поки імідж Зуми погіршується з кожним звинуваченням у корупції, панібратстві й некомпетентності, економіка країни починає йти на спад.

Кароліна Вальдеїтадля, El Mundo

Переклала Тетяна Горбань

Поділитися в соцмережах:


Tag

Related Post