Статті
Реформи в Алжирі: демократія без грошей?

Алжир починає новий 2016 рік з нового, а саме з реформи Конституції, яку започаткував Президент Республіки Абдельазіз Бутефліка, який при владі вже 12 років. Реформи мають на меті зміцнити демократію у країні.

У Алжирі “Арабська Весна” почалась навіть раніше, ніж у Тунісі, у 2010 році і була пов’язана з високим рівнем безробіття серед молоді, подорожчанням продуктів харчування та нестачею житла. Після перемоги революції у Тунісі алжирські протести набули нової сили та імпульсу упродовж 2011-2012 рр. Акції протесту змусили діяти Президента Бутефліка, який оголосив про зняття режиму надзвичайного стану вперше з 1992 року (Алжир, які майже всі країни Магрибу, жили під ним багато років) та реформи в країні.

Мапа Ажиру/ЦДА

Мапа Алжиру/ЦДА

Також на радіо вперше допустили опозиційних політиків. І хоча вибори, які влада підносила як демократичні були засуджені опозицією як нечесні, з використанням медіа-цензури та тиску на політичних опонентів, у актив президентського режиму можна точно занести те, що країна не впала у прірву громадянської війни, зберегла цілісність та встала на шлях реформ.

І ось, через майже 4 роки мирного життя, Алжир на порозі реальних змін. Змін у Конституцію.

У вівторок Парламент країни прийняв перший варіант правок, у якому скорочується кількість президентських термінів до двох підряд і не більше. Голова держави відтепер зобов’язаний консультуватися з парламентаріями перед вибором нового прем’єр-міністра. Також Бутефліка сказав, що він дозволить “більш глибокий розподіл гілок влади”. Аналітики зазначають, що майбутні правки дозволять м’яко передати владу, коли Бутефліка відійде від справ.

Визнання своєї амазігської мови як офіційної поряд з арабською домоглися також і бербери, причому ця боротьба йшла ще з 2002 року, коли Парламент країни визнав мову пустельних племен та вперше дозволив її вивчення у районах берберського проживання.

З подальшою імплементацією змін не повинно виникнути проблем, оскільки президентська партія Фронт Національного Визволення (Front de Libération Nationale або FLN) має більшість у алжирському Парламенті. Хоча деякі помітні депутати з опозиції і називають ці правки недостатніми та вказують на велику роль “тіньових переговорів FLN”.

Президента Алжиру Абдельазіз Бутефліка/Getty Images

Президент Алжиру Абдельазіз Бутефліка/Getty Images

“Кожний перегляд Конституції, що зачіпає майбутнє країни, має бути обговорений з народом через чесні та прозорі вибори”, – йдеться у їх спільній заяві. Скоріш за все, тут мова йде про запровадження референдумів.

Важливо також і те, що це перша активна діяльність Президента Бутефліка після переобрання на посаду у 2014 році. Відтоді він не з’являється на публіці, в 2013 році пережив серцевий напад і кілька місяців лікувався у французському шпиталі, а присягу приймав сидячи у інвалідному візку.

Для багатої нафтою та газом північноафриканської країни через падіння цін на “чорне золото” можуть настати скрутні часи, які вже відчуваються у алжирській економіці, основу якої становить саме видобуток та експорт нафти. Бюджети на 2015 та 2016 роки вже були значно “підрізані”, зважаючи на нові умови, але чи зможе Алжир знайти інший спосіб заробляти?

Демократичні зміни завжди на краще, але чи є у цих поправках хоч щось про те, як зараз виживати колишній французькій колонії, яка має “армію” бідної молоді, майже недієздатного президента та страждає від падіння цін на життєво важливу сировину? Відповідь на це дасть лише час.

Анатолій Максимов

Related Post