У 2015 році співробітництво між Україною та державами Африки виходить на новий рівень. В листопаді посол України у Нігерії Валерій Александрук вручив повноваження Представника України при ЕКОВАС* Президенту Комісії Економічного співтовариства країн Західної Африки Кадре Уедраого. Таким чином, український посол в Нігерії почав просувати інтереси України при перспективній міжурядовій організації західної Африки.

Важливим стимулом до активізації дипломатичної присутності стало розширення африканських ринків для української продукції, передусім виявлене в нігерійській зацікавленості у поставках зерна. Переорієнтація торгівлі стимулюється закриттям російського ринку.

До Нігерії, наприклад, Україна продає переважно чорні метали (68,3%) та добрива (27,3%), молоко і молокопродукти. Натомість Київ імпортує какао-масло та какао-жир (71%), нафту і продукти її перегонки (13,5%), насіння і плоди. У січні-вересні 2014 р. двосторонній товарообіг склав 230,7 млн. дол., експорт з України до Нігерії – 223 млн. дол., імпорт – 7,7 млн. дол.

Країни-члени ЕКОВАС

Нігерія – дружня Києву, оскільки залишається тісним союзником США та, що не менш важливо, потужним нафтотрейдером, і відповідно, конкурентом Російської Федерації. Українські миротворці брали участь у міжнародних операціях в Ліберії, Сьєрра-Леоне на одному боці з нігерійцями (що грають роль регіонального гегемона). А Нігерія, до речі, регіональний гегемон серед країн-сусідів. Тісна дружба з Абуджею може полегшити просування на ринках інших країн ЕКОВАС, що включає все узбережжя Гвінейської затоки.

Звісно, передача (своєрідний аутсорсинг) представницьких функцій місцевій державі викликана слабкою розгалуженістю дипломатичної мережі Києва, що не виділяє достатньо уваги регіону. Але зміна ринків змушує уряд реагувати.

Сподіваємось, наступні кілька років побачимо відкриття десятків посольств у країнах Африки – бодай для збору первинної інформації про політику та економіку регіону.

Юрій Олійник

* Економічна спільнота Західної Африки (Economic Community Of West African States/ECOWAS) – міжрегіональна організація західної Африки, на рівні якої обговорюються питання кордонів, спільної валюти, уніфікації паспортної системи, спільних миротворчих місій і т.п. Країни-члени: Сенегал, Гамбія, Кабо-Верде, Гвінея-Бісау, Сьерра-Леоне, Ліберія, Гвінея, Буркіна-Фасо, Того, Бенін, Нігерія, Камерун, Гана, Малі та Нігер. Утворилася 1975 року.

Поділитися в соцмережах:


Related Post