Новий Президент Танзанії Джон Магуфулі, що з листопада 2015 р. посів керівне місце у столичних кабінетах в Додомі, проявляє себе як неординарний політичний лідер. Він вже відзначився яскравими антикорупційними кроками, зменшенням урядових витрат та “наближенням” чиновників до народу. Попри позірну екстравагантність (спекуляції на близькості до народної гущі – “фішка” багатьох диктаторів та популістів), в одній з найрозвинутіших країн Африки проходять зміни. Магуфулі – представник правлячої Партії революції, що безперервно править від часу деколонізації. Чи продовжаться обнадійливі тенденції – під великим знаком питання. 

Джон Магуфулі

Та не менш важливі тенденції проявляються у зовнішній політиці Танзанії. Курс нового президента може вагомо скоригувати весь східноафриканський геополітичний простір. На даний час за економічними показниками ключовими партнерами країни виступають Китай та Індія. В той же час, переважно мусульманська Танзанія з претензіями на певне лідерство серед одновірців регіону змушена стриманіше ставитись до цих держав (що певною мірою дисркимінують мусульман – на думку ісламського світу). Тим більше, що й у внутрішньоісламській політиці Додома тяжіє до нейтралітету між Іраном та Саудівською Аравією, зокрема під час нещодавніх протистоянь між Ер-Ріядом та Тегераном (значний відсоток шиїтів та ібадитів проживає у країні).

Натомість Танзанія продовжує концентрацію на регіональному лідерстві. Передусім, йдеться  про Східноафриканську спільноту – проект спільного ринку та політичної кооперації. В перспективі цей проект може захопити ряд країн від Ефіопії на півночі до Замбії та Мозамбіку на півдні, відновлюючи східноафриканську вісь колишніх колоній Великобританії.

Особливі надії на Магуфулі, з його новаторським шармом, покладаються у справі потепління відносин з Руандою – сильним гравцем, без якого неможливі трансконтинентальні проекти інфраструктури. Протягом каденції попереднього президента Джакаї Кіквете (2005-2015 рр.) міждержавні відносини з Руандою були чи не на найнижчому рівні за історію: Кіквете уникав зустрічей з руандійським візаві Полем Кагаме. Тепер же ситуація змінюється радикально.

Джон Магуфулі (ліворуч) та Поль Кагаме (праворуч) під час візиту президента Танзанії до столиці Руанди в квітні 2016 року

У Кагаме інтерес подвійний. Перший – підняти рейтинг на фоні дружби з найпопулярнішим лідером регіону (незмінне правління з 1994 року не сприяє достатній підтримці населення, попри економічні здобутки). По-друге, можуть реалізуватись плани побудови великого інфраструктурного мосту, що поєднає економіки Кенії, танзанії та Руанди. Йдеться передусім про нафтопровід з Кенії в Танзанію, а також 580-кілометрову залізничу лінію з Найробі (столиці Кенії) через Танзанію до Уганди (180 км уже побудовано).

Геополітичне розташування Танзанії у центрі Східноафриканської спільноти між Руандою, Бурунді та Кенією робить її ключовим ядром інтеграційного проекту. Слід згадати, що найпоказовіші показники зростання демонстує саме цей регіон. Зміна політичного курсу, опора на широкі маси з супутнім покращенням реноме на міжнародній  арені – можливо саме той останній компонент, що перетворить Східну Африку в єдиний економічний простір, в перспективі конкурентоспроможний не лише на континенті.

Інтеграційні процеси на користь й Україні. По-перше, активне зростання економіки (показники Танзанії за 2014 рік – більше 7% за рік) розширює коло потенційних клієнтів, зацікавлених в українській продукції. Росія продовжує залишатись все менш важливим партнером (хоча РФ й прикладає зусиль до наведення мостів з новим президентом), а проамериканські Кенія та Руанда коригуватимуть загальну політику об’єднання. Звісно, ключовим завданням вітчизняної дипломатії повинна стати реанімація посольства у Танзанії – а також запрошення Магуфулі відвідати Україну, зворотні візити на найвищому рівні, підтримка бізнес-агентів у цій перспективній країні.

Олійник Юрій

Поділитися в соцмережах:


Related Post