Один з полюсів світового впливу, що все активніше починає впливати на африканську політику – Індія. На відміну від Японії та Китаю, ця країна донедавна не проявляла активної геополітичної позиції у віддалених регіонах. Проте з кінйґ 2000-х рр. пошук нових ринків, зростання економіки та наростання нових зовнішньополітичних амбіцій призводить до розширення економічного та політичного спектру інтересів Делі.

Король Свазіленду Мсваті ІІІ на форумі в Індії у 2015 році

Король Свазіленду Мсваті ІІІ на форумі в Індії у 2015 році

Розбудова надземного та підводного флоту, боротьба з піратством, близькість Баб-ель-Мандебської протоки з ключовими торгівельними трасами останньої посилює ставлення до Східної Африки як зони найближчих інтересів Індії.

У жовтні-листопаді 2015 р. у Нью-Делі пройшов Третій форум-саміт «Індія-Африка». У ньому взяли участь представники усіх  54 африканських держав, як на рівні переговорів між очільниками відомств закордонних справ, так і на вищому рівні між лідерами держав. Прибули президенти 40 країн.

Вперше всі держави континенту представлені на форумі – подібних масштабів не траплялось з часів Руху неприєднання під час «холодної війни».

Індійський прем’єр-міністр Нарендра Моді заявив про готовніть виділити кредит у розмірі $10 млрд на пільгових умовах протягом наступних десяти років. Крім того, буде надана безвідплатна фінансова допомога в розмірі $600 млн. З них $100 млн  будуть перечислені до індоафриканського Фонду розвитку, а $10 млн  –  до індоафриканського Фонду охорони здоров’яю. Частина коштів буде розподілена на 50 тис. грантів на навчання африканських студентів в Індії протягом наступних п’яти років. Окрім того, заявлено про наміри Індії обстоювати активнішу допомогу малорозвинутим країнам континенту за боку Нового Банку розвитку BRICS (у 2016 саме Індія головує у цьому об’єднанні).

Південно-східна Африка лежить у сфері найближчого зацікавлення Індії. Країна виходить до Індійського океану, прагне закріпити військово-морське та торгівельне домінування в регіоні. Слід відзначити, що подібний таласократичний підхід властивий як багатьом політичним силам минулого. Індійські купці з середини середньовіччя брали участь в трансокеанській торгівлі зі східним узбережжям Африки. Згодом індоафриканські зв’язки інтенсифікуються в умовах Британської імперії. Вихідців з Індії Лондон використовував як військовий та управлінський прошарок в менш розвинутнх колоніях. В найбільш індустріалізованих районах спостерігається трудова міграція робітників (в основному до ПАР). Дрібні бізнесмени індійського походження досі залишаються впливовими в Замбії, Кенії, Танзанії.

Торгівельний оборот між Індією та Африкою нараховує близько $72 млрд у 2015 р.

Фактично стрімке зростання почалось з 2008 р,коли оборот складав лише $30 млрд. Індія ще в 2008 р. також зняла мита на торгівлю з 34 найбіднішими державами континенту. Було надано понад $7 млрд  пільгових кредитів, численні інвестиції в розвиток виробництва та інфраструктури. На даний момент за осягом інвестицій в афиканські економіки Індія поступається лише Китаю.

Юрій Олійник, Центр дослідження Африки

Поділитися в соцмережах:


Tag африка індія

Related Post