До дня незалежності Ботсвани, 30 вересня 1966 року, Центр дослідження Африки підготував добірку про те, як дяекі інші країни Африки здобули право на самостійне управління і як в них проходять святкування цього дня.

Боствана 

День Ботсвани відзначають 30 вересня 1966 року, коли була проголошена незалежність від Великої Британії. Це відбулось мирним шляхом, після надання автономії та проведення виборів у 1965.

Святкування. Головна фігура, яку згадують в цей день – Серетсе Кама, провідний політик і перший президент країни, родом з поважного роду племінних вождів. У 1980-х роках суверенна країна страждала від військових нападів ПАР через недружню політику до режиму апартеїду. Це навчило ботсванців, що свободу слід зберігати. У цей день проводять церемонійні паради та футбольні матчі.

Святкування 2014 року:

Демократична Республіка Конго

Отримала незалежність від Бельгії 30 червня 1960 році. Це був знаковий момент – найбільша африканська колонія у “рік Африки” (коли кілька десятків колоній стали новими державами) добилась незалежності за результатами переговорів з Брюсселем, спираючись на враження від масштабного повстання 1959 року. Однак вже за кілька місяців у країні починається громадянська війна, окремі сторони підтримують бельгійські війська, США і СРСР. Попри контраверсійність, зокрема великі прорадянські симпатії, перший прем’єр-міністр Патріс Лумумба (вбитий сепаратистами у Катанзі в 1961 році) став беззаперечним героєм, до глорифікації якого доклався і проамериканський режим Мобуту.

Святкування. 30 червня – вихідний день. У день незалежності проводяться військові паради, знімаються фільми про борців за свободу Конго. Це чи не найважливіше свято, більшість людей в ці дні відвідують меморіали і цвинтарі, згадуючи рідних. Це корисний урок для інших народів – пам’ять про те, що незалежність стала заслугою боротьби кількох поколінь.

Офіційні церемонії в 2015 році у Кіншасі:

Ангола

Проголосила Декларацію про незалежність від Португалії 11 листопада 1975 року, але ще кілька років йшла війна з колонізаторами, а до 2002 року – між окремими групами повстанців. Як і українці, ангольці скористались нестабільністю в метрополії (так звана Революція гвоздик – порівняймо до ГКЧП і подальшими подіями у Москві). Хоча незалежність принесла тривалу війну, однак ангольці горді, що можуть вибирати свій шлях.

Святкування. Носить відкритий характер, з народними танцями і співами. Однак зміни в Лісабоні лише стали сприятливим моментом, оскільки групи борців за незалежність поступово формувались ще з 1960-х років.

40-річчя незалежності, святкування у Луанді:

Зімбабве

Святкує день незалежності від Великої Британії 18 квітня – цього дня в 1980 році були підписані угоди про перехід влади у країні до представників чорношкірої більшості. Фактично країна була незалежною ще з поч. 1960-х – однак владу у Південній Родезії (як вона називалась) утримували європейські колоністи за підтримки Південної Африки. Тривала боротьба повстанців, приклад революцій у сусідніх Анголі та Мозамбіку, змусили режим Яна Сміта піти на переговори. Результати перетворення на Зімбабве досі викликають дискусії – особливо у світлі націоналізації ферм білих власників, що була проведена на поч. 200-х років, і сприймається як дискримінації європейської меншини.

Святкування. Та попри бідність країни, режим Роберта Мугабе підтримує масштабне святкування – повсюду майорять прапори, проходять військові паради перед президентом. Хоча економічна ситуація погіршується, паради кожного року все більш видовищні.

Святкування в 2016 році у Хараре:

Замбія

Стала незалежною від Великої Британії 24 жовтня 1964 року, після тривалого переходу (содержання автономії, розширення самоврядування). Вирізняється мирним характером – Лондон усвідомив нераціональність подальшого утримання залишку імперії.

Святкування. За традицією, в цей день проводиться військовий парад у столиці – Лусаці. Особливо масштабно відзначали 50-річчя у 2014 році – з прольотами авіації.

50-річчя у 2014 році:

Південно-Африканська Республіка

В ПАР немає як такого дня незалежності. Ще 31 травня 1910 року Південноафриканський Союз став домініоном, формально автономним від Лондона.

Святкування. Цей день святкувався до кінця режиму апартеїду. Нова влада оголосила днем країни 27 квітня 1994 року, коли пройшли перші демократичні вибори без масових обмежень. Відзначення цього дня концентрується на прославлення борців з апартеїдом, насамперед майбутнього президента Нельсона Мандели, а також важливості рівності та гідності кожної людини.

2006 рік, святкування в Лімпопо:

Намібія

Для Намібії день незалежності – особливий день. Народ десятиліттями боровся за свободу – починаючи з повстання гереро проти німецьких колоністів на поч. 20 ст. Після Другої світової війни режим ПАР поширює режим апартеїду на Намібію, користуючись підмантадним статусом території. Незначна меншість колоністів бере участь в політичному житті. В 1966 році місцеві жителі за підтримки сусідніх держав починають боротьбу за незалежність, що тривала до 21 березня 1990 року – дня проголошення незалежності, що став державним святом.

Святкування. Намібійці шанують борців за свободу, зокрема Сема Нуйому – лідера повстанської армії SWAPO і першого президента (протягом трьох термінів). У містах і селах проходять масові гуляння, а в столиці Віндгуку – парад і виступ державних очільників.

Олійник Юрій

Поділитися в соцмережах:


Tag ботсвана день незалежності

Related Post