Ангола – не простий стратегічний союзник Німеччини, альтернативний ПАР, котра є близької до Китаю та Росії. Анголу називають називають “найбільшою військовою силою в регіоні”. Які інтереси Берліну в Луанді – читайте наш переклад статті German Foreign Policy.

Паралельно з ескалацією кризи в Греції та участі в різноманітних війнах в арабському світі, німецький уряд активізує свої зусилля з розширення політичного та військового впливу на африканському континенті. Німецькі компанії шукають прибуткові можливості для ведення бізнесу в Анголі, що нині переживає економічний бум. “Ангольсько-Німецький економічний форум” закінчився сьогодні в столиці країни Луанді.

Незважаючи на наполегливі зусилля, німецькі торговельні відносини з Анголою досі не досягли жодно прориву, в той самий час, як Берлін вже домігся прогресу у військовій співпраці з Луандою. Наприкінці 2014 року обидві країни підписали угоду про партнерство у воєнно-політичній сфері та проведення у подальшому спільних військових навчань в березні 2015 року. Ангола вважається корисним союзником для реалізації геостратегічних інтересів Німеччини у Суб-Сахарській Африці. З допомогою німців було модернізовано збройні сили Анголи, що мусило стати викликом для претензії на континентальну гегемонію з боку Південної Африки.

Танки Т-72 БМ Збройних сил Анголи

Ангольський нафтовий бум

Ангола є однією з нових економічних сил в Африці, які нині переживають економічний бум. Це другий за величиною країна-експортер нафти на південь від Сахари, що отримує мільярди валютних надходжень від експорту нафти. З 2000-го року економіка Ангола має двозначний показник щорічного зростання, що робить її однією з найбільш швидко зростаючих економік світу.

У зв’язку із недавнім стрімким зниженням ціни на нафту економічний бум у Анголі пішов на спад. Тим не менше, південно-західна частина Африки все ще отримує найбільшу в Африці частину прямих інвестицій. На додаток до нафти, Ангола має великі запаси газу, більшість з яких досі не використовуються. За оцінками експертів, запасів газу в Анголі може вистачити для виробництва 6,8 мільярдів кубометрів зрідженого газу на рік протягом двох десятиліть.

Ангола вже постачає газ до Китаю, Бразилії та Південно-Східної Азії. У зв’язку з цим економічним бумом нова ангольська нафтова буржуазія, що зароджується, стає все більш напористою у справі інвестування в Європі. Ангольська нафтова компанія “Сонангол”, наприклад, придбала велику частину акцій португальської нафто-газової компанії “Галл Енергія”, а також португальського банку Millenium BCP.

Німеччина відстає

З деякого часу Німеччина прагне поширити свій вплив в Анголі. Більше двадцяти німецьких компаній діють нині в країні, в тому числі базований у Франкфурті Комерційний банк AG і Швабська технологічна компанія Bosch. Інженерна компанія Gauff, з Нюрнбергу, бере участь у ряді важливих інфраструктурних проектів в Анголі.

Тим не менше, не можна приховати той факт, що німецькі компанії сильно відстають від своїх міжнародних конкурентів. Найважливішими торговельними партнерами Анголи залишаються Китай, колишня метрополія Португалія, а також США, Бразилія, Індія та Південна Африка. У червні 2015 Китайська Народна Республіка надала Анголі кредит в 25 мільярдів доларів. У свою чергу, офіційна Луанда пообіцяла Пекіну поступки у вигляді надання права оренди великих площ землі в країні.

Ангольський президент Едуардо дос Сантос тисне руку китайському прем’єр-міністру Лі Кеянгу під час їх зустрічі в Пекіні

Зусилля, щоб подолати відставання

Уряд Німеччини активно підтримує німецькі підприємства в їх зусиллях закріпитися в Анголі. Шостий економічний форум Німеччина-Ангола, де представники обох країн регулярно шукають можливості для налагодження тіснішої співпраці, відбувся в 22-23 числах червня у столиці Анголи Луанді.

Цього року форум присвячений розвитку охорони здоров’я та енергетичному сектору Анголи, а також розвитку інфраструктури та сільського господарства в країні. Німецькі компанії сподіваються, що уряд Анголи буде інвестувати свої величезні прибутки від продажу нафти в масштабні модернізаційні проекти всередині країни, за рахунок яких вони б могли отримати вигідні контракти.

Серед учасників форуму з ангольського боку були присутні міністри економіки, енергетики та охорони здоров’я Анголи. Серед німецьких учасників була присутня високопоставлена делегація Федерального міністерства економіки та енергетики ФРН на чолі з статс-секретарем Бріджит Цюпріс. Також серед німецьких учасників будуть представники Swabian technology Voith Hydropower, Gauff Engineering та Commerzbank AG. В Луанді одночасно відбувся Feira International de Angola (Filda), найбільший бізнес-ярмарок в країні, Німеччина була оголошена “партнером року” для Анголи. Цього року Німеччина отримала на бізнес ярмарку 28 експозицій та понад 700 м².

Тренування спеціальних сил морської піхоти ВМС Німеччини

Політика військової співпраці

Берлін та Лунда розвинули своє військове співробітництво значно більше, ніж економічне. У минулому році уряди двох країн підписали угоду про співпрацю у військовій сфері. Угода передбачає “постійне обговорення питань співпраці на рівні оборонних відомств та постійну участь у спільних заходах”. На початку березня цього року підрозділи німецьких та ангольських морських піхотинців приводили спільні навчання, використовуючи для них німецький фрегат “Бранденбург”, що нині перебуває на якорі в гавані Луанди, в рамках німецької військової місії для тренування підрозділів флоту. Одночасно там також знаходяться німецькі фрегати “Гессен” та “Карлсруе”.

Німецькі морські піхотинці біля берегів Африки

Молодший партнер

Берлін, користуючись ієрархічним поділом праці зі своїм молодшим партнером, намагається використати співробітництво у військовій сфері для поширення свого геостратегічного впливу в Африці. За сотанні кілька років Німеччина використала подібну “підтримку при підготовці військових” для розширення свого впливу в Малі та Гані в Західній Африці.

Для Німеччини союз з Анголою здається особливо вигідним для служіння меті експансії, оскільки Луанда починає відігравати важливу роль у Південній Африці та поза її межами, і відповідно потребує підвищення рівня боєздатності своїх збройних сил. Ангола вже збільшила свій військовий бюджет з 3,5 мільярдів доларів в 2010 до 6,8 мільярдів у 2014. На думку експертів, Ангола має намір збільшити свій військовий бюджет до 19 мільярдів доларів до 2019 року. Ангольський воєнний бюджет зараз вже перевершив відповідний бюджет Південної Африки станом на 2013 рік, що дало привід Німецькому Інституту Глобальних та Регіональних Досліджень (GIGA) назвати Анголу “найбільшою військовою силою в регіоні”.

У світлі цього, Південна Африка, яка дотепер претендувала на роль континентального гегемона, почала координувати з Анголою свою політику у Суб-Сахарській Африці. Наприклад, разом з Демократичною Республікою Конго ці дві країни розробили стратегію тристороннього механізму “умиротворення” регіону Великих озер в ДРК.

Мозамбікський солдат, що проходить тренування під керівництвом солдатів Бундесверу

Рука Берліна

Для Німеччини нарощування військового співробітництва у військовій сфері з Анголою вважається ідеальною альтернативою Південній Африці, з якою Берлін тривалий співпрацював у оборонній сфері. Зв’язки Преторії з альянсом БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, Південна Африка), який в довготривалій перспективі може стати викликом для гегемонії Заходу, зробили Південну Африку більш ненадійною в очах німців — в тому числі через нинішній конфлікт між Заходом та Росією.

Ангела Меркель з президентом Анголи Жозе Едуарду душ Сантушом, 2013 / DW

 

Великі інвестиції Анголи у воєнну сферу дають додаткову надію для німецьких виробників зброї знайти тут надзвичайно вигідні бізнес-контракти. У березні цього року, під час спільних військових навчань у Луанді, німецькі виробники зброї встановили на фрегат “Гессен”, що знаходився в гавані Луанди, великий індустріальний дисплей, щоб продемонструвати свої товари. Серед тих, хто відвідав виставку, щоб особисто оцінити якість німецьких військових товарів в тому числі були також Генеральний інспектор Збройних сил Анголи Джеральдо Нуанда та державний секретар з питань промисловості Габріель Кіала.

Оригінальна стаття “An African Military Power” опублікована 22 червня 2015 року в онлайн виданні German Foreign Policy

Переклад Дениса Москалика

Поділитися в соцмережах:


Related Post