Після перемоги Дональда Трампа, питання наслідків такого вибору для Африки постає абсолютно логічно. Зважаючи передовсім на те, що знання нового мешканця Білого дому про континент є вкрай обмеженими.

trump_afrique1000-592x296

Переклад на зображенні: “Я, взагалі, не маю нічого проти африканців”… “Якщо, звичайно, вони не чорні, не араби і не мусульмани…” (Jeune Afrique)

Чи не єдиним спільним пунктом передвиборчої програми Дональда Трампа і Гілларі Клінтон було місце африканського континенту. Але зі сторони республіканців, до браку інтересу до Африки додається страшне невігластво: не тільки щодо континенту, а й щодо міжнародної політики в цілому.

Чи повернеться Америка до ізоляціонізму?

Впродовж передвиборчої кампанії Дональд Трамп набрав велику кількість скажених геополітичних заяв: в серпні, наприклад, він назвав Барака Обаму засновником ISIS, вже не кажучи про очевидні складнощі з вимовою таких назв країн, як Танзанія. Крім того він не втомлювався критикувати політику Обами на Близькому Сході і в Магрибі.

«Зовнішня політика Америки робила помилку за помилкою в Іраку, Єгипті та Лівії, закінчуючи провалом Обами в Сирії. Кожна з цих дій кидала регіон у хаос, необхідний Ісламській державі для успіху», – заявив Трамп 27 квітня.

І пожалів про Садама Хусейна, Хосні Мумбарака і Муамара Кадафі… після своєї підтримки усіх цих інтервенцій за того часу. По сирійському питанню Трамп наразі на одній хвилі із російським колегою Володимиром Путіним, яким він захоплюється: Башар аль-Асад повинен залишитися при владі.

Отже, чи ознаменує прихід Трампа кінець американським інтервенціям? Важко сказати щось напевно, оскільки його позиції блукають поміж обіцянками «нейтральності» з палестинського питання і хвалебними співами на адресу «переможця» Беньяміна Нетаньяху.

Між тим, багато африканських лідерів уже висловили своє задоволення приходом Трампа до влади.

Першим з-поміж африканських президентів свої вітання з перемогою надіслав президент Бурунді П’єр Нкурунзіза, одіозний лідер, проти оточення котрого адміністрація Обами запровадила санкції в 2015 році. Водночас, бурундійська опозиція сподівається на те, що «президент Трамп» відрізнятиметься від «кандидата Трампа»…

Однак багато опальних лідерів сподіваються на допомогу Трампа в своєму бажанні пролонгації термінів при владі, без набридливих уроків моралі Барака Обами.

Епізод з Манафортом

Впродовж місяців директором передвиборчої кампанії Дональда Трампа був Пол Манафорт. Ця особистість стала відомою в Африці завдяки політичному консультуванню таких лідерів, як Мобуту в Заїрі, Барре в Сомалі або ж Обіанга в Екваторіальній Гвінеї. Його співпраця з кандидатом припинилася у серпні, після розголосу його участі в корупційних оборудках в Україні. Тепер з питань міжнародної політики Трапма консультує Джефф Сешнс, сенатор від штату Алабама з 1997 року.

Карикатурне бачення Африки

Африка не була в пріоритеті в передвиборчій кампанії Трампа: його виступи переважно стосувалися американської економіки і міграції промислового виробництва до країн Азії та Латинської Америки. Щоб уявити собі його (мізераблістське) бачення Африки, необхідно звернутися до історії його повідомлень в Твіттері. А вона змушує замислитися.

В 2013 році він дає свою оцінку наданню фінансової допомоги на розвиток і можливостям континенту для її належного використання: «Кожна копійка із $7 міліардів, що Обама надасть Африці буде вкрадена! Корупція – це епідемія!»

trump-1

В тому ж році, знову в Твіттері, він засвідчить свою любов до Мандели, назвавши при цьому «ПАР – гніздо злочинності, яке скоро вибухне».

trump-2

В наступному році, в розпал епідемії Еболи в Західній Африці, Трамп запропонує не пускати хворих американців назад у США, оскільки «люди, які їдуть допомагати іншим людям повинні понести (за це) відповідальність».

trump-3

Зрештою, найбільш турбуючими повідомленнями про Африку, які виплили під час кампанії, стали фотографії, на яких Ерік та Дональд Трамп-молодший демонструють трофеї свого сафарі в Танзанії в 2012 році.

trump-4

Чи буде заборонено в’їзд африканським мусульманам до США?

Якщо Трамп виконає свої обіцянки (що буде тяжко), міліонам африканців буде заборонено в’їзд до США. В ході своєї кампанії, 7 грудня 2015 року, кандидат від республіканців закликав до «повної та тотальної заборони на  в’їзд мусульман до США».

Економіка: «екстраординарний потенціал Африки»

Можливо, новий президент США буде менш карикатурним у своїх справах, аніж перед своїми виборцями. Валід Фар, радник американського парламенту, який в числі команди політичних консультантів допомагав Трампу у питаннях міжнародної політики, зазначив у серпні в інтерв’ю Voice of America, що США ще доведуть свою солідарність із країнами Африки. В інтерв’ю France 24, 24 жовтня, Фар на хорошій французькій зазначив, що «Дональд Трамп походить зі світу бізнесу та має досвід у врегулюванні міжнародних криз», зазначивши також, що знав багатьох політичних лідерів впродовж своєї кар’єри.

Політична платформа Республіканської партії, між тим відзначає «екстраординарний потенціал Африки», закликає до зміцнення відносин з «африканськими союзниками» через «інвестиції, торгівлю та просування вільного та демократичного ринку». Програма партії також передбачає посилення економічної та військової співпраці з країнами, які «знаходяться під терористичною загрозою», згадуючи Боко Харам та Шебаб. Не заперечуючи також проти продовження Бараком Обамою програми AGOA (African Growth and Opportunity Act), яка дає преференційні умови доступу на американський ринок товарам із 40 країн Африки, до 2025 року.

Щодо охорони здоров’я, документ зазначає, що президентська програма з боротьби зі СНІДом (PEPFAR) «продовжує рятувати міліони життів».

Щоправда, жодного слова щодо програми Power Africa – амбітної та широкомасштабної програми електрифікації континенту авторства Барака Обами.

Отже, у спробах аналізу майбутньої африканської політики Дональда Трампа, як і в багатьох інших питаннях сучасності, царює повна непевність.

Ольга Кирилова

Поділитися в соцмережах:


Tag дональд трамп

Related Post