Сьєрра-Леоне постачає 3% какао-бобів на світовий ринок і в перспективі може збільшити свою частку. За рахунок високих цін на сировину для шоколаду місцеві фермери можуть поліпшити своє непросте життя.

Держава Сьєрра-Леоне, що розташована на Заході Африки, пережила одну з найжахливіших громадянських війн сучасності, що тривала понад 10 років (1991-2002 роки). В ході конфлікту загинули 4% населення країни, а 36% громадян Сьєрра-Леоне стали  біженцями. Невелика країна має значні природні багатства, зокрема родовища діамантів, золота, бокситів, і так само, як Україна є скарбницею титанових руд. Попри це 70% сьєрраліонців живуть за межею бідності та задіяні в сфері аграрного виробництва. Одним з перспективних секторів АПК країни є виробництво какао, що почало відроджуватися після завершення війни. Про розвиток какао бізнесу в Сьєрра-Леоне  – в репортажі Al Jazeera.

Мері Сіа Комбо зрубує старе дерево, щоб посадити нові кавові дерева [Nina Devries/Aljazeera]

В той час як Мері Сіа Комбо прогулюється поміж деревами і кущами її сімейної ферми з вирощування какао, згадує свого батька.

«Він брав мене з собою на ферму», – згадує 23-річна Комбо. «Цей час проведений з батьком був особливим. Я багато чому навчилася».

Хоч її батько помер у 2007 році, вона досі пам’ятає, як він заохочував її займатись фермерством і багато для цього працювати.

«Він демонстрував мені багато прийомів ведення господарства. Мені завжди його не вистачає», – говорить вона.

Ферма, якою володів її батько, не могла бути збережена під час 11-річної виснажливої громадянської війни. Коли в 2002 році війна закінчилась, її батько намагався відновити ферму, але це було важко. Після його смерті лишилось ще чимало роботи, яку треба зробити.

Незважаючи на те, що що майже половина внутрішнього валового продукту припадає на сільське господарство, багато ферм занепало через війну.

Проект, ініційований урядом Німеччини, має на меті відродження галузі какао, пропонуючи програму, відому як Програму комплексного навчання фермерству молодим людям, таким як Комбо, яка бере участь у програмі з моменту її започаткування у лютому 2014 року.

Бізнес-освіта

Проект здійснюється Німецьким федеральним підприємством з міжнародної співпраці (ПМС) за фінансування Федеральним міністерством з міжнародної співпраці та розвитку Німеччини.

Наразі близько 5000 молодих людей зі східних районів Кайлахун та Коно навчаються як вирощувати какао на фермі. Багато з них володіють плантаціями, на яких і навчаються господарювати.

«Так багато [фермерів] загинули, а молодші покоління не здатні подбати про плантації. Знання були втрачені і зараз цим ніхто не цікавиться», – говорить Ральф Циммерман, керівник команди викладачів, який навчає вирощуванню какао.

«І зараз у них немає ресурсів. Багато з цих плантацій занедбані та заросли. Їх не вистачає, щоб заробити на життя», – продовжує Циммерман.

Він зазначає, що Сьєрра-Леоне ніколи не була великим експортером какао. Для програми стимулювання зайнятості, какао як товарна культура, на яку є великий попит, є ідеальним інструментом для забезпечення самозайнятості в сільських місцевостях. Всі плантації вже існують, їх треба лише відновити», – говорить  Циммерман, додаючи, що місцевий клімат та грунт є ідеальними для вирощування какао.

Він вважає, що за умови гарного навчання та достатнього інтересу з боку молодих людей, програма може досягти успіху. «Саме це ми збираємось зробити».

В рамках цієї програми, ПМС допомагає цим фермерам фінансувати невелику частину їхніх власних плантацій, які, через роки занепаду, треба відновлювати з нуля. ПМС надає фермерам інструменти та оснащення, щоб відновити землю та потім доглядати за нею.

Як тільки плантації стануть приносити прибуток, фермери можуть повністю взяти на себе управління ними. В рамках програми відновлюється близько 4500 гектарів землі. Викладання програми ведеться місцевими інструкторами під керівництвом німецьких спеціалістів. Програма розділена на вісім модулів, які включають зокрема опанування таких навичок як збір урожаю, внесення добрив та висадку садженців. Підготовка також включає і бізнес-аспект, з тим, щоб студенти могли розвинути вміння вести торгівлю і продавати безпосередньо покупцям.

Циммерман додає, що проект фокусується на допомозі молоді через високий рівень безробіття у Сьєрра-Леоне, який є ще одним вкрай неприємним наслідком громадянської війни. Молоде покоління у віці 15-35 років складає третину населення країни; з них близько 70% є безробітними або працевлаштованими лише частково.

Умару Джусу. В Сьєрра-Леоне працює Інтегрована фермерська програма з вирощування какао [Nina Derives/AlJazeera]

Умару Джусу – один з тисяч молодих людей, які воювалу у громадянську війну. Йому зараз близько тридцяти і він говорить, що цей досвід був дуже травмуючим. Члени повстанського угрупування – Об’єднаного революційного фронту(ОРФ) – вбили його батьків, братів та сестер коли його батько не зміг дати їм гроші. Джусу був взятий в полон та змушений приєднатись до угрупування.

«Інакше я не зміг би вижити, тож я пішов воювати … якби я не зробив цього, вони [ОРФ] убили б мене», – каже Джусу. Коли війна закінчилась, він лишився ні з чим і не мав чим зайнятись. Після того, як він кілька років жив на вулиці, продавав хліб, щоб звести кінці з кінцями, Джусу випадково зустрівся зі своїм другом дитинства, який порадив йому навчитись вирощувати какао. Він дослухався до цієї поради і почав працювати на фермі свого друга. Коли Джусу почув про програму підготовки від ПМС, він був радий долучитись до неї. У його покійного батька також було трохи землі, на якій він зараз розвиває власну ферму.

«Я не знав, як витрачати гроші; не знав про касові книги чи продажі у кредит. Нас навчили всьому, що пов’язано з фінансовими послугами. Я знаю, що купувати, що продавати та як отримувати прибуток. Тепер я знаю, як вести бізнес», – з помішкою каже Джусу. Моя мета – стати одним з найбагатших людей у Кайлахуні.

Наслідки Еболи

У 2015 мав місце економічний спад, коли у Сьєрра-Леоне спалахнула криза через Еболу. Кайлахун став одним з перших місць, які охопив цей вірус і став осередком епідемії. Програму підготовки довелось призупинити на кілька місяців. Однак, як заявляли молоді фермери у спілкуванні з Al Jazeera, вони не закинули свої ферми у цей час. Фермери все ще могли працювати на своїй землі, але експортні продажі впали. «Посередники та імпортери не купують у нас какао-бобів. Вони непокояться через Еболу і не прийняли б наші боби», – говорить Джусу. Проблему ускладнювали обмеження на пересування молодих фермерів. «Ми не могли їздити та продавати товар. Обмеження не давали нікому виїхати з міста, щоб не дати вірусу поширюватись далі». Цього березня країна була визнана вільною від Еболи.

Хоч програма підготовки фермерів нова, молоді фермери стверджують, що вони тим не менш заробляють близько 800-1000$ на рік, що є доволі високим доходом для країни, де більшість населення живе менш ніж на 1 долар на день. Згідно з даними відділу моніторингу промислового виробництва, у 2011-2012 рр. було експортовано близько 1600 тонн, проте в 2014-2015 рр. показники знизились до 12642 тонн.

Однак, як зазначає Циммерман, попит на какао знову великий. Експорт здійснюється здебільшого в Сполучені Штати та Голландію, які постачають боби далі в Європу.

Район Кайлахаун У Сьєрра-Леоне

Тож програма підготовки може видатись дуже актуальною, зважаючи на неминучий дефіцит какао, який прогнозують деякі аналітики. Вважається, що кліматичні зміни можуть спричинити це майбутнє скорочення. «Наразі невідомо, якою буде ситуація у Західній Африці. Наприклад, якщо там випаде більше опадів, це було добре для урожаю какао», – говорить Циммерман. «Є дослідження, які стверджують, що в деяких районах Західної Африки, особливо на Березі Слонової кістки та Гані (які є головними експортерами какао)  погода може видатись спекотнішою та посушливішою», – продовжує він. «З одного боку, це може бути можливістю для Сьєрра-Леоне посилити свої позиції на ринку какао та продавати навіть більше. Але з іншого боку, якщо ця місцевість також постраждає, вирощувати какао стане складніше».

Щодо Мері Сіа Комбо, то вона вона мріє про великі досягнення у вирощуванні какао. Вона планує продовжити вивчати цю галузь. Вона переконана, що її батько цим би пишався.

Джерело: Al Jazeera

Переклад: Артем Бурдаков, студент-міжнародник Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка.

Поділитися в соцмережах:


Tag сьєрра-леоне

Related Post