У півтисячі кілометрів від узбережжя Сенегалу в Атлантиці “загубився” архіпелаг з 18 островів, що до 1975 року був португальською колонією під назвою Острови Зеленого Мису. Століттями вулканічні острови вабили до себе мореплавців, купців та піратів. А зараз  це одне з найкращих місць у світі для дайвінгу та відсерфінгу. Кабо-Верде є стабільною державою, що стрімко розвивається, і саме через це до неї зростає інтерес з боку України. Саме цій проблематиці присвячене інтерв’ю Центру дослідження Африки з послом Інною Огнівець, яка представляє інтереси нашої держави у цій дивовижній тропічній країні.

Це, без перебільшення, перша в історії української африканістики розгорнута публікація про політичні та економічні відносини України з найбільш західною державою Африки – Кабо-Верде.

Посол України в Португалії Інна Огнівець (праворуч) з Послом Кабо-Верде в Португалії Марією Невеш (ліворуч) / Фото з сайту МЗС України

Пані Інно, розкажіть, будь ласка про себе.

Дозвольте представитися – я, Інна Огнівець, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Португалії. До виконання своїх обов’язків офіційно приступила 12 січня 2016 року, коли вручила Вірчі Грамоти Президентові Португальської Республіки Анібалу Каваці Сілві. Посольство України в Португалії є контактною дипломатичною установою у відносинах з такими країнами, як Республіка Кабо-Верде і Демократична Республіка Сан-Томе і Принсіпі.

Як в даний час португальці ставляться до мешканців Кабо-Верде?

Як відомо, громада Кабо-Верде (40 912 тис. офіційно легалізованих осіб) посідає друге місце за своєю чисельністю після громади Бразилії (87 500 тис.), тому можна з впевненістю констатувати добре ставлення з боку місцевого населення до громадян Кабо-Верде, які чудово інтегровані у португальське суспільство, як і українці, що посідають третє місце за чисельністю громадян (близько 38 тис. осіб).

Відомо, що у Кабо-Верде надзвичайно розвинений туризм, що вабить туристів до цієї країни? Чи відпочивають у Кабо-Верде туристи з України? 

Загальновідомо, що, як і інші тропічні країни, Кабо-Верде (архіпелаг складається з 10 великих і 5 малих островів), безумовно, приваблює своїм надзвичайно сприятливим кліматом. На островах середньорічні температури складають +22ºC – +27ºC при відносно низькій вологості. Кабо-Верде славиться красою піщаних пляжів, теплою Атлантикою, густо засадженими пальмами (до речі, Кабо-Верде у перекладі з португальської – і є назва Зеленого Мису, який відкрили португальці, назвавши його так через наявність на островах великої кількості пальм).

Враховуючи, що на островах переважають вулканічні гірські ландшафти – то там є усі передумови для вирощування евкаліптових дерев, кави та різноманітних екзотичних фруктів. Середній вік життя кабо-вердійця – 74,5 років, що є найвищим серед інших африканських країн і також свідчить про сприятливі умови для життя. Кабо-Верде – рідкісне поєднання первісної природи і європейського рівня сервісу. Туристи приїжджають сюди, щоб відпочити від цивілізації і досліджувати унікальний підводний світ островів. Крім того, ця країна є одним з п’яти світових центрів віндсерфінгу, а також одним зі світових центрів спортивної риболовлі.

Відпочинок в Кабо-Верде

Звичайно, такий райський куточок на Землі приваблює туристів з усього світу, і з України також. Українські туристи мають можливість отримати відповідну інформацію про подорож до Кабо-Верде через туристичні агентства.

Як українцям отримати візу до Кабо-Верде?

Режим в’їзду до Кабо-Верде візовий. Віза оформлюється в аеропорту після прибуття до країни. Для оформлення необхідно пред’явити паспорт громадянина України для виїзду за кордон, заповнивши заяву встановленого взірця та додати фотокартку 3×4.

Туристична (одноразова) віза терміном дії на 180 днів (дозволяється максимальний термін перебування у країні без виїзду – 60 днів) коштує близько 44 євро.

Туристична (багаторазова) віза терміном дії на 12 місяців (дозволяється максимальний термін перебування у країні без виїзду – 90 днів) коштує близько 85 євро.

Які перспективи розвитку двосторонніх відносин між Україною та Кабо-Верде?

На сьогодні між Україною та Республікою Кабо-Верде відсутні будь-які політичні розбіжності, які б могли гальмувати процес розвитку наших політичних відносин.

Більше того, керівництво країни, в рамках участі національних делегацій у роботі міжнародних організацій, послідовно виступає з політичною підтримкою України у справі нашої боротьби за національну незалежність та територіальну цілісність та засуджує агресивні дії Російської Федерації по відношенню до нашої держави.

Найбільш яскравими прикладами цього є приєднання Кабо-Верде до резолюції Генеральної асамблеї ООН “Територіальна цілісність України” та підтримка кандидатури нашої держави під час виборів до складу непостійних членів Ради Безпеки ООН на період 2016-2017 роки.

Водночас, географічна віддаленість, відсутність регулярного сполучення, значні додаткові витрати, пов’язані з просуванням та реалізацією спільних проектів певним чином перешкоджають успішному розвиткові нашого співробітництва як у політичному, так і в економічному плані.

Потребує суттєвого посилення політичний діалог на вищому рівні між нашими країнами та договірно-правова база відносин, ключовим документом якої є  Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Урядом України і Урядом Республіки Кабо-Верде від 25 березня 1992 року.

Крім того, на сьогодні сторонами опрацьовується проект Угоди між Урядом України та Урядом Кабо-Верде про співробітництво у сфері туризму.

Які товари Україна могла б експортувати до Кабо-Верде? Чи є якісь приклади економічної співпраці?

На нашу думку значним попитом у Кабо-Верде могли б користуватися продукти харчування, обладнання для харчової промисловості, обладнання для легкої промисловості.

Типова крамниця у Кабо Верде

З огляду на існування значної кількості національних кадрів, які свого часу отримали освіту у вищих навчальних закладах України, перспективною вважається співпраця у медичній, енергетичній, транспортній сферах.

Водночас, враховуючи обмежені можливості українських підприємств щодо вивчення ринку та започаткування прямих контактів з відповідними урядовими та приватними структурами Кабо-Верде, перспективним вважається вихід на ринок цієї країни шляхом організації спільних підприємств та проектів з португальськими компаніями, які традиційно присутні на ринку Кабо-Верде.

Можливо, існують приклади реекспорту українських товарів з Португалії до Кабо-Верде?

Реекспортні операції – це звичайна практика для міжнародної торгівлі, коли за кордон, без додаткової обробки, продається раніше ввезений товар.

Для продавця, за великим рахунком, не має значення, що буде робити з цим товаром покупець, тому, інформація не відслідковується. Цілком вірогідно, що випадки реекспорту окремих товарів походженням з України до Кабо-Верде існують.

Чи є на островах Кабо-Верде українська громада?

За останніми даними, оприлюдненими Інститутом статистики Кабо-Верде за 2015 рік, іноземна громада, представлена на островах, складає 17 788 осіб, серед яких є і українська громада, проте окремі статистичні дані по українській громаді не опубліковані.

Корінне населення островів Зеленого Мису

Чи є студенти з Кабо-Верде в Україні?

Зазвичай, 2-3 студенти з Кабо-Верде щорічно виявляють бажання здобути вищу освіту в Україні.

Наприклад, у цьому році Міністерством освіти і науки України передано на розгляд Кабо-вердійської сторони проект типової міжвідомчої угоди про співробітництво у сфері освіти, якою передбачається, зокрема, безоплатне навчання для 2-х громадян Кабо-Верде для здобуття освітніх ступенів «бакалавр» та/або «магістр» в одному з ВУЗів України.

Чим Кабо-Верде може зацікавити українських бізнесменів? Здається перспективним є сфера рибальства, що зараз з цим напрямком?

З огляду на те, що в останні роки Кабо-Верде активно розвиває рибальську галузь, включаючи вилов, збереження, обробку, пакування риби та морепродуктів, українські компанії могли б долучитися до співпраці, зокрема, у постачанні маломірних та середніх рибальських суден та відповідного технічного обладнання. Наявність флоту передбачає його обслуговування. Тому, у співпраці також будуть зацікавлені українські суднобудівельні компанії.

Які кроки потрібно вжити, щоб відносини між двома країнами активізувалися?

Ці кроки очевидні. Перш за все, це розвиток сталого політичного діалогу та вдосконалення договірно-правової бази наших стосунків по всьому спектру відносин.

Відчутну допомогу у цьому, в умовах відсутності можливостей відкриття дипломатичного представництва України безпосередньо в країні, може надати заснування Почесного консульства України у столиці Кабо-Верде – м. Прайя.

Крім того, існує реальна перспектива більш широкого використання можливостей Посольства України в Португальській Республіці та Посольства Кабо-Верде в Португалії для активного розвитку зв’язків між нашими країнами.

Олександр Мішин

Поділитися в соцмережах:


Tag кабо-верде

Related Post