“Звіти про трупи на вулицях столиці регулярно спливали в соціальних медіа, постійно відбувалися рейди сил безпеки проти передбачуваних груп повстанців”. Бурунді лихоманить ще з весни 2015 року, проте зараз існує ризик серйозної ескалації протистояння. В ООН кажуть про можливу громадянську війну та геноцид. Чому так сталося і чого очікувати – у огляді статей VICE News та Aljazeera.

Стрілянина може ще могла бути чутною на пустельних вулицях Бужумбури в ніч на п’ятницю [11 грудня], більш ніж через 12 годин після того, як озброєні люди провели серію ранкових нападів на військових базах по всьому Бурунді. Східноафриканська країна була втягнута в безлади політичного насильства навесні, коли президент П’єр Нкурунзіза пішов на спірний і юридично слабкий третій термін. За даними ООН, за їх час було вбито майже 240 людей.

Критики стверджували, що цей крок був незаконним у зв’язку з двома термінами максимально допустимими для Президента, як це викладено в Конституції країни, яка була створена в 2005 році після десятирічної громадянської війни. Верховний Суд в кінцевому рахунку допустив Нкурунзізу для балотування на третій термін, визначивши, що це було законно, тому що він був скоріш запрошений на свій перший термін, а не демократично обраний.

Протести тоді швидко переросли в насильницькі, почалися бійки з поліцією – в основному лояльною до адміністрації Нкурунзізи і, в кінці кінців – жорстока розправа над демонстрантами, в той час як противники і прибічники зіткнулися один з одним на вулицях Бужумбури. Армія країни в основному залишилися нейтральною під час заворушень, хоча багато солдат дезертирували ще навесні, після невдалої спроби колишнього генерала здійснити військовий переворот.  Нкурунзіза, в кінцевому рахунку, виграв переобрання в кінці липня. З тих пір як він був приведений до присяги на третій термін, ситуація стрімко зсувається до політично мотивованого насильства, зникнень і вбивств з обох сторін.

Після початку силових зіткнень Нкурунзіза вдавав, що в країні все в порядку, продовжуючи грати в футбол. #StopNkurunziza – хештег-аналог українського #Євромайдан

Більш 200 тисяч бурундійців втікли в Руанду, Танзанію, Демократичну Республіку Конго та інші сусідні держави. Тим часом, вбивства були спрямовані на прихильників уряду Бурунді, військових чиновників, журналістів, опозиціонерів, захисників прав мігрантів. Звіти про трупи на вулицях столиці регулярно спливали в соціальних медіа, постійно відбувалися рейди сил безпеки проти передбачуваних груп повстанців.

Нова хвиля насильства, яка привернула міжнародну увагу, спалахнула близько 3 ранку  за місцевим часом, коли дві бази в столиці і дві в інших частинах країни впали під атакою невстановленої озброєної групи. Постріли і вибухи також можна було почути по всій столиці, яку урядові війська швидко заблокували. У районах, де немає активних боїв, за повідомленнями, поліція патрулює вулиці і мирні жителі залишилися замкнені у своїх будинках.

Джерело, яке попросило не називати його імені через нестабільну ситуацію, повідомило Vice News, що дитина була застрелена у своєму районі, в той же час як з’явилися повідомлення в соціальних мережах про померлих на вулицях. Французьке агентство Франс Прес цитує свідків: за їх свідченнями, вже 40 тіл були видні на вулицях, причому більшість з них в районі Ньякабіга, центрі антиурядових протестів.

Міжнародна організація Лікарі без кордонів (MSF), котра керує травматологічним центром у столиці, який раніше вже лікував жертв політично вмотивованого насильства,, сказала, що його співробітники були обмежені в русі від 5:40 ранку п’ятниці. У той час центр не приймав будь-яких пацієнтів, але в місцевому офісі зазначили в рапорті до оперативного штабу,  що це трапилося, тому що машини швидкої допомоги не були допущені в столицю і дорога до об’єкта була перекрита.

“Як тільки безпека дозволить, ми будемо застосовувати нашу команду в травмпункті і запустимо план масової допомогим нещасним в разі необхідності,” – сказано в рапорті. MSF була не в змозі забезпечити подальші поновлення про ситуацію.

Радник Президента з масової інформації та комунікації Уіллі Ньямитве заперечив закриття “повітряних воріт” країни, а також введення військового стану, про що повідомляли різні ЗМІ. Він також повідомив, що вогнепальна зброя була вилучена і багато нападників вбиті або заарештовані.

Поліція Бурунді затримала протестувальників, вилучивши арсенал зброї в столиці, Грудень 12, 2015. REUTERS/Jean Pierre Aime Harerimana

Виступаючи по національному радіо в п’ятницю в другій половині дня, офіційний представник армії полковник Гаспар Баратуза підтвердив, що 12 озброєних чоловіків були мертві і 20 арештовані в Бужумбурі. Він сказав, що метою нападників було захоплення зброї, яка, у свою чергу, повинна була бути використана, щоб звільнити ув’язнених.

Зіткнення в п’ятницю слідують за тижнями тижні насильницьких інцидентів, які стали майже звичайною справою в країні. У середу, свідки повідомили, що поліція увійшла в будинки людей і змусила їх вийти на вулицю, перш ніж стріляти в них. Це сталося після того, як радник ООН з питань Геноциду Адама Діенг попередив Організацію про потенціальну можливість ескалації ситуації в країні.

“Існує серйозний ризик, що якщо ми не зупинимо триваюче насильство, це може закінчитися громадянською війною, і після такої громадянської  війни, все можливо”, – цитує його слова Associated Press.

За ці роки (2005-2015) стало зрозуміло, що у Бурунді існують різні рівні і фракції людей, які виступають проти правління Нкурунзізи, і вони не обов’язково об’єднані під одним прапором.

Крім того, є опозиція в діаспорі, що складається з політичної еліти. Є опозиція, повністю орієнтована на молодь; нарешті, є чутки про озброєні групи. За словами професора  політичної науки і експерта по Бурунді з коледжу Мері Болдуін в штаті Вірджинія Кари Джонс, у країні діє реальний збройний рух, що особливо видно у подіях п’ятниці.

“… Страшно, що це починає виглядати все більш і більш тривожно … як те, що відбувалося [в 1993 році], і що вилилося у найгірше насильство громадянської війни”, додала вона. “Якщо ми насправді бачимо, що це відлуння [того часу], то ми в біді”.

У той час як уряд США і ООН попереджають про зростаючу небезпеку громадянської війни в країні і обмірковують можливості втручання, Джонс сказала, що зараз саме час для міжнародної участі. Деякі з можливостей включають розгортання контингенту нещодавно створеного Африканського союзу резервних сил, використання миротворців ООН з місії в Демократичній Республіці Конго, і продовження наполягання на мирних переговорах і діалозі під керівництвом Східно-Африканського Співтовариства і президента Уганди Йовері Мусевені.

“Час думати про втручання або думати про серйозні мирні переговори між опозицією і урядом прямо зараз”, –  сказала вона. – “Якщо вони не зупинять це, якщо це є відлунням 93-го, це буде жахливо для всіх учасників.”

Тієї ночі в Бужумбурі не було ясно, ким саме були ті озброєні люди, які були їхні цілі, і яку приналежність вони мають до інших груп або причин повстання. У той час як багато світових лідерів посилаються на страхи геноциду і порівнюють ситуацію з етнічно забарвленим конфліктом, який розривав Руанду в 1990-х роках, сторони протистояння в Бурунді в даний час не визначені за етнічною ознакою.

Анатолій Максимов

Джерела: VICE News, Aljazeera

Поділитися в соцмережах:


Related Post