18 травня 2017 року армія Третьої Сили (що базується в Місраті) здійснили успішний напад на авіабазу Бірак Аль-Шаті, що знаходилася під контролем Лівійської Національної Армії. Авіабаза Бірак Аль-Шаті знаходиться на південному-заході Лівії в 80 кілометрах від міста Себха. Цей регіон відомий своєю нафтовою інфраструктурою та поширеністю контрабандних маршрутів.

Наслідки нападу на авіабазу

Внаслідок нападу на об’єкт загинуло щонайменше 134 бійців ЛНА, втрати Третьої Сили залишаються невідомими. Відразу після вдалої операції нападники покинули авіабазу та дали її зайняти підкріпленню ЛНА, яке прибулому на місце інциденту незабаром, попередньо знищивши літаки та інфраструктуру. Лідери ЛНА гостро відреагували на напад та звинуватили у цьому Уряд Національної Згоди Лівії, до союзу з яким і входить Третя Сила і з яким останнім перші не так давно проводили мирні переговори з ціллю влаштувати загальні вибори та створити єдиний лівійський уряд. УНЗ відхилив всі звинувачення та зазначив, що до нападу вони не мають жодного стосунку. Було б справедливо зазначити, що хоч формально армії з Місрати і входять до коаліції, але не піддаються особливому контролю і часто діють на свій огляд.

Ситуація виглядала так, що гарнізон авіабази на момент нападу був незвично малим. Більшість солдат та офіцерів на той час знаходилися на інших об’єктах або в місцях постійного проживання. На самій авіабазі знаходилася невелика кількість охоронців та близько 50 курсантів військового коледжу, що не були готові до бою та приїхали лише за день до цього з аеропорту Беніна.

Третя Сила ж гарно підготувалася до атаки. За день до цього в регіон почали стягуватися солдати та техніка з міста Аль-Джуфра та Сірту. Загалом свідками було нараховано близько 90 одиниць техніки. За чутками, серед них були і представники Бригади Оборони Бенгазі.

В результаті, майже всі представники ЛНА, що на той час знаходилися на авіабазі були вбиті. Було спалені склади та цистерни з пальним та максимально знищена авіаційна інфраструктура та техніка. Під удар попали також місцеві артилеристи.

Наслідки атаки

Лівійська Національна Армія представлена в регіоні так званою 12-ою Піхотною Бригадою. До її складу входять переважно представники Аль-Макарби та племен, що населяють Ваді Аль-Шатті. Більшість цих племен у свій час воювали на стороні Каддафі. А зараз ними керує полковник Мухамед Бен Найєль і саме він та його військо є головною опорою ЛНА на півдні країни. Третя Сила ж була сформована на початку 2014 року і ставила за ціль зберегти мир у регіоні Феццан, захистити нафтову інфраструктуру та протистояти як ЛНА, так і своїм ворогам з Зінтану та племен Гаддатфа та Тубу.

12-а Піхотна Бригада ЛНА захопила авіабазу Бірак Аль-Шаті 7 листопада 2016 року майже без бою. Після цього, сили ЛНА здійснили напад на блокпост Гвайрат Аль-Мал, що був під контролем Третьої Сили, та захопили його. Наприкинці 2016 року блокпост декілька разів переходив із рук в руки і врешті-решт залишився за ЛНА. В боях часто застосовувалася навіть авіація. Представники ЛНА погрожували закрити повітряний простір над регіоном, але здійснити це, фатично, не мали змоги. Восени 2017 року, сторони обмінювалися взаємними бомбардуваннями, але в наступ не переходили.

Авіабаза Бірак Аль-Шаті використовувалася ЛНА не в повну силу, там так і не почала базуватися авіація, лише іноді на об’єкт залітали літаки МіГ-23 для поповнення пальним на шляху з Беніни на Рас-Лануф. Але останнім часом там почала розбудовуватися інфраструктура для повноцінного базування літаків. Авіабаза обладнувалася станціями з пальним та, можливо, навіть готувалася прийняти систему ППО Стрєла-1. Таким чином Бірак Аль-Шаті міг стати головним опорним пунктом ЛНА в регіоні для подальших боїв за нафтові родовища з Третьою Силою. Таким чином удар по авіабазі можна назвати превентивним.

 

Інцидент значно послабив позиції ЛНА у регіоні. Третя Сила показала неспроможність противника швидко реагувати на загрози в пустелі та показала їх залежність від авіації союзників. Крім того, це показало, що перемир’я між УНЗ та ЛНА у Феццані не діє і варто очікувати продовження боїв.

Джерела:
1. Arnaud Delalande. Misrata Militants Are Winning the Air War in Southwest Libya. The war is boring (May 23, 2017)
2. Delalande Arnaud. The military escalation in Fezzan can lead to an open conflict between Tobruk and Misrata (May 25, 2017)

 

Дмитро Литвиненко

 

Поділитися в соцмережах:


Related Post