Так звана Західноафриканська провінція Ісламської Держави, більш відома як Боко Харам, нещодавно знову перерозподілила функції управління, після того як Абу Мусаб аль-Барнаві був обраний новим лідером руху (на зміну довготривалого провідника Абу-Бакра Шекаю). Після цього розпалилась внутрішня боротьба між аль-Барнаві та Шакаю, формуючи глибокі тріщині в русі. Що це означає для Боко Харам – в перекладі огляду Інституту безпекових досліджень.

Скріншот відео з Абу Мусаб аль-Барнаві 2015 року, де він був вказаний як спікер терористичного угрупування [BBC]

В той же час, сили безпеки, що борються з ісламістами, добились значних успіхів за минулий рік в районі озера Чад. Була скорочена територія, підконтрольна Боко Харам, отже й радіус дій організації значно звузився.

Дослідження Інституту безпекових досліджень (Institute for Security Studies) вказують, що в 2016 році насильницькі дії Боко Харам обмежувались трьома північно-східними штатами Нігерії (Борну, Йобе і Адамава), що перебувають в кризі в результаті дій бойоквиків, і навколишніми теренами Камеруну, Нігеру та Чаду.

Більше того, 80% нападів зосереджені на території Борну і навколишніх земель Камеруну, позначаючи оперативний простір бойовиків. Порівняймо з минулим роком, коли найбільший останній інцидент відбувся у листопаді 2015 року – атака на шиїтських прочан у штаті Кано.

Ще одна ознака послаблення насильства Боко Харам – зниження кількості атак смертників. З грудня 2015 по січень 2016 року відбулося 32 напади, а за період з червня по липень – лише 5.

Це ще більш показово, бо останній проміжок часу включає місяць Рамадану – зазвичай період підвищення насильства. Зокрема 19 нападів смертників зафіксовано під ча Рамадану минулого року.

Частота нападів смертниць аналогічно демонструє спад протягом кількох останніх місяцівю. Згідно даних Інститут, лише один випадок атаки жінки-смертниці помічений за останні три місяці, на противагу 11 в липні 2015 року. Звісно, і раніше помічались варіації в активності Боко Харам, однак можна сподіватись на позитивні тенденції в регіоні.

Стійкий тиск сил безпеки Камеруну, Нігеру, Чаду та Нігерії, ряд з яких спрямовувались в рамках Багатонаціональної Об’єднаної Цільової Групи (Multinational Joint Task Force), здатен пояснити тенденції.

Операції досягли ефективності через знищення безпечних баз, де проходии тренування та виготовлення бомб.

Після 15 атак бомбістів-самогубців, пережитих між груднем 2015 і січнем 2016 року, національні сили Камеруну змогли очистити прикордонні з Нігерією райони – міста Кумше, Мадавая і Нгоше, як і інші в районі озера Чад. Липнева кампанія 2016 року виявила і знищила 10 фабрик з виробництіа бомб, а під ча операції в Нгоше була знайдена територія, де тренувались жінки-смертниці та бойовики з наволищніх районів. Таким чином, швидкі дії, спрямовані на запобігання перегрупуванню бойовиків, призвели до скорочення атак жінок-смертниць з червня 2016 року.

Патрулі з ополчення теж допомагають у виявленні бомбістів та часто запобігають атакам, не дозволяють бойовикам досягнути цілей.

Рух ополченців виник у штаті Борну, де населенню набридла загроза Боко Харам, і поширився по регіону, зокрема на північ Камеруна. Уряд Борну затвердив вид місцевої міліції, допомагаючи в навчанні та іншою підтримкою. Деякі підрозділи високоорганізовані, інші діють на менш формальній основі.

Проте роль партизан-ополченців теж недвозначна. Кілька лідерів у Камеруні було арештовано за підозрою в зв’язках із Боко Харам. Проте добровольці посилюють рівень безпеки, успішно запобігаючи атакам смертників.

Виключення з позитивних трендів можемо побачити у нападі на Боссо – місто на півдні Нігеру в червні 2016 року. Боковики Боко Харам переважали сили безпеки і швидко оволоділи містом. Випадок у Боссо нагадує іншу велику атаку на Нігерійську Армію  у сусідньому сусті Карето в квітні, і пройшов під час червневих атаках на військову базу та поілцейський відділок в Юнусарі (Нігерія).

Подібні випадки повиннні виявляти та посилювати увагу на масштабній і прямій співпраці з силами безпеки. Також нещодавні атаки повинні виражати лінію нового лідера ісламістів Абу-Мусаба аль-Барнаві та його послідновників. Зокрема перше відео з ним супрврджувалось показом конфлікту бойовиків, що врешті повбивали військовослужбовців.

Послання від Ісламської Держави проявляють схожий патерн. Медіа ІДІЛ розкручують 9 атак Боко Харам ще з червня по соцмережах. Кожна з атак покликана також виділити сили безпеки – з наголосом на стиль насильства, зосереджений на них.

Згодом зміни в керінвицтві  Боко Харам можуть призвести до наростання прямих конфліктів, а може і до повернення руху до широких ненапрямлених бомбових атак, шо переважно калічили цивільних громадян, зокрема мусульман.

Абу-Бакра Шекаю [попередник нового лідера Абу Мусаб аль-Барнаві] зі свого боку залишився незмінним у поглядах на можливість таких ненапрямлених атак, і може їх продовжити – та протиріччя з аль-Барнаві свідчить про інший шлях розвитку.

Абу-Бакра Шекау

Тенденції зменшення кількості атак смертників є позитивними змінами, та не варто прогнозувати швидкого замирення в регіоні. Коли чинники безпеки посилюються за останній рік в басейні озера Чад, повеернення до більш прямих впливів, поряд зі здатністю Боко Харам освоювати нові терени на зразок Боссо, вказують на потребу уникнення самовдоволення.

Останні зміни в Боко Харам свідчать не так про ймовірний занепад руху, як його реформу в бік більшої стійкості. Якщо недавні успіхи будуть підтримані, це призведе до подальшого посилення регіональних гравців у царині безпеки.

Джерело – Institute for Security Studies, 19.08.2016

Переклав Юрій Олійник

Поділитися в соцмережах:


Related Post