Переклади
Чого очікувати після зміни незмінного диктатора Анголи

Одну з найбільш важливих держав Африки, Республіку Анголу, очікує зміна вищого керівництва. Після майже 40 років правління діючий президент країни Жозе Едуарду душ Сантуш планує в 2018 році залишити свою посаду. В Анголі триває закулісний процес селекції його наступника. Враховуючи специфіку держави, де при владі від моменту проголошення незалежності перебуває Народний рух за визволення Анголи, радикальних змін навіть за нового президента годі очікувати, оскільки метою правлячих еліт є консервація режиму «нафтової диктатури».  Stratfor в квітні 2016 року зробив аналіз щодо перспектив розвитку політичної ситуації в Анголі в найближчий перспективі.

Душ Сантуш

Душ Сантуш

Контекст

Правлячим партія Анголи готується до власного серпневого з’їзду без її очільника президента Жозе Едуарду душ Сантуша, який планує покинути посаду у 2018 році. У березні душ Сантуш, багаторічний лідер Народного Руху за Визволення Анголи (МПЛА), підтвердив своє бажання піти у відставку, а також натякнув на можливість невисування власної кандидатури на переобрання у 2017 році.

Ця заява душ Сантуша, який керував Анголою залізною хваткою з 1979 року, стала для багатьох несподіванкою. Але цілком ймовірно те, що його відставка не надто вплине на політичне життя Анголи. Керівна партія МПЛА вже почала довгий та важкий процес пошуку заміни, яка задовільнить усіх, а також гарантуватиме незмінність місця партії у чинному status quo всередині країні.

Аналіз

Майже рік керівна партія Анголи розробляла план дій щодо відставки душ Сантуша (вперше президент натякнув МПЛА на свою можливу відставку у липні 2015 року). Однак, його нещодавнє публічне підтвердження такого плану вивело боротьбу за місце наступника до обговорення на міжнародному рівні. Деяких такий крок поставив перед питанням, чи не було в душ Сантуша прихованих мотивів у майже несподіваній заяві про відставку. Інших турбувало, чи буде порушено стабільність в Анголі, коли багаторічний лідер держави покине свою посаду. А дехто на Заході вважає, що навіть якщо душ Сантуш виконає обіцянку покинути посаду, він просто посадить на своє місце одного з членів родини, наприклад сина Жозе Філумену душ Сантуша або ж дочку Ізабель душ Сантуш.

Дайте текти доходам від нафти

Незважаючи на те, що політична структура Анголи може бути досить непрозорою, існує декілька здогадок щодо того, як відбуватиметься процес зміни президента. Перш за все, це величезний і зростаючий тиск для стабільного, вдало керованого політичного переходу, що збереже як нинішній уряд, так і його зв’язки з міжнародними нафтовими компаніями. Нафтова промисловість Анголи також підлягає всеосяжному контролю партії над країною, тому ким би не був новий президент, він повинен буде грамотно маневрувати в політичній системі, залежній від прибутків з нафтопродуктів, а також пристосуватись до тих імперативів безпеки, які Ангола визначила після здобуття незалежності. Це забезпечить доступ керівної партії до джерел прибутку, які є необхідними для збереження повного та всеосяжного контролю над урядовими установами, а також відданість апарату державної безпеки інтересам партії.

Sonangol (державна нафтогазовидобувна компанія Анголи) стає важливим фактором для здатності наступного президента виконати вищевказані цілі партії. Sonangol – це “клей”, що зв’язує політичну структуру Анголи. Видобуток компанією нафти, а також її зв’язки із міжнародними нафтовими компаніями гарантують постійний потік прибутків, який політики можуть використовувати для придбання значущості на політичній арені, а також вірності серед своїх виборців. Sonangol – це єдине надійне джерело прибутків Анголи, і є всього лиш невелика кількість важливих фінансових ресурсів, від яких може залежати МПЛА. Більше того, Sonangol, як найбільш дієве підприємство Анголи, заповнив своїми дочірніми компаніями ту порожнечу, що з’явилася через неефективність державних органів влади. Наприклад, компанія контролює державного авіаперевізника Анголи – TAAG Angola Airlines.

Ангола

У поєднанні з тісною взаємозалежністю між Sonangol і керівництвом держави, значний вплив компанії на ангольське суспільство породив клас еліти, який виходить з-за впливу однієї конкретної людини і найменше зацікавлений у будь-яких політичних змінах. Дійсно, структура МПЛА побудована так, аби знизити вплив будь-якої однієї особи або події на контроль партії над ангольською політикою. Оскільки душ Сантуш завбачливо попередив партію про відставку, керівництво МПЛА зможе провести відповідні процедури для обрання його наступника напередодні з’їзду партії, запланованого на 17-20 серпня. Це, в свою чергу, надасть цьому кандидату часу щоби укріпити його (або її) позицію, зменшуючи шанси появи несподіваного суперника, який міг би похитнути стабільність чинного уряду.

Навіть якщо процедура вибору кандидата стане “грою на публіку” та призведе до суперечок серед тих політиків, які претендуватимуть на підсумкове обрання, то ті кандидати, що програли, беззаперечно підкоряться такому рішенню. Для того, щоби контролювати суперечки за владу, керівна партія надає своїм високопоставленим членам значну свободу дії, а багато з потенційних претендентів на посаду президента працювали під керівництвом душ Сантуша десятиліттями: їхня дружба, відданість, а також спільний контроль над партійною системою, що надає їм відчутної переваги, – все це убезпечить МПЛА від розпаду, спричиненого виборами наступника. Той, хто ж захоче діяти поза жорсткими рамками керівної партії, швидко втратить свої позиції на політичній арені.

Також не матимуть значного впливу на процес вибору наступника і зовнішні події. За останній рік уряд Анголи доказав свою надзвичайну стійкість до падіння світових цін на енергоресурси. Так як Ангола є другим в Африці експортером нафти, а доходи від експорту нафти становлять близько 95% ВВП Анголи, багато хто очікував, що низькі ціни на нафту обвалять економіку країни. Однак, технократичний уряд Луанди (столиці Анголи) продемонстрував, що він ще й досі здатний проводити жорстку політику заради довготривалої економічної стабільності, навіть отримавши схвальні відгуки з боку Міжнародного валютного фонду за реформу системи субсидій та заходи жорсткої економії. Тим часом, вулиці міст Анголи відносно вільні від протестувальників, демонструючи, що реальної загрози для чинного уряду немає. Навіть Національний союз за повну незалежність Анголи (УНІТА, головний політичний суперник МПЛА) має недостатню внутрішню підтримку і потребує зовнішнього фінансування для опору керівній партії.

Ідеальний кандидат

Оскільки душ Сантуш оголосив про свої плани відставки, багато імен потенційних наступників з’являлося, багато з них ще можуть з’явитися у МПЛА під час пошуку. І хоча ще занадто рано прогнозувати, хто здобуде перемогу, деякі риси такого кандидата є очевидними через ті правила, які є притаманними для ангольської політики.

Для початку, реальні кандидати повинні бути готові захистити існуючу політичну систему. Для цього вони повинні мати досвід роботи в держслужбі і знати, як керувати нею. Одним із способів для отримання такого досвіду є висока посада у  Sonangol, так як компанія є повноцінним квазі-суверенним органом. Наприклад Мануель Вісенте, колишній генеральний директор Sonangol і нинішній віце-президент Анголи, в минулому вважався головним кандидатом на заміну душ Сантуша, але він залишився осторонь через залученість у міжнародний корупційний скандал. Кілька інших посадових осіб Sonangol здійснювали ефективне управління протягом багатьох років, а деякі налагодили тісний зв’язок із важливими союзниками, в тому числі й серед китайських політиків. Проте, Sonangol не є політичною організацією, не дивлячись на його вирішальну роль в якості засобу політичного патронажу. Її корпоративні лідери, відповідно, не можуть мати достатній політичний вплив, щоб забезпечити президентство.

Жоао Лоренсу - можливий наступник душ Сантуша. Фото Opais.co.ao

Жоао Лоренсу – можливий наступник душ Сантуша. Фото Opais.co.ao

З іншого боку, досвід у військових або силових відомствах може забезпечити необхідну кваліфікацію для керівництва країною. Військові і безпекові структури  Анголи грають центральну роль у “виживанні” уряду МПЛА, чия основна база підтримки є меншина Мбунду. Відповідно, міністр оборони Анголи Жоао Лоуренсу може стати фаворитом на посаду наступного президента. Чільне становище Лоуренсу щодо контролю над ангольськими військовими принесла йому міжнародне визнання, і довела його здатність представляти свою країну закордоном, що є важливою вимогою для будь-якого кандидата. Той факт, що він не займав жодної посади у на Sonangol може навіть виявитися перевагою, так як інші урядові установи починають виступати проти усюдисущого панування Sonangol.

Звичайно, цілком можливо, що душ Сантуш спробує наголосити на сімейних зв’язках, аніж над досвідом управління. Непотизм займає досить сильні позиції як у родині душ Сантуша, так і в Анголі загалом. Якщо ж Жозе Едуарду зробить спробу забезпечити ще один президентський термін для душ Сантуша, останньому залишиться два варіанти на вибір: його син, Жозе Філумену, нинішній голова державного багатомільярдного фонду національного багатства, і його дочка, Ізабель, що володіє статками у $ 3 млрд. Проте, досить малоймовірно, що будь-хто із них очолить державу після батька. Обидва є відносно недосвідченими у політиці, а ігнорування позицій “старої гвардії” МПЛА щоби посадити когось із них на посаду президента спричинить значну негативну реакцію всередині партії. Крім того, жоден з дітей душ Сантуша не показав багато бажання займати політичні посади, хоча Жозе Філумену і взяв на себе кілька невеликих обов’язків в рамках МПЛА.

Пошуки наступника душ Сантуша, безсумнівно, розгортатимуться, в основному, непублічно, і ще не зрозуміло, кого ж партія обере в якості свого наступного кандидата в президенти. Проте, шанси отримати несподівану кандидатуру, що ознаменує значні зміни, невеликі. Багато що поставлено на карту для еліти Луанди, яка не хоче нічого, крім того, що вона має нині, і яка буде робити все, що в їх силах, щоби бути впевненою: якщо й особа на посаді зміниться, політична система залишиться незмінною.

Джерело:  Stratfor

Автор перекладу: Дмитро Гриб, студент-міжнародник Інституту міжнародних  відносин КНУ імені Тараса Шевченка.

Related Post