Упродовж останніх років країни Африки значно зміцнили свої позиції на політичній арені світу. Активізувалась участь африканських держав у міжнародних відносинах як на континенті, так і поза його межами. На сьогоднішній день управляючі різних країн Африки готові створювати політичні й економічні об’єднання у рамках континенту, спільні наддержавні органи в межах Африканського Союзу, співпрацювати з іншими світовими державами, йдеться у матеріалі українського аналітичного центру Free Voice Information Analysis Center.

Слід врахувати, що країни цієї частини світу мають значний економічний потенціал, оскільки є важливим джерелом промислової та аграрної сировини, вагомим ринком збуту різноманітних товарів та послуг, а також стратегічним міжнародним комунікаційним вузлом. Динаміка економічного зростання держав Африканського континенту має позитивний вплив на розвиток відносин країн Африки з Україною.

В Африці функціонують 11 Посольств України: в Алжирі, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Кенії, Лівії, Марокко, Нігерії, Південно-Африканській Республіці, Сенегалі, Тунісі. Надалі триває розширення мережі Почесних консульств України.

Присутність України в Африці/Олександр Мішин

Нинішній етап співробітництва України з країнами Африки значним чином характеризується розвитком політичного діалогу, активізацією співробітництва з міжнародними організаціями, а також пошуком нових економічних партнерів і ринків збуту для товарів українського виробництва. Помітного розвитку набули торговельно-економічні відносини України та африканських держав, особливо в аграрній сфері.

Українські постачальники постійно збільшують обсяги експорту для країн Африки, зокрема, у наступні регіони: Southern African Development Community (країни півдня Африки), ключовий споживач – ПАР; East African Community (країни Східної Африки), найбільше у Кенію; країни так званого Африканського рогу, левова частка – в Ефіопію; ECOWAS (країни Західної Африки) [більше про міжурядові об’єднання Африки читайте тут, – ЦДА].

Урядова програма співробітництва України з країнами Африки на період 2013-2015 рр. свідчить про обрання одним з напрямків зовнішньої політики України розвиток міжнародних відносин із країнами Африканського континенту. До того ж «українська криза» у 2014 р. і позиції африканських країн щодо неї, коли більшість підтримали нашу державу в територіальній цілісності, додали імпульсу в розвиток відносин Української держави і держав Африки.

Однак поки немає чіткої демонстрації інтересів України в африканському регіоні. Збільшення кількості офіційних візитів керівництва України на цей континент, підвищення інтенсивності роботи спеціального представника уряду з питань Близького Сходу та Африки, посаду якого було створено з метою активізації політичного діалогу та економічного співробітництва між Україною і державами Близького Сходу та Африки, сприяння реалізації зовнішньополітичних і зовнішньоекономічних стратегічних інтересів  України  у  цих регіонах, забезпечення участі України у міжнародних заходах зі сприяння близькосхідному мирному врегулюванню, а також коригування зовнішньополітичної стратегії у напрямку перспективності й співпраці з країнами Африканського континенту більш конкретно змогли б окреслити цілі, наміри і бачення України в Африці.

На даний час стратегічні документи, зокрема Стратегія національної безпеки України, Закон України «Про основи внутрішньої і зовнішньої політики», Воєнна доктрина України, Стратегія «Україна-2020», проект Енергетичної стратегії до 2035 року, не містять жодних згадок щодо країн Африки. Незважаючи на достатню кількість двосторонніх угод стратегічного характеру (протоколи, меморандуми тощо), договірно-правова база України і країн Африки знаходиться на стадії формування. Ці документи більше стосуються торговельної, військово-технічної співпраці, встановлення дипломатичних відносин.

Звіти МЗС України щодо співпраці з країнами Африки за попередній рік характеризуються формальністю та загальністю. Серед них: застереження МЗС України щодо відвідання країн Західної Африки у зв’язку з поширенням вірусу Ебола, рекомендації громадянам України щодо країн Західної Африки, вітання Послів із призначенням на посаду, коментарі щодо засідань Ради експортерів та інвесторів, щодо терористичних актів у деяких державах (Нігерії, Республіці Кенії, Чаді та інших), щодо заходів до Дня Африки. Заяви та прес-релізи Адміністрації Президента України звітують про вручення вірчих грамот Президентові України Петру Порошенкові Послами низки держав Африки про призначення Надзвичайних і Повноважних послів України в ряді африканських держав.

На офіційному сайті Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка не міститься жодних згадок про країни Африки. На сайті ВРУ дані про Депутатську групу ВРУ з міжпарламентських зв’язків є тільки з Республікою Конго. Щодо інших африканських держав, то згадки про них містяться лише в Парламентському довіднику знаменних і пам’ятних дат.

Україна бере активну участь в операціях ООН з підтримання миру в п’яти країнах Африки: Ліберії, Кот-д’Івуарі, ДРК, Судані та Південному Судані. Коментарі щодо участі України в місії ООН періодично з’являються на сайтах ВРУ та МЗС.

З цього випливає, що, хоч і Україна зацікавлена в розвитку стосунків із країнами Африки, про що свідчить інституційна співпраця України з державами Африканського континенту, яка вже оформлена нормативно-правовою базою, наявність експертних напрацювань, стратегічних цілей щодо держав Африки поки не ставить.

Враховуючи нинішній стан подій у світі, зокрема кризу в Європі, у 2016 році Україні варто більше уваги приділяти Африці як континенту майбутнього економічного та політичного інтересу (особливо після набуття Україною непостійного членства у РБ ООН). Також розширення співпраці України і країн Африки може позитивно вплинути на економічні показники нашої держави, на міжкультурний розвиток, та й, зрештою, на імідж Української держави у Африці.

Джерело: Free Voice Information Analysis Center

Поділитися в соцмережах:


Related Post