Статті
Події, що змінили Африку в 2017 році

2017 рік був непростим для Африки. Однак насиченим та різноманітним. В Зімбабве позбулись “вічного” Мугабе, а в Уганді Мусувені залишиться “вічним”. Російські військові добрались до Судану, натомість в Тунісі закріпилась стабільність. Ми підготували огляд деяких ключових подій 9 країн Африки.

Алжир: відкладені зміни

В країні у травні  відбулися вибори до Народної національної асамблеї (парламент) та місцеві вибори у листопаді. Правляча партія – Фронт національного визволення (ФНВ) продовжує домінувати, але її позиції слабшають. У парламенті вони втратили 44 мандати. На місцевих виборах представники ФНВ вибороли перемогу у 603 муніципалітетах з 1541, тобто менше половини.

Країною продовжує з 1999 року керувати президент Абдель-Азіз Бутефліка, який через інсульт майже не дієздатний. Фактична влада перебуває в руках його брата Саїда. Попри недієздатність Бутефліка планує висувати свою кандидатуру на 5 термін в 2019 році.

2017 рік засвідчив, що неминучі політичні зміни в Алжирі лише дещо відкладені на майбутнє.

Президент Абдель Азіз Бутефліка голосує на виборах до парламенту, травень 2017 року. Фото: Anadolu

Туніс: рік стабільності

Після виборів 2014 року до парламенту та президентських перегонів країна майже два роки йшла до політичної стабілізації, і в 2017 році вона нарешті наступила. Уряд та спецслужби впевнено контролюють ситуацію та підтримують безпеку на належному рівні. Це вважається ледь не головною заслугою діючого президента Беджі Каїд ес-Себсі. Люди кажуть, що нарешті ми в безпеці так само, як в часи скинутого президента Бен Алі.

В той же час політичний баланс у країні лишається хитким і наявний консенсус може бути у будь-який момент порушеним. Особливо на тлі так званої «війни з корупцією» про яку оголосив прем’єр країни Юсеф Шахед. Жертвою цієї війни пав бізнес «імператор» Тунісу Шафік аль-Гарайя. Він дуже сильно впливав на ЗМІ, сферу фінансів та судову систему країни. Але інтереси дуже багатьох інших «жирних котів» в уряді не торкаються. Що викликає багато запитань.

Найгіршою подією року для Тунісу стало те, що ЄС відніс державу до податкових гаваней та вніс до чорного списку.  Також на міжнародній арені Туніс відзначився відкликанням посла із США у знак протесту щодо рішення Трампа по Єрусалиму. До такого кроку вдалися лише кілька арабських держав.

Прем’єр-міністр Юсеф Шахед оголосив курс на подолання корупції. Фото: Reuters

Єгипет: життя в стані терористичної війни

2017 рік для важковаговика арабського світу пройшов під знаком підготовки до майбутніх президентських виборів, які намічені на весну 2018 року. На офіційному рівні президент Єгипту Мохаммад аль-Сісі не має собі конкурентів, які могли би його перемогти. Другий термін для цього військового керманичу Єгипту забезпечений. Проте діючий уряд країни має набагато більш серйозного ворога – це численні терористичні групи. Головна з них – «Ісламська держава».

Протягом минулого року терористи нанесли кілька не бачених ударів по стабільності держави. В квітні бойовики атакували християнські церкви в Александрії та Танті, вбивши 38 осіб. В жовтні у боях між терористами та силами безпеки загинули 16 військових та поліцейських в провінції Гіза. Бойовики були приналежні до організації «Ансару-ль-іслам». В листопаді відбувся найбільший в історії Єгипту теракт. В ході нападу на суфійську мечеть аль-Роуда, що на Синаї загинули 309 осіб. Після цього президент аль-Сісі доручив голові генштабу країни аль-Хіджазі ліквідувати тероризм на Синаї за три місяці. Врешті 29 грудня  терорист ІДІЛ вбив 10 людей у коптській церкві Мар Міна, що на південь від Каїру. Отже, терористична віна в країні і далі триватиме.

Президент аль-Сісі прагне приборкати терор у країні. Фото: Middle East Monitor

Сомалі: найбільший теракт в історії

14 жовтня в Могадішо стався найбільший теракт в історії не лише країни, але й на території Африки в цілому. В результаті підриву вантажівки з вибухівкою перед готелем “Сафарі” загинуло 512 людей, ще 295 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Будівлі навколо було сильно пошкоджено, а частину з них фактично перетворено на руїни. Відповідальність на себе ніхто так і не взяв, але у теракті було звинувачено  організацію Харакат аш-Шабаб аль-Муджахідін (Молодіжний рух моджахедів), що є найпотужнішою ісламістською організацією у Східній Африці.

Ця подія ознаменувала нову хвилю терористичних атак в країні, що вже забрала значну кількість життів і загрожує ще сильніше дестабілізувати Сомалі звівши нанівець всі зусилля останніх років по деескалації конфлікту. Безумовно наступний рік пройде під знаком боротьби з ісламським тероризмом в Африці.

Судан: поява російських військових

Восени 2017 року з’явилися відомості про перекидання російських військових, зокрема найманців з відомої ПВК “Вагнер” з Сирії до Судану. Вже в грудні ці відомості були підтверджені відео з тренуваннями суданських військовослужбовців росіянами та оголошенням наміру про створення російської військової бази в Судані. Основним завданням російських військових в країні нині є тренування суданських бійців та забезпечення безпеки трубопроводів та стратегічних об’єктів.

Дана подія свідчить про те, що Російська Федерація не полишає намірів закріпитися в регіонах Близького Сходу та Африки. Зокрема Росія продовжує робити ставку на країни, що мають проблеми у відносинах з Заходом та численні загрози внутрішній стабільності. Також її стратегія характеризується широким використанням різноманітних (дипломатичних, військових, політичних, технологічних) засобів для утвердження своїх інтересів, зокрема наявні в неї численні військові кадри, що мають значний бойовий досвід.

Безумовно в подальшому Росія продовжить спрямовувати значні зусилля на експансію в Африці та на Близькому Сході.

Зімбабве: прощавай, диктаторе

В листопаді в Зімбабве відбувся військовий переворот. Обійшлоя без жертв. Це знакова подія – президент Роберт Мугабе подає у відставку після майже 40 років при владі. У таких країнах, де лише обмежене коло має доступ до влади, багато вирішують внутрішні процеси перерозподілу всередині вузької еліти. Цей переворот викликаний тим, що ще у вересні президент, якому вже 93 роки, фактично віддав своїй молодшій дружині посаду  віце-президента, зробивши її наступницею. Що означає – позбавив влади Еммерсона Мнангагву, який довгий час був його потенційним наступником, і, практично, компаньйоном уже 30 років. Останній залучився підтримкою армії, порушивши статус-кво.

В результаті Мугабе переконали мирно піти – бо побоювались можливої інтервенції на захист режиму з боку Анголи чи ПАР.

Для України це важлива подія, оскілььки Мугабе залишався найлижчим другом Росії в регіоні. Зімбабве – одна з п‘яти африканських держав, яка проголосувала проти резолюцій Генеральної Асамблеї ООН щодо Криму, яка була подана Україною в кінці 2016 року і у грудні 2017. Позиція Хараре поки що незмінна, однак зміна влади потягне посилення китайських впливів, що вже домінують в економічній сфері. Таким чином, позиція Москви в російсько-китайському тандемі трохи послабиться.

Південно-Африканська Республіка: напруження зростає

Тим часом на континенті зростає популярність ідей боротьби з корупцією та виведенням грошей в офшори. Про це свідчать, зокрема, відповідні скандали на зразок “райських паперів”.

Чи не найпромовистішим стали події в ПАР, де виплили факти величезного розкрадання фінансів під час похорону руйнівника апартеїду – Нельсона Мандели ще у 2013 році. Про це повідомила державна організація захисту демократії в ПАР “Public Protector”, яка і провела розслідування.

$22 млн з бюджету країни було виділено на похорон політика. Зокрема, кошти, призначені для ремонту лікарень та шкіл, влада нібито витратила на футболки по $24 та на відвідувачів похоронної процесії.

Цікаво, що розслідування почалось на замовлення нині чинного президента Джейкоба Зуми. Цим  він завдає удару по представниках свого ж Африканського Національного Конгресу – партії Мандели, що утримувала владу більшість часу після падіння апартеїду в 1994 році.

Але в АНК близько половини депутатів не підтримують Зуму. Ще з квітня лунають розмови про внутрішні протиріччя. І боротьба з корупцією, вочевидь, покликана стати інструментом в підготовці до президентських виборів 2019 року. З іншого боку,  потрібно укріпити авторитет влади – бо на тлі економічної стагнації зростає популярнітсь опозиції, насамперед Демократичного Альянсу, основа прихильників якого – білі арфиканери.

Танзанія: звільнити всіх

Навесні 2017 року президента Танзанії Джон Магуфулі наказав звільнити 9932 державних службовців. Причина проста – ті мали підробні дипломи про освіту. На цей крок президент з прізвиськом “бульдозер” пішов після того, як отримав звіт спеціального дворічного розслідування.

Рік перед цим Уряд теж звільнив близько 10 тисяч держслужбовців-невидимок (“ghost-workers”). За офіційними даними, держава їм щомісяця платила близько $2 млн.

Боротьба з корупцією була однією з ключових передвиборних тез Джона Магуфулі, обраного у 2015 році від провладної партії. Звільнення такої великої кількості чиновників підтримує образ президента з сильною рукою, який наводить порядок в країні.

І схоже, подібні заходи мають результат. Принаймні 5 з 6 танзанійців, які взяли участь в опитуванні, вважають, що рівень корупції в країні падає. Для порівняння: в 2011 році так вважав 1 з 10 танзанійців. Однак роботи ще дуже багато.

В 2017 році Магуфулі також вперше в прямому ефірі назвав свою зарплату – близько $4 тисяч.

На фоні активної боротьби з корупціонерами, правозахисні організації критикують владу Дар-ес-Салам у за тиску на ЗМІ та переслідування опозиції.

Уганда: президент до смерті

Мабуть найбільшою подією за минулий рік в Уганді стало зняття вікового ліміту для президента. Парламент 317 голосами “за” (“проти” – 97) прийняв скандальний законопроект. Це було очікувано, адже партія президента має більш ніж 2/3 місць в парламенті.

У 2021 р. заплановані вибори. Нинішньому президенту Йовері Мусувені буде 76 років. Попередня версія конституції не дозволяла балотуватися кандидатам, старшим 75 років. Нагадаємо, Мусувені прийшов до влади у 1986 році внаслідок військового перевороту.

На фоні обговорення законопроекту протягом 2017 р. сутички вибухали на вулицях, в соціальних мережах та парламенті.

Огляд підготували Олександр Мішин, Денис Москалик, Юрій Олійник та Артем Бабак

Related Post