“Зендер” (Львів)

19 квітня 2018 року король Свазіленду Мсваті ІІІ перейменував його на «Королівство Есватіні»

19 квітня 2018 року на церемонії святкування свого 50-річчя життя та водночас 30-річчя царювання та 50-річчя незалежності держави у м. Манзіні (ділова столиця та найбільше місто) король Свазіленду (крихітного королівства між ПАР і Мозамбіком) Мсваті Третій заявив про перейменування держави.

Причина — плутанина закордоном англійської версії попередньої назви (Swazilend), що співзвучна з англійською версією назви «Швейцарія» (Switzerland). Така ж плутанина траплялась і серед користувачів інтернету під час заповнення різноманітних форм.

Відтепер офіційною назвою Свазіленду буде Королівство Есватіні. Слово «Есватіні» на мові свазі (другій офіційній у королівстві нарівні з англійською) означає «Земля свазі». Такий самий переклад, що у попередній мові.

Окрім того, за словами Мсваті ІІІ, так держава називалась до британського протекторату, який існував з 1902 по 1968 рік.

Це раніше, з 1838 по 1895 рік Есватіні було незалежним і від Британії, і від зулусів, і від Португалії (її колонією був сусідній Мозамбік). У 1895-1902 р. Есватіні було протекторатом Трансвааля до поразки останнього у війні з британцями у 1902 році.

Цю заяву Мсваті ІІІ зробив у присутності Президента Тайваню (Республіка Китай). Есватіні  — одна з небагатьох держав планети, яка саме з ним, а не з Пекіном підтримує дипстосунки.

Все можуть королі

 

Як так можливо, щоб одним словом короля перейменувати державу? Без референдуму? Без формування громадської думки та обговорення усіх «за» і «проти»? Без згоди уряду та парламенту?

Можливо в абсолютній монархії, одній з останніх у світі. Там, де король одночасно і за президента, і за верховного суддю, і за головного вояка, і за головного дипломата.

Там, де ти маєш право мати десятки дружин і сотні дітей, які керуватимуть державою незалежно від свого хисту, а сам ти змалку ростимеш з думкою, що тобі як королю усе дозволено та усе підвладне у державі.

Коли навіть твій день народження та день народження твого батька є офіційними державними святами (так є і у тепер Есватіні).

Коли ти як король маєш право одноособово, без жодного погодження чи пропонування з боку парламенту, призначати голову уряду чи розпускати парламент.

Сам Мсваті Третій править державою уже 30 років, з 1986 року.

Його батько, перший король Свазіленду, Собуза Другий, правив через регентів 22 роки (з 1899 по 1921) та 60 років напряму, з 1921 по 1982 рік. Тобто, загалом майже 83 роки, що є найдовшим документально підтвердженим терміном правління монарха у світовій історії.

Довшими, але непідтвердженими, є правління фараона Пепі Другого та правителя корейського племені когурьо Тхеджохо.

Це у нас би для зміни назви держави знадобилось принаймні два роки змінювати Конституцію: збирати підписи у ¾ регіонів чи дочекатись ініціативи більшості у парламенті, потім — висновок Конституційного та Верховного Судів, потім на двох окремих сесіях (тобто весною і восени) голосування спершу 226, а потім—300 нардепів, а опісля — ще і затвердження на референдумі по всій Україні.

Хоча з точки зору простоти у вимові та відповідності широковживаній назві назва «Україна» лишень одна з трьох європейських держав, де у назві немає придатку слів «республіка» чи «королівство» (так само «просто» офіційно називаються лишень Румунія і Боснія та Герцеговина… хоча остання певно не дуже просто).

Однак після свого батька-короля Мсваті ІІІ міг і не стати королем.

Відповідно до традицій Свазіленду (чи уже Есватіні) дорадча рада при королі (Лікоко) після смерті попереднього короля обирає з його вдів королеву-матір, а зі його синів — короля. Так сталось, що у 1982 році вибір впав на Мсваті (з 200 дітей) та його матір (з 20 дружин померлого Собузи Другого).

Король та королева-мати правлять разом: син як світський правитель, а мати як духовний лідер.

До моменту 18-річчя обраного короля королівством керує Регентська Рада, яка це робила у 1982-1986 роках при тоді ще неповнолітньому королю Масохітіве (зі мови свазі—«покровитель народів»; ім’я Мсваті ІІІ до коронації).

Останній деспот АфрикиМсваті свазиленд

У самому ж Свазіленді відповідно до Конституції 2006 року заборонено інші політичні партії, окрім правлячої (хоч і передбачено свободу зібрань), та закріплено абсолютну владу короля (має право одноособово розпускати парламент та призначати прем’єра).

Постійна боротьба між королівською верхівкою, з одного боку, та демократичними забороненими політичними партіями і профспілками, з іншого боку, триває з середини 1990-х, бо перші не хочуть на вимогу других надати народу політичні права, бо мовляв це не відповідає традиціям народу свазі. Через це режим Свазіленду перебуває у політичній опалі ЄС та ПАР, а з 2015 року через утиски профспілок — під санкціями США

Чого тут говорити, коли король придушує мирні демонстрації з вимогою політичних прав, керуючись спеціально прийнятим для цього Законом «Про придушення тероризму» від 2008 року. Щоправда, в обох палат парламенту закріплені квоти для жінок, однак усіх кандидатів висуває або король або племінна знать (ніякого там самовисунення як у нас).

Хоч країна і живе вище середнього за показниками Африки (ВВП на душу населення становить майже 2 тис. 700 доларів США при середньому по Африці у півтори тисячі доларів), однак понад 2/3 населення живе за межею бідності, майже 1/3 хворіє на ВІЛ/СНІД (найгірший показник у світі) та ¼–безробітні.

Тому тривалість життя там становить у середньому не більше 57 років.

Населення становить приблизно 1 млн. 300 тис. людей, майже як два Львова.

Площа—17,3 тис. кв. км. (майже 60% площі Київської області), і то більшість займають пасовища (в Україні—рілля).

На даний час король має 14 дружин, хоча у свій час він вигнав одну за зраду, ще одна — наклала на себе руки, а ще троє — втекли. Хоча це для нього не біда, бо щороку восени тисячі незайманих дівчин з усієї країни йдуть у столицю та днями проводять очеретяний танець (на фото), щоб їх запримітив король та взяв у дружини.Мсваті 2

У нього також є 27 дітей.

Його статок, за даними американських аналітиків, становить 200 млн. доларів США. З них 50 млн. —його особисті гроші, а ще 150 млн. — власність інвестиційного фонду Свазіленда, яким він керує від імені народу.

Мсваті ІІІ має нерухомість у США, маєток у Брунеї та яхти в Австралії.

Він зображений на усіх купюрах національної валюти за останні 30 років і є ректором єдиного університету держави.

У 2003 році звинуватив у зраді Батьківщині та вислав головну письменницю Свазіленду, Сару Мхонзу, через опис нею у своїх творах проблем країни, зокрема, дискримінації жінок.

У квітні 2011 році придушив у зародку протести профспілок та опозиції.

Саме Есватіні є останньою абсолютною монархією у Африці та у Південній півкулі взагалі (іншими абсолютними монархіями світу є Бруней, Ватикан та королівства Перської затоки).

 

Витало у повітрі давномсваті 3

Після отримання незалежності восени 1968 року у Свазіленді давно обговорювалась ідея повернення до споконвічної назви. Її у повсякденні використовувала і більшість населення.

Мсваті ІІІ вперше використав цю назву у 2014 році на сесії парламенту.

На міжнародній арені використовував Мсваті ІІІ цю назву під час Саміту АС у 2014 році, а також під час політичних дебатів у вересні 2017 року на ГА ООН.

 

«Тепер заживуть»

 

В мережі іронічно заявляють, що тепер-то Есватіні заживе, а у людей у Свазіленді такі страшні проблеми — зі Швейцарією їх плутають. Дехто іронізує: «За Нарнію! За Гондор! За Есватіні!», прирівнюючи нову назву до назв видуманих кінокоролівств.

Більшість користувачів Інтернету солідарні, що королю зі його британською освітою та леопардовою шкурою вартувало б змінювати конституційний лад та долати бідність.

 

Перейменування незалежних африканських держав

 

Це не перший в історії постколоніальної Африки випадок перейменування держави уже після її деколонізації, однак перший у 21 столітті.

Зокрема, у 1961 році колишня британська колонія Південно-Африканський Союз став Південно-Африканською Республікою (ПАР).

У 1971 році колишня бельгійська колонія Республіка Конго стала називатись «Заїр» (назва ріки Конго з мови кіконго, що у перекладі означає «ріка, що поглинула усі ріки»), а з 1997 року—Демократичною Республікою Конго (ДРК).

У 1975 році колишня французька колонія Республіка Дагомея змінила назву на «Народна Республіка Бенін» (стародавнє царство у 15-19 ст.; з 1990 року—Республіка Бенін).

Було і зовсім дивні перейменування. Зокрема, у 1976-1979 роках колишня французька колонія ЦАР називалась Центральноафриканською Імперією.

У 1979 році колишня британська колонія Південна Родезія стала Республікою Родезія-Зімбабве, а з 1980 року — Республікою Зімбабве (у середні віки на південному сході країни існувало однойменне місто).

У 1984 році колишня французька колонія Республіка Верхня Вольта стала називатись «Республіка Буркіна-Фасо» (слово «Буркіна-Фасо» мовами мооре і діула означає «країна чесних людей» або ж «країна гідних людей»).

 

 

Поділитися в соцмережах:


Related Post