Переклади
Торгівля слоновою кісткою та золотом розпалює війну у Демократичній Республіці Конго

Контрабанда слонової кістки, золота та лісоматеріалів обігом понад мільярд доларів на рік дозволяє фінансувати десятки повстанських груп у Демократичній Республіці Конго (ДРК), розпалюючи конфлікт у країні, зазначає ООН у своєму звіті, оприлюдненому у п’ятницю.

Озброєні міжнародні кримінальні групи причетні до великих обсягів контрабанди золота, лісоматеріалів та природних ресурсів, зокрема слонової кістки сумою до 1,3 млрд. доларів (1,2 млрд. євро) на рік зі сходу ДРК, заявляють у Програмі ООН з навколишнього середовища.

Ці надходження дозволяють фінансувати щонайменше 25 озброєних угрупувань, а за деякими підрахунками – 49, що ще більше розпалює конфлікт у охопленому війною регіоні, зазначається у звіті.

Контроль над багатими на мінерали територіями є ключовим фактором у конфлікті, що триває на сході ДРК, у провінціях Ківу, протягом десятиліть і спричинив масові переселення цивільного населення.

«Ті ресурси, що нині належать кримінальним угрупуванням і слугують для загострення конфлікту, могли би бути використані для будівництва шкіл, доріг, лікарень та майбутнього для конголезців», – заявив пан Мартін Коблер, Спеціальний представник Генерального секретаря Місії ООН по стабілізації у ДРК (МООНСДРК).

gorillamap2

Золото складає найбільшу долю контрабанди, приносячи злочинним угрупуванням прибуток до 120 млн. доларів на рік.

За оцінками, переважна більшість прибутків від контрабанди надходить угрупуванням поза межами регіону, але 2% суми отримують місцеві бойовики, що складає 13 млн. доларів на рік і дозволяє продовжувати ведення бойових дій.

У звіті вказується, що ці кошти дозволяють утримувати щонайменше 8.000 озброєних бійців щороку, реорганізовувати та доукомплектовувати існуючі групи, продовжуючи дестабілізувати регіон.

gorillamap

Також додається, що кримінальні угрупування використовують отриману готівку для застосування тактики “розділяй та володарюй” серед повстанських груп, щоби впевнитися, що жодна з них не зможе мати вирішальної переваги і прибрати до своїх рук незаконну торгівлю у регіоні.

На території Демократичної Республіки Конго сконцентровано величезні поклади золота, деревини, кобальту, а також алмазів, заліза, нікелю, марганцю, бокситів, урану, касситеритів та найбільші світові поклади олова. Тим не менш, майже все населення країни проживає за межею бідності.

«Уявіть, що ми б могли використати мільйони втрачених доларів, що були викрадені кримінальними бандами на сході ДРК, на зарплати вчителям, лікарям, на створення нових можливостей для бізнесу та розвиток туризму?» – додав пан Коблер.

«Ми повинні перетворити золото у податки, а податки – у розвиток задля процвітаючого майбутнього».

Більшість діяльності повстанців зводиться до знущання над цивільним населенням та незаконного використання природних ресурсів, що спричинено більше економічними проблемами, аніж політичними переконаннями.

У звіті також вказується на те, що мережі цих кримінальних груп глибоко укорінилися у ДРК та у сусідніх країнах. Провінції Північного та Південного Ківу межують з Угандою, Руандою, Бурунді та Танзанією.

Цей регіон також є місцем проживання вимираючих гірських горил, що мешкають у Національному парку Вірунга.

Eastern lowland or Grauer's gorilla (Gorilla beringei graueri)

У звіті відзначається, що природне середовище проживання цих горил страждає від вирубки лісів та спалювання вугілля.

Бойовики винищують горил через втручання лісничих, що перешкоджали незаконній торгівлі вугіллям. У звіті також наголошується, що понад 200 лісничих Національного парку було вбито під час захисту мавп.

До того ж, переселення місцевих мешканців до парку, спричинене економічними та політичними інтересами, використовується як метод тиску для того, щоби зняти захищений статус території та дозволити її комерційне використання задля лісозаготівлі і видобування нафти, попереджають у Програмі ООН з навколишнього середовища.

«Екологічні злочини позбавляють країни коштів, що могли би бути використані на стабільний розвиток та викорінення бідності», – заявив пан Ахім Штайнер, Виконавчий директор Програми ООН з навколишнього середовища.

AFP (France Press), 17 квітня 2015.
Переклад Дмитра Гриба.

Related Post