Інтерв'ю
Сейшели: українська дипломатична присутність на екзотичних островах

Крихітна Республіка Сейшели належить до числа найбільш фешенебельних курортів світу. Саме туризм формує 70% ВВП держави, і щороку на бездоганних сейшельских пляжах відпочиває понад 300.000 туристів, що майже в 4 рази перевищує чисельність місцевого населення. Вже минуло майже чверть століття від моменту встановлення україно-сейшельских дипломатичних відносин. В розрізі діяльності МЗС України за підтримання політичного діалогу з островами відповідало наше посольство в Індії, хоча самі острови належать до політичного простору Африки. 2017 рік став поворотним для української присутності на островах, оскільки в м.Вікторія розпочало свою роботу почесне консульство України. Про витоки його створення та напрямки діяльності поговорили з українським почесним консулом в Республіці Сейшельські острови пані Мариною Морін-Аделін.

Президент Республіки Сейшельські острови Денні Фор та почесний консул України на Сейшелах Марина Морін-Аделін, 02.10.2018 Світлина з https://www.facebook.com/maryna.morin.adeline

Президент Республіки Сейшельські острови Денні Фор та почесний консул України на Сейшелах Марина Морін-Аделін, 02.10.2018 Світлина з https://www.facebook.com/maryna.morin.adeline

П.: Пані Марино, розкажіть, будь ласка, як ви стали почесним консулом?

В.: Ця історія почалась, коли я працювала в Сент Кітс і Невіс в 2014 році, де я зустріла почесного консула Великобританії на Сент Кітсі, ветерана дипломатичної служби із 55 річним досвідом та справжнього Джеймса Бонда. Тоді я вперше почула про концепцію почесного консульства. Після мого повернення на Сейшели я дізналась, що в Республіці Сейшельські острови досі немає жодного офіційного представника України. Під час роботи в туристичній сфері я стикалась з різними неприємними життєвими ситуаціями, де присутність підтримки від людини знайомої з місцевими законами та інфраструктурою могла зрушити шальки терезів в бажану сторону. Нажаль не рідкими є випадки, коли роботодавці зловживають незнанням експатів власних прав та їх загальною вразливістю в незнайомому середовищі без звичної “safety net” родини та друзів. Результати я мала нагоду відчути на власному досвіді. На той час я не мала інформаційної підтримки і захисту, але зараз я маю можливість допомагати українцям зрозуміти власні права та захистити інтереси.

Більш того, я мала нагоду особисто перевірити сумно відомий рівень роботи Почесного Консульства Сейшельських островів в Києві. Не зважаючи на всі перепони наша історія закінчилась добре, а я отримала неоціненний досвід. Будь-яка якісна зміна в суспільстві повинна починатись із себе. Прийшов час для мого покоління взяти на себе відповідальність за побудову свого майбутнього сучасного суспільства, такого як в європейських країнах куди ми всі так любимо їздити відпочивати. Наразі в нас більше не залишилось виправдань, чому кожен з нас особисто не може стати рядовим агентом змін, тобто зробити малий внесок в зоні власного контролю. На Сейшелах я маю можливість та ресурси використати отриманий досвід на користь кінцевого споживача – рядової людини у скрутний життєвий момент. Це мій малий внесок в скарбничку змін. З цієї думки і почався мій шлях у створенні Почесного Консульства.

П.: Скільки українців проживає або відвідує Сейшельскі острови?

В.: Офіційна інформація наразі відсутня. Із особистих підрахунків як найменше 250 українців (дорослих та дітей) постійно проживають та працюють в Республіці.

Довідково. Туристична статистика Україна-Сейшельські острови за 2017 рік

  • Кількість українських туристів, які відвідують Сейшели в період з 2000 по 2017 рр. зросла в 100 разів.
  • В 2017 році понад 2.000 громадян України відвідали сейшельські острови (0,5% від загальної кількості іноземних туристів, які відвідали острови).
  • Щорічно до 100 сейшельців відвідують Україну, зокрема в 2018 році на українській землі вже побували 31 громадянин Сейшел.

Джерело: Seychelles National Bureau of Statistics (https://www.nbs.gov.sc/statistics/tourism)

П.: Що приваблює туристів на Сейшелах?

В.: Концентрована краса природи, пляжі із білосніжним піском, теплий Індійський океан, статусність.

П.: Як перспективи поглиблення двосторонньої торгівлі України з Сейшельськими островами?

В.: Це залежить від українських товаровиробників та експортерів, від того, на скільки вони готові адаптуватись до місцевих вимог. Із досвіду – внутрішній ринок занадто малий для значних інвестицій в налагодження експорту з України на Сейшели. Крім того, вартість транспортування сировини з України морем значно дорожча, ніж аналогічного продукту з Індії. До України Сейшели експортують рибу, рибопродукти, туристичні та корпоративні послуги.

Рибалки з острова Мае, світлина з сайту colinprior.co.uk

Рибалки з острова Мае, світлина з сайту colinprior.co.uk

П.: Що Вам здається найбільш цікавим і помітним у місцевій культурі?

В.: Мені здається, що Сейшельці наблизились максимально до розуміння концепції “радіти тому малому, що мають і насолоджуватись кожним днем”. Загалом їхня нація набагато щасливіша за українську. Вони вміють жити “сьогодні” і не перейматись дрібницями.

П.: Чи дійсно Сейшельські острови Африка, в культурно-історичному плані?

В.: Ні, не зовсім. До 17 ст. острови були безлюдними. Культура змішана з культур декількох різних народів Африканського континенту та приправлена культурною спадщиною Великобританії та Франції. Як колонія, Сейшельські острови декілька разів змінювали прапор. Звідси три державних мови – креольська, французька та англійська, лівосторонній дорожній рух, чай з молоком, християнство, гарні дороги, високий загальний рівень безпеки, чисті вулиці та місця громадського користування.

З економічної точки зору вже багато років поспіль Сейшели є абсолютним чемпіоном за темпами росту економіки та рівнем ВВП на душу населення у Африканському регіоні.

Сейшельский "Малий Біг Бен" на вулицях столиці Вікторії, світлина futura-sciences.com

Сейшельский “Малий Біг Бен” на вулицях столиці Вікторії, світлина futura-sciences.com

ВВП Сейшел на душу населення складає $13997 за статистичними даними минулого року. Це майже у два рази вище, ніж аналогічні показники в Україні. Якщо Сейшели мають ВВП, що на 11% вище середньосвітового показника, то наша держава лише 44% від загальносвітового рівня.

Цікаво, що показник ВВП Сейшел вдвічі вищий також від Південної Африки, найрозвиненішої країни континенту.

Країна стабільно розвивається, рівень соціальних та особистих свобод – на європейському рівні, майже відсутня корупція, хоча успіху значно сприяє наявність особистих зв’язків, як і в інших державах з малою кількістю населення. Сейшели мають лише 90,000 громадян. Правило шести рукостискань тут зменшено до трьох.

П.: Які місця порадите відвідати українціям, які відвідають цю країну?

В.: На острові Мае: Intendance beach, Carana beach, Sunset beach, Lilo beach, Grance Anse, Marine Park, Mission Lodge view point, Jardin de Roi.

На острові Пралін: Anse Lazio, Anse Georgette, Vallee de Mai.

На острові Ла Діг: Anse Source D’argent, Grand Anse, Anse Cocos, Petit Anse, L’Union Estate.

Інші острови: Fregate island, Denis island, Bird island, Cousine, Moyenne island.

Сейшели - "райські острови", світлина з сайту https://colinprior.co.uk

Сейшели – “райські острови”, світлина з сайту https://colinprior.co.uk

П.: Чи існують плани посередницької роботи почесного консульства у бізнес-переговорах?

В.: Сприяння українським підприємцям, які звертаються по допомогу, полягає у знайомстві зацікавлених сторін між собою та організації зустрічей підприємців із місцевою Торговою Палатою (www.scci.sc) або Seychelles Investment Board (www.sib.gov.sc).  Безпосередньо у бізнес переговорах Почесний Консул не приймає участі.

П.: Як зазвичай голосують Сейшели у ООН з приводу російсько-українського конфлікту?

В.: 15 листопада 2017 року під час Геренальної Асамблеї ООН Сейшели проголосували «ЗА» ухвалення Резолюції засуджуючої порушення Російською Федерацією прав людини в відношенні жителів Криму.

Деталі щодо Резолюції можете подивитися за посиланням www.un.org/press/en/2016/gashc4188.doc.htm

Голосування Сейшел в ООН щодо Резоюції «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)»

П.: Як можна з Вами зв’язатися з українським мандрівникам на Сейшелах?

В.: Щоб призначити зустріч, будь ласка:

==> зателефонуйте за тел. +248 262 0199;

==> або надішліть запит на поштову скриньку hcu.seychelles@gmail.com

==> карта проїзду на сторінці: https://honorary-consulate-of-ukraine-in-seychelles.business.site

==> Слідкуйте за новинами у Fb: www.facebook.com/HCUinSey

Пані Марино, дякуємо вам за змістовну розмову, і до нових зустрічей.

Інтерв’ю провели Олександр Мішин та Юрій Олійник

Related Post