Інтерв'ю
Розвіюємо міфи: Андрій Бондаренко про швидкий розвиток Африки

 

Цього літа Африкою кілька тижнів мандрували двоє українців – Андрій Бондаренко, заступник міського голови міста Хмельницький, та черкащанин Андрій Куча. Враженнями від великої африканської експедиції (після відвідин шести африканських держав – Кенії, Уганди, Руанди, ДР Конго, Замбії та Зімбабве) поділився Андрій Бондаренко у ексклюзивному інтерв’ю для Центру дослідження Африки. Спілкувався Юрій Олійник.

Бондаренко 2

 

О Насамперед чим саме Африка Вас зацікавила.

Б Як будь-якого мандрівника, мене цікавлять усі регіони планети. Африка цікавила з дитинства, але наважився нею подорожувати лише на 15-й рік своїх активних подорожей. Причина – міфи про небезпеку, погане відношення до білих, бідність, хвороби, дорожнеча, відсутність інфраструктури. На щастя, більшість цих міфів виявилися лише міфами.

Найбільше в Африці мене цікавили три речі: гори Вірунга (особливо вулкан Ньїрагонго з постійно діючим озером лави), дикі тварини і відмінний від європейського менталітет та спосіб життя.

О Які головні позитивні та негативні враження від подорожі.

Б На 99 відсотків враження лише позитивні. Більше всього вразили добрі, щирі і привітні люди, особливо діти. Вразила природа: вулкані Вірунга на тлі африканських озер, Індійський океан з білим піском і порожніми пляжами, водоспад Вікторія, дикі тварини, яких ми бачили як в національних парках, так і в дикій природі. Вразили старовинні міста на березі Індійського океану з суахільською архітектурою – Момбасу і Ламу.

До негативного моменту можна віднести наше непопадання в Ботсвану. На сайті міграційної служби Замбії на сторінці, присвяченій KazaViza (єдина туристична віза для Замбії і Зімбабве) було написано, що користувачі візи мають також право відвідати Ботсвану за умови в’їзду і повернення в той же день. Було також зазначено, що це стосуються і громадян України. Коли ми потрапили на кордон з Ботсваною, прикордонники заявили, що вперше про це чують. Я відкрив сайт і показав їм цю інформацію. Вони ж дістали перелік країн, яким потрібна віза, і серед них була Україна (поряд з якимись країнами 3-го світу). Я запропонував, щоб купити візу і з візою заїхати в Ботсвану. Вони категорично заперечили. При цьому усіх, у тому числі і росіян, пускали без візи.

Також негативом було те, що ми не виконали основної мети нашої подорожі – не піднялися на вулкан Ньїрагонго в Демократичній Республіці Конго і не переночували біля його кратера з киплячою лавою. Всього за 5 днів до нашого відльоту Національний парк Вірунга, де розташований вулкан, закрився у зв’язку з загостренням ситуації на сході ДР Конго. І нам в терміновому порядку за 4 дні до початку експедиції довелося повністю міняти плани. Наш вибір зупинився на водоспаді Вікторія. Таким чином ми компенсували цей негатив.

О Багато африканських держав мають порівняний з Україною рівень ВВП. Наскільки це відповідає дійсності, з точки зору рівня життя людей, що впадає очі.

Б В містах це не дуже відчувається. В селах помітно, що люди живуть бідніше, значно відстають від нас за засобами виробництва і знаряддями праці. Але слід віддати належне африканцям – всі одягаються яскраво і охайно, всі чисті і слідкують за собою. Жодного разу не бачив, щоб люди проявляли незадоволення своїми проблемами. Всі насолоджуються життям незалежно від складнощів і рівня достатку. Дуже вразило поголовне знання англійської мови – від дорослих в столицях до дітей в селах.

Трохи відстає інфраструктура. Попри те, що міжміські дороги набагато краще за українські, вони всі мають лише по одній смузі в один бік. Враховуючи велику кількість фур на дорогах, середня швидкість пересування не перевищує 40 км на годину. Міста представляють суцільні корки, де проїхати можна хіба що на мотоциклах. Відстає і міський транспорт. Маршрутки-«матату» дуже незручні, маленькі і тісні. Номерів маршрутів немає, маршрутки починають рухатися лише після 100-відсоткового заповнення. Сісти можна лише на кінцевій зупинці.

О Наскільки якісна різниця між мирними стабільними державами (на зразок Замбії) та епіцентрами конфліктів (те ж ДР Конго).

Б Різниця відчутна. В ДР Конго кидається в очі велика кількість жебраків, яких в Замбії чи Руанді ми практично не бачили. Відчувається і загальна напруженість: люди менш дружелюбні і дивляться на тебе з пересторогою. Хоча негативного відношення до себе ми жодного разу не відчували. В Конго будинки заможних громадян виглядають набагато заможніше, ніж в сусідніх Руанді чи Уганді, а нетрі – навпаки, бідніше. Тобто більше відчувається прірва між багатими і бідними. В ДР Конго все набагато дорожче, ніж у сусідів.

Бондаренко 1

О Серед країн, які Ви відвідали варто відзначити Руанду – просвічену диктатуру, IT-центр. Чого варто повчитись Україні в цієї маленької держави?

Б Серед африканських країн важко знайти країну без диктатури. Це, швидше за все, традиція. І Руанда – не виключення. Але ця країна вражає з перших хвилин своїм стрімким розвитком. Як і Україна, Руанда пережила страшний геноцид. Але зуміла не лише швидко подолати його наслідки, а й за два десятки років побудувати одну з найзаможніших країн Африки. Якщо руандійського Президента Поля Кагаме і можна назвати диктатором, то це приклад «сильної руки», який допоміг об’єднати націю і зробити економічний прорив. І, напевно, шлях розвитку Руанди міг би стати прикладом для України, як постколоніальної і посгеноцидної країни.

Сьогодні Руанда більше схожа на розвинуті європейські країни, ніж на своїх сусідок. На вулицях – ідеальна чистота, один за одним будуються сучасні офіс-центри, дороги, тротуари, вело доріжки, вулицями Кігалі їздять великі автобуси, європейські та китайські інвестори не бояться вкладати кошти в руандійську економіку.

О Наскільки помітний рівень китайської присутності на континенті

Б В африканських містах не побачиш натовпів китайців, а в столицях немає чайнатаунів. Проте китайська експансія в країнах Африки відчувається досить сильно. Інтенсивне будівництво офіс-центрів в Кігалі і Найробі, реконструкція залізниці Найробі-Момбаса з перетворенням її на швидкісну, нові сучасні вокзали, реконструкція морського порту в Момбасі і навіть підряди на дороги в Демократичні Республіці Конго  – Пекін не шкодує мільярдів доларів, які вкладає в Африку. Китай це робить лагідно, ненав’язливо, з користю як для себе, так і для африканських країн. Очевидно, робить це у тому числі і з метою доступів до природних ресурсів, якими багаті країни Африки, які, на жаль, поки що не вміють ними ефективно користуватися.

 О Ну і варто оцінити вплив Росії (зокрема на прикладі проблеми у Ботсвані)

Б Вплив Росії на країни Африки, на мій погляд, не варто перебільшувати. Попри те, що лідери деяких держав (Ботсвана, Зімбабве, Уганда) іноді сиплять компліментами у бік Путіна, далі цього справи, як правило, не йдуть. Африканці досить прагматичні – вони хочуть мати справу з надійними і зрозумілими партнерами. Країни чорної Африки умовно можна розділити на два табори: прозахідні, які орієнтується на США і Європу, і багатовекторні, орієнтовані як на колишніх колонізаторів, так і на Китай, Індію чи Росію. Це добре видно по голосуванням в ООН щодо українського питання. Те, що частина країн утрималася від голосування – це не ознака підтримки Росії, а ознака багатовекторності. Росію тоді підтримали лідер Зімбабве Роберт Мугабе (який на сьогодні вже усунутий від влади) та президент Судану, який традиційно є антиамериканським і антизахідним. Навпаки, ми бачимо ефективне співробітництво між українськими підприємствами і угандійським урядом в оборонній галузі та провал російського інвестора Норильськнікель у Ботсвані.

Неприємна ситуація, яка сталася з нами при в’їзді до Ботсвани – це, швидше, може свідчити про провал української дипломатії по відношенню до країн Африки. На жаль, українські уряди протягом періоду української незалежності не приділяли достатньої уваги африканському вектору. Залишається сподіватися, що українські дипломати зможуть подивитися новим поглядом у бік Африки з її багатими ресурсами, ринками збуту та робочої сили.

О Ви звертались про підтримку до українських послів та консулів. Наскільки можна оцінити їх ефективність.

 

Б Жодного разу не звертався і не було в цьому потреби. Та і як звертатися, якщо з усіх країн, де я був, українські дип. представництва є лише в Кенії.

 

О Чи траплялися представники української діаспори?

 

 

Б Не лише представників української діаспори не зустрічав, а взагалі людей білої раси не бачив. Точніше зустрічав лише декілька людей біля Вікторії і пару в Найробі.

 

Related Post