Більшість африканських країн демонструють стрімкий рівень економічного розвитку, однак в зонах воєн помітний занепад. Натомість темпи демократизації значно менші, хоча теж показують зростання.

Це – резюме унікального дослідження африканських суспільств в аспекті економічних та політичних перетворень, досягнень у розвитку. Дослідження проводилось Фундацією MO IBRAHIM FOUNDATION, що була заснована у Сенегалі в 2006 р., і займається дослідженнями політичного розвитку, лідерства, охорони навколишнього середовища та інших питань в регіоні Африки. Один з центрів аналітичної групи діє в Лондоні. Наступні висновки підсумовують тенденції останнього десятиліття – з 2006 по 2016 рр.

За минуле десятиліття середній рівень загальної ефективності управління зріс на 1 пункт. З 2006 року 37 країн, в яких проживає 70% населення Африки, покращили управління.

Найбільше зростання зафіксовано в Кот-д-Івуарі (+13,1), Того (+9,7), Зімбабве (+9,7), Ліберії (+8,7) та Руанді (+8,4). Хоча Гана та ПАР залишаються в десятці найефекивнішого управління, однак впали на 8-е і 10-е місце. Найефективніший рівень – на Маврикії, Кабо-Верде ту у Боствані.

Безпека та панування закону єдина категорія індексу з негативним трендом, що впала на – 2,8 пунктів за десять років. У 2015 дві третини африканських громадян живуть у державах, де рівень безпеки та законності впав.

Натомість рівень корупції та бюрократії в середньому по континенті впав на – 8, 7 пунктів, скорочення зафіксовано в 33 країнах, у 24 з них – найкращий рівень досягнули в 2015 році.

Більшість африканців (78%) проживають в державах, де зросли рівні участі громадян в суспільному житті та дотримання прав людини (+2.4 пунктів), зокрема статевої рівності (+4.3) та участі (+3.0). Поряд з цим, бачимо невелике негативне коливання дотримання прав людини (-0.2). 6 з 10 країн зі зростанням показників індексу показують зменшення рівня дотримання прав людини.

Особливо загрозлива ситуація у сфері свободи слова – падіння у двох третинах країн, де проживає до 67% африканців. 11 країн з 27 % населення Африки демонструють падіння за трьома показниками – участі суспільства в, свободі слова та свободі зборів.

В 2015 більше  двох третин африканців (70%) проживали у країнах, де рівень економічного розвитку зростає.

Активізується вплив цифрових технологій та IT технологій  – з найвищими темпами (більше + 95 пунктів), як і роль в управлінні.

Натомість у розсередженості влади спостерігається значне падіння.

Більше 40% африканців проживають у країнах з зафіксованим зменшенням рівня поширення електричних мереж, що тягне стагнацію для половини економіки.

Найменше падіння (- 0.8 пунктів) у темпах розвитку бізнесу, що означає складну картину – у 24 країнах падіння, 5 з них  більше (– 10) пунктів. В той же час у 28 країн зафіксоване значне зростання, у 5 з них більше (+10) пунктів. Це Нігер, Того, Кенія, Руанда та Кот-д-Івуар.

У 43 державах (87 % населення) зареєстровано зростання рівня людського розвитку – в лідерах Руанда, Ефіопія, Ангола та Того (понад +10.0).

Всі 54 країни досягли падіння рівня дитячої смертності.

Рівень багатства  демонструє певне зростання (+7.2 пункти), у 29 державах з 67 % населення регіону та 76% ВВП регіону. Однак рівень падіння бідності дає гірші результати – (-1,3 пункти), в 23 країнах з 45 % населення.

Натоміть ряд держав, як визнають автори, не змогли вкласти доходи від великих цін на нафту в побудову самодостатніх економік (Ангола, Екваторіальна Гвінея).

Більшість африканських країн нарощують рівень людського розвитку (починаючи зі зменшення дитячої смертності), а також стрімко зростає присутність IT технологій. Водночас лише половина держав показує стабільні результати зростання ВВП, що викликано нестабільністю у Західній та Центральній Африці. 

Юрій Олійник

Поділитися в соцмережах:


Related Post