Польща в Африці – щось схоже на анекдот. Здається, яке відношення молода центральноєвропейська держава має до Чорного континенту. В неї й колоній не було ніколи заморських. Хіба історики згадають курйоз – як Пілсудський домагався частки колишніх німецьких володінь в Африці. Але гасло “Польщі – колонії” стало популістським пунктом найвпливовіших партій міжвоєнної Речі Посполитої. У Морській колоніальній лізі, що просувала колоніальні ідеї, брало участь до мільйона поляків. Та й у часи Варшавського блоку, попри залежність від “старшого брата”, Польська Народна Республіка зберігала суверенітет, попри все, і могла діяти на міжнародній арені самостійно. Не так звісно, як Куба – але окремішність польських радників у Анголі, Мозамбіку, що могли виступати під прикриттям військових кореспондентів на зразок Ришарда Капусцінського (художні мемуари якого нещодавно переклали в Чернівцях – збірник“Ще день життя”).

Країни Вишеградської групи прагнуть відігравати самостійну роль – і на глобальній шахівниці. Останніми роками активізується орбанівська Угорщина (https://african.com.ua/%D0%B0%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D1%96%D1%8F-%D1%83%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B8/). Та Польща ще з початку 21 сторіччя працює в регіоні. У країні діють потужні дослідницькі центри, що видають друковані щорічники з питань польсько-африканської співпраці. Вони аналізують передусім економічні процеси, роль польського бізнесу, впливи конкурентів (передусім Китаю). Активно діє програма прийому іноземних студентів. Навідміну від України, де подібне використання освітнього потенціалу стало джерелом суттєвих доходів для збіднілих вишів, у Польщі все направлено на державні потреби – гостей країни знайомлять з культурою, історією, гостинним ставленням створюють позитивний образ. Багато студентів не лише зі Східної Європи (традиційного ареалу польських інтересів), але й Азії, Латинської Америки, Африки вивяають гуманітарні предмети в Варшаві та Кракові, починають дивитись на глобальні проблеми польськими очима.

Ще в 2013 р. Дональд Туск здійснив тур Африкою – наслідуючи лідерів США і Китаю. Також в цьому році пройшов Форум економічної співпраці Африка – Центральна Європа. Активно розвиваються бізнес-стосунки. Морська академія у Ґдині надає допомогу у булівництві морської академії в Анголі, згодос там навчатиметься до півтори тисячі студентів. Це вже рівень військово-політичної співпраці! Польські корпорації розробляють родовища фосфоранів у Сенегалі. Мавританці заціквлені суднобудівним досвідом Польщі, замбійці – медицинською кваліфікацією, потребують радників з Європи.

Польща виступає конкурентом України на ринку продуктів харчування. Лише у 2015 році експорт польського зерна до Єгипту склав майже 540 мільйонів злотих (122 мільйона евро), а до Марокко – до 250 мільйонів злотих (56 мільйонів євро).

В офіційних планах Міністерства зовнішньої політики Польщі на 2016 рік міністр Вітольд Ващиковські наголошує на важливості Африки як для ЄС, так і Польщі (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_o_priorytetach_polskiej_dyplomacji). Він наголошує на ключовій роль стабілізації Півдня для вирішення міграційної кризи, що ЄС повинен реагувати на китайську експансію в регіоні. Окрім того, Варшава бере зобов’язання розвивати в подальшому програму GoAfrica, посилювату економічну присутність на континенті. Ключове завдання – відродження мережі польських дипломатичних представництв, в першу чергу посольств у Сенегалі та Танзанії, згодом у Замбії. Пріоритетні країни для Польщі – Кенія. Танзанія, Ефіопія, ПАР.

Отож, хоча показники економічного та дипломатичного впливу, можливо, поки менші за українські, поляки цілеспрямовано працюють на посиленням на глобальній арені. І в Африці наші інтереси накладаються. Чи будемо конкурувати жорство, чи знайдемо консенсус в рамках Балто-чорноморського співробітництва, за участю інших країн Центрально-Східної Європи? Це питання майбутнього, над яким вже тепер слід мислити.

Юрій Олійник

Поділитися в соцмережах:


Related Post