Танзанія бореться з корупцією

Новий Президент Джон Магуфулі, проявляє себе як неординарний політичний лідер, що проводить відкриту внутрішню політику, концентровану довкола питань боротьби з корупцією, зменшення урядових витрат та наближення чиновників до народу. Він починає потепління відносин з Руандою, що обіцяє відновлення амбітних інфраструктурних проектів – нафтопроводу та залізниці. В кінці року країну успішно відвідала українська торгівельна місія. У 2017 чекаємо пожвавлення Східноафриканської спільноти і, відповідно, зростання інвестиційної привабливості регіону.

У Демократичній Республіці Конго – хиткий мир

З вересня 2016 тривають протестні акції щодо рішення президента Джозефа Кабіли відкласти вибори і знову висунути свою кандидатурі в супереч Конституції ДРК. За посередництва Африканського Союзу 18 жовтня успішно завершується круглий стіл між владою та опозицією. Це стало заслугою передусім дипломатичних посередників – країн-членів регіональної організації SADC. На фоні досить успішного тиску Африканського Союзу на політиків Бурунді, що завадило скотитись кризі у повномасштабну громадянську війну, це вже тенденція. Угода визначає, що президентські, парламентські та вибори провінційних рад пройдуть у квітні 2018, а місцеві – не пізніше 6 місяців опісля. Натомість опозиція, визнаючи продовження правління Кабіли на один рік, одержить посаду Прем’єр-міністра на час підготовки країни до нових виборів. Швидше за все, ситуація в ДР Конго стабілізується у 2017 р., однак небажання Кабіли відійти, затягування звільнення політв’язнів породжують ризики нових вуличних зіткнень. Але повномасштабна громадянська війна маловірогідна, а повстанці на сході країни майже розгромлені силами ООН (за участі українського вертолітного загону).

 

Руанда – IT центр континенту

У травні 2016 року у Кігалі (столиці Руанди) проходив Світовий Економічний форум. Експерти, представники топ-компаній міжнародного рівня обговорюють сферу ІТ-технологій, та роль засобів комунікації в розробці ресурсів континенту. За останні кілька років міжнародні інтернет-компанії найбільше зростають на ринках східної Африки – Танзанії, Кенії, Замбії, Ефіопії. У звичайних автобусах можна побачити молодих людей та навіть дітей з модними гаджетами, заглибленими в світову павутину. Звідси аж кілька позитивних наслідків. По-перше, розширюються можливості для широкомасштабного поліпшення освітнього рівня. По-друге, регіон переживає управлінську революцію. Проте ключовим хабом на усьому континенті стає Руанда, що стрімко нарощує економіку. Довготривала стабільність та дешева робоча сила стимулює інвестиції в регіон, який все частіше порівнюють з “азійськими тиграми”. У 2017 ніщо не обіцяє прикрих несподіванок.

Кенія – що робити з терористами?

Кенійська економіка активно зростає, демократичний уряд міцно тримається при владі. Однак кілька років поспіль держава потерпає від масових терактів ісламських фундаменталістів, що забирають сотні життів. В 2017 році ймовірні нові ексцеси. Уряд Кенії буде намагатиметься активніше втручатись у внутрішні справи Сомалі, аби ліквідувати загрозу тероризму, що надходить з території даної країни.

Джибуті – перехрестя світових впливів

Китай будує військово-морську базу в цій крихітній країні, геополітично надважливою з огляду на контроль над Баб-ель-Мандебською протокою та Аденською затокою, а отже і Суецьким каналом. Тепер на маленькому п’ятачку землі сусідами будуть американці, французи, німці, китайці, а в перспективі ще японці та росіяни. У 2017 р. варто очікувати активізації підкилимної боротьби за вплив у цій точці узбережжя.

Україна активізується в Ефіопії

Україна отримала статус держави-спостерігача при Африканському Союзі. Цим Київ зробив політичний стрибок до регіону. Тепер Україна зробила стрибок до цього регіону, зразу в кількох площинах. По-перше, спілкування в межах діяльності Африканського Союзу поглибить контакти з багатьма країнами, де Україна поки що недостатньо представлена (наприклад з Замбією, Малаві). З іншого боку, штаб-квартира організації в Аддис-Абебі розташована поруч з в центрі геополітичних ліній континенту (поряд з проамериканською Кенією та прокитайським Суданом, а також новоствореною державою Південний Судан). Тут гуртуються комівояжери китайських та індійських фірм – а додаткове спілкування з представниками азійських країн на нейтральному майданчику вкрай важливе для реноме України, якщо ми хочемо реально ізолювати Росію. І додатковий бонус – підвищення статусу вітчизняних дипломатів в Ефіопії.

Сомалі – надія на відновлення

Вже кілька років у Сомалі укріплюється центральний уряд, готуються непрямі вибори до перехідних органів влади (за участю старійшин племен), що були перенесені з кінця 2016. В 2017 р. очікується продовження позитивних процесів, хоча й швидких зрушень чекати не варто – Аль Шабаб та інші ісламістські рухи залишатимуться дієвими. Багато залежить від ситуації на Близькому Сході – у випадку розгрому Ісламської держави можливе перебазування активності фундаменталістів до країн Африканського Рогу.

Бурунді – криваве зависання.

Бурунді досі не оговталось після політичної кризи 2015 р. Країна залишається під санкціями західних держав, продовжується потік біженців у сусідні країни, постраждалих від політичних репресій. Ймовірне нове загострення, з невизначеним результатом. Хоча посередники схиляються до визнання третього строку президента та орієнтації на нові вибори 2020 р., опозиція прагне реваншу, попри сотні жертв. Стабілізаційну роль гратиме Танзанія та Руанда.

Центральноафриканська республіка – крок до миру

У 2016 р. тривали переговори щодо, настає затишшя на головних фронтах. Проте по селах продовжуються сутички між мусульманами та християнавми, а переговори про майбутній політичний компроміс затягуються. У листопаді розгоряються сутички в м. Бріа. Багато залежить від уваги яку світова спільнота зможе приділити країні. Традиційно замиренням ЦАР займались французи, які підтримують центральний прохристиянський уряд. Однак у Франції в 2017 р. президентські вибори, що визначає паузу в активній зовнішній політиці. Це може посилити позиції мусульман.

Уганда

У країні вже 30 років править незмінний президент Йовені Мусевені, вчергове переобраний в 2016 р. Попри це, політична атмосфера досить ліберальна за африканськими мірками, опозиція вільно діє (на останніх виборах Мусевені набрав лише 60 % голосів). В Уганді продовжується економічне зростання, тож не варто чекати кризи в 2017 р. Однак дражливим чинником нестабільності залишається діяльність повстанської Армії спротиву Господа, що діє в прикордонних районах. Однак передбачаємо швидше посилення урядових військ, ніж повстанців, витіснених у джунглі.

Конго (Браззавіль)

В Браззавілі понад три десятиліття править ще один диктатор – Дені Сассу-Нгессо. Однак все більше людей прагнуть змін, вони радикалізуються. Хоча економічно країна розвивається через нафтові доходи, однак корупція та застій породжують незадоволення серед молоді. У березні 2016 р. після виборів, де безальтернативно переміг діючий президент, у столиці пройшли масові зіткнення між поліцією та озброєними опозиціонерами. Швидше за все, у наступному році продовжиться розхитування ситуації.

Юрій Олійник

Поділитися в соцмережах:


Related Post