Переклади
Наскільки небезпечними є протести у Гвінеї?

Протягом останнього місяця очолювані опозицією демонстранти все більше вдаються до застосування сили. Сотні протестувальників було затримано. Опозиція вказує про щонайменше двох вбитих та у рази більше поранених.

Здається, досить мало уваги громадськості приділяється обіцяним гвінейською опозицією акціям громадянської непокори. Однак, глибоко вкорінені етнічні сутички, підозри поширення епідемії Еболи та все більша неприязнь до правоохоронних сил і досі може призвести до надзвичайного загострення передвиборчих протестів.Part-PAR-Par8147221-1-1-0

“Я справді боюся. Люди все ще знаходяться на ногах через політичні чвари, що й досі тривають. Ніхто не знає, що станеться далі ” – каже Ібрагіма Баг, водій таксі у місті Конакрі, столиці країни.

Чимало разів у Гвінеї правлячі уряди вдавалися до застосування сили проти опозиційно налаштованих виступів. Ворожнеча між різними етнічними групами також призводила до затяжних та кровопролитних конфліктів у минулому.

Через що почалися протести?

Після неоднозначних виборів президента у 2010 році, на яких переміг Альфа Конде, а також постійні відтермінування через вибір компанії, відповідальної за реєстрацію виборців, і складу виборчої комісії, що тривали протягом 6 років, у вересні 2013 року нарешті було проведено вибори до законодавчих органів країни.

Під час постійних сутичок на вулицях Конакрі, що передували виборам 2013 року, між опозиційно налаштованими протестувальниками та правоохоронцями десятки людей було вбито, а понад 400 осіб було поранено.

Нова хвиля насилля почалася у квітні, після того як Незалежна виборча комісія Гвінеї (CENI) оголосила, що президентські вибори пройдуть 11 жовтня цього року, перед місцевими виборами, призначеними на березень 2016 року.

thumb

Вибухова суміш

Опозиція подала прохання про те, щоби місцеві вибори, які не проводилися з 2005 року, пройшли перед виборами президента країни.

“Подібність між попередніми виборчими сутичками та нинішньою ситуацією є вражаючою та викликає занепокоєння. У політиці країни існує значний етнічний вимір, а у минулому мали місце вбивства на етнічному підґрунті у різних частинах Гвінеї. До цього також додається й проблема Еболи, яка породжує чимало чуток і підозр. Відносини між громадянами та правоохоронними органами є особливо напруженими. Все це утворює дуже небезпечну суміш” – вказує Вінсент Фаучер, старший аналітик Міжнародної кризової групи (ICG) у Західній Африці.

Взаємні звинувачення

Відповідно до конституції Республіки Гвінеї, у випадку, коли співпадає дата проведення  виборів, першими проводяться “найважливіші”, тобто вибори президента.

Опозиція ж заявляє про те, що єдиним шансом провести чесні та вільні президентські вибори є попереднє проведення місцевих виборів, так як більшість чинних місцевих очільників були або призначені керівною партією у 2010 році, або ж займають свої посади вже понад 6 років.

Лідери опозиції кажуть, що у випадку непроведення місцевих виборів першими, ці місцеві очільники допоможуть сфальсифікувати вибори, переманюючи виборців голосувати проти опозиції під час президентських виборів.

Селлу Діалло - Лідер опозиції

“Опозиція залишається переконаною у тому, що результати президентських виборів 2010 року, а також виборів до законодавчих органів влади у 2013 році були сфальсифіковані. Вона сподівється на реванш… Тому вони хочуть отримати деякі посади на місцевому рівні для захисту свого електорату на президентських виборах”, – стверджує аналітик Фаучер.

Керівна партія каже, що претензії опозиції є безпідставними, а також вказує на те, що усі нинішні очільники були при владі і тоді, коли опозиції вдалося завоювати 45 парламентських місць зі 114.

Уряд також каже про те, що спалах епідемії Еболи унеможливив проведення місцевих виборів через фінансові причини, а також про те, що, перш за все, треба зосередитися на проведенні “більш важливих” виборів президента.

Безкомпромісні позиції

“Жодна зі сторін не готова у будь-чому поступитися іншій,” – заявляє Іса Бангура, банкір із Конакрі.

Сідія Туре, колишній прем’єр-міністр Гвінеї, який наразі очолює опозиційний Союз Республіканських Сил, відмовився надавати будь-які підстави для цього.

“Ми будемо продовжувати тиснути на уряд, допоки наші вимоги не задовольнять. Немає й жодної мови про переговори. Протести [13 квітня] були лише початком акцій громадянської непокори по всій країні і будуть продовжені до кінця року”, – заявив він ІРІС.

Уряд зі свого боку вказує на те, що така непоступливість створює враження ніби опозиція хоче спровокувати військовий переворот у країні.

“Попередні сутички тривали понад 2 роки. Хід цього затяжного та напруженого процесу може [знову] піти неправильним шляхом…Також незрозуміло, чи справді Гвінея може собі дозволити такий розвиток подій, марнуючи час, кошти, ресурси та терпіння міжнародних партнерів”, – каже Фаучер.

Поновлення протистоянь

Part-PAR-Par8146298-1-1-0

Розчаровані через безвихідь, сотні агресивно налаштованих прихильників опозиції (в основному – незадоволена молодь) виходять на вулиці Конакрі з середини квітня щоби висловити свої вимоги. Вони блокують дороги та палять шини, паралізуючи значну частину столиці. Крамниці змушені зачинятися, багато з них було зруйновано.

Сили правоохоронців, що покликані розігнати протестувальників та відновити порядок, в підсумку, неминуче зіткнуться із демонстрантами. Вони стверджують, що зазнають нападів камінням та іншими предметами. Протестувальники ж вказують на те, що правоохоронці відповідають камінням, сльозогінним газом та, іноді, кулями.

Міністр внутрішніх справ Мамаду Сіссе неодноразово заперечував заяви про використання бойових патронів для розгону демонстрантів, але в уряді заявили, що вони розслідуватимуть усі подібні заяви.

Незначна громадська підтримка

Хоча більшість гвінейців незадоволена правлінням Конде, останні протести не здобули значної підтримки у населення, яке звинувачує опозицію у егоїзмі.

guinea-riots-afp-650_650x400_51428951888

“Протести опозиції повинні були пройти ще дуже давно,” – каже Мохамед Камара, підприємець з Конакрі, поідомляє ІРІС.

“Зараз вже запізно,” – сказав він, додаючи, що населення бачить ситуацію так, ніби опозиція хоче використати гвінейців щоби отримати президентський пост.

Ельхадж Тіернор Баг, член Гвінейської Федерації Зайнятості, заявив ІРІС: “Ці протести завдають занадто багато проблем. Ми хочемо їх негайно зупинити”.

Наші діти лише почали ходити до школи, а вони знову хочуть потурбувати їхнє майбутнє?

Міжнародні спостерігачі вказують на те, що уряд повинен зробити усе можливе задля швидкого відновлення миру та порядку.

“Влада знає, що вона має уникнути погромів, іншого 28 вересня,” – заявляє Фаучер, посилаючись на сумнозвісну дату у 2009 році, коли сили правоохоронців вбили щонайменше 150 осіб та згвалтували десятки жінок, замкнувши їх всередині стадіону під час політичного мітингу.

“Вони стараються контролювати придушення… [Але] щось може піти не так. [Протистояння може] загостритись, перерости у етнічні сутички в Конакрі [та] поширитись усією територією країни”.

Більшість цивільних мешканців каже, що вони хочуть припинення протистояння.

“Школи щойно відчинились після 6 місяців… через спалах лихоманки Ебола у країні”, заявляє ІРІС вчитель та мати трьох дітей Маріам Бангура. “Наші діти нарешті почали ходити до школи і зараз вони знову хочуть потурбувати їхнє майбутнє? Цьому не бути. І опозиція, і уряд повинні повернутися за стіл переговорів та згладити свої розбіжності”.

Оригінальна стаття авторства Каріма Камари та Дженіфер Лазути, опублікована 5 травня на сайті Irinnews.

Переклад Дмитра Гриба

Related Post