Підбір головних тенденцій-подій за 27 березня – 2 квітня від українського аналітичного центру Free Voice Information Analysis Center.
-
Югославський трибунал повністю виправдав Воїслава Шешеля
Не винен за всіма пунктами обвинувачення – такий вирок Міжнародний трибунал з колишньої Югославії виніс у справі лідера сербських ультранаціоналістів Воїслава Шешеля. Прокуратура вимагала для нього 28 років ув‘язнення за розпалювання ненависті проти несербського населення під час воєн на Балканах у 1991-1993 роках. Серед 9 пунктів, висунутих проти Шешеля, були також воєнні злочини і злочини проти людства.
-
Епідемію вірусу Ебола вдалося взяти під контроль
Дія введеного раніше глобального надзвичайного стану через епідемію вірусу Ебола скасували. Про це у вівторок, 29 вересня, заявила генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Маргарет Чен в Женеві
-
Влада США змогла зламати iPhone і відкликала позов до Apple
Як додає USA Today з посиланням на свої джерела, ФБР вдалося отримати доступ iPhone терориста з Сан-Бернардіно Сайеда Фарука за допомогою методу, який дозволяє уникнути стирання даних. У самій Apple поки ніяк не прокоментували ситуацію.
Спеціалісти ФБР погодилися допомогти прокуратурі американського штату Арканзас “зламати” смартфони iPhone двох обвинувачених у справі про вбивство сімейної пари.
-
Президентська гонка у США триває
Сенатор Берні Сандерс впевнено перемагає екс-держсекретаря США Хілларі Клінтон на зборах активістів Демократичної партії в штатах Вашингтон і Аляска.
Президентські перегони у Сполучених Штатах стають дедалі гострішими, кандидати на номінаціїї від обох партій щоденно виступають перед виборцями. Берні Сандерс звернувся до Гілларі Клінтон з вимогою вибачитися перед ним за звинувачення у брехні після того, як він сказав, що Клінтон користується підтримкою “паливного лоббі”: “За даними організації Greenpeace кампанія Гілларі Клінтон отримала понад 4.5 мільйона доларів від нафтогазової індустрії”. Натомість Клінтон у своїх промовах зосередилася на питаннях зовнішньої політики та скритикувала Теда Круза та Дональда Трампа, які вимагали пильного контролю за мусульманським населенням.
-
Молдова закликає Росію вивести війська з Придністров’я
Республіка Молдова підтверджує свою позицію про необхідність виведення російських військ і озброєння з території невизнаної республіки Придністров’я.
Ротні тактичні навчання військовослужбовців Оперативної групи російських військ пройшли в Придністровському регіоні Молдови.
-
Політичні трансформації: Лівія, ПАР, Ірак
Керівник підтримуваного ООН лівійського уряду національної єдності Фаєз Саррадж прибув до Триполі морем на борту судна, оскільки повітряний простір в районі столиці закрито самопроголошеною владою.
Президента Південної Африки Джейкоба Зуму визнано винним у порушенні Конституції країни за облаштування власної садиби коштом платників податків. Такий вердикт Конституційного Суду ПАР.
Іракський прем‘єр Хайдер аль-Абаді представив на розгляд парламенту список кандидатів в оновлений уряд. Відомо, що у ньому – 16 міністрів, що на 8 менше, аніж в чинному кабінеті. Однак запропоновані зміни – радше косметичні і не зачіпають ключових міністерств.
-
Бразилія: «Політичне розлучення» та дестабілізація
Покинута союзниками – партією віце-президента Мішела Темера – очільниця Бразилії Джилма Руссеф опинилася за корок від імпічменту. Велика центристська партія, найбільша в парламенті, Партія бразильського демократичного руху, офіційно підтвердила свій вихід з уряду, відкликавши 6 міністрів. Ще один урядовець від цієї партії звільнився минулого понеділка. Ще двісті високопосадовців цієї політсили вчинять так само. Робітнича партія Руссефф вже втратила підтримку 40 депутатів двох інших партій – Бразильської Республіканської партії та Бразильської робітничої партії.
У Сан Паулу маніфестанти закликали до оголошення імпічменту президенту Ділмі Руссефф, відставки уряду та проведення дострокових виборів.
У багатьох містах Бразилії відбулися демонстрації на підтримку президента країни Джилми Руссефф, якій загрожує імпічмент.
-
Іран продовжить балістичну програму, незважаючи на нові санкції
Іран продовжить розвивати свою програму балістичних ракет, незважаючи на те, що США внесли в санкційний список ще ряд пов’язаних із нею компаній. Про це заявив керівник аерокосмічних сил Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Амір Алі Хаджизадех.
США, Франція, Великобританія і Німеччина в спільному листі називають пуски ракет “дестабілізуючими і провокаційними” і стверджують, що ці носії “по суті здатні доставляти ядерну зброю”.
-
Японія стурбована військовою експансією Росії на спірних Курилах
Реакція японської влади послідувала за коментарями міністра оборони Росії Сергія Шойгу минулого тижня про те, що Москва розгляне можливість збільшення своєї військової присутності на Курилах шляхом будівництва військово-морської бази.
-
Комісія при ООН визнала за Аргентиною право на шельф Фольклендских островів
Рішення комісії було прийняте на підставі аргентинської заявки від 2009 року, в якій вона просила зафіксувати межі її континентального шельфу на відстані в діапазоні від 200 до 350 миль (приблизно від 320 до 560 кілометрів) від її узбережжя.
-
США і Китай підпишуть Паризьку кліматичну угоду
«Генеральний секретар схвально сприйняли спільну заяву президентів Китайської Народної Республіки та Сполучених Штатів Америки з питань зміни клімату, в якому говориться, що обидві держави підпишуть Паризька хартія на спеціальній церемонії в ООН 22 квітня, коли Угода буде відкрито до підписання.
-
КНДР продовжує загострювати військове напруження
Рада ЄС розширила санкції щодо КНДР у відповідності з резолюцією Ради Безпеки ООН, прийнятою 2 березня 2016 року.
Північна Корея випустила пропагандистський відеоролик, в якому зображується ядерний удар по Вашингтону з попередженням “американським імперіалістам” не провокувати КНДР.
Північна Корея готує чергову кампанію економії продовольства на фоні посилення міжнародних санкцій.
Міністерство оборони Південної Кореї повідомило, що КНДР здійснила черговий ракетний пуск в сторону Японського моря.
Лідер КНДР Кім Чен Ин керував випробуванням зенітних керованих ракет нового типу, створених у республіці.
-
«Нафтові» кроки та тенденції
Цього року Китай може вперше випередити США і стати світовим лідером за обсягом імпорту нафти. Імпорт нафти в поточному році зросте до 7,5 млн бар. у добу з рекордних 6,68 млн бар., прогнозує Чжун Фулян, віце-президент Unipec.
Саудівська Аравія готова заморозити видобуток нафти тільки в разі, якщо на відповідні заходи піде Іран.
У ході електронних торгів на біржах світові ціни на нафту демонструють падіння.
Середня ціна на нафту марки Urals, основний товар російського експорту, за підсумками січня-березня 2016 року склала 31,99 долара за барель, знизившись на 39,36% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
-
Світові лідери обговорюють міжнародні ядерні загрози
Прихильність меті нерозповсюдження ядерної зброї і її знищення, а також мирного використання ядерної енергії висловили у підсумковому комюніке учасники міжнародного саміту з ядерної безпеки. Зустріч завершилася у п‘ятницю у Вашингтоні. На ній вирішено створити Контактну групу, яка координуватиме спільні зусилля.
США продовжують закликати Росію виконати свої зобов’язання у рамках домовленостей про скорочення кількості ядерної зброї.
У США заявили, що відмовою від участі в ядерному саміті у Вашингтоні Росія самоізолюється.
Ядерна загроза з боку Північної Кореї є наразі найбільшою проблемою ядерної безпеки у світі.Інша серйозна проблема – сценарій терористичного нападу з використанням “брудної бомби” джихадистами ІДІЛ.
Китай і США домовилися про співпрацю в розслідуванні випадків контрабанди ядерних матеріалів і припинення спроб незаконного вивезення цих матеріалів.
-
Економічні реалії провідних світових потуг
Міжнародне рейтингове агентство S&P змінило прогноз рейтингу Китаю на “негативний” зі “стабільного”, оскільки зміна балансу в економіці країни, швидше за все, буде відбуватися повільніше, ніж очікувалося.
Народний банк Китаю в четвер зміцнив курс юаня до долара на 0,35%, що стало максимальним зміцненням фіксингу в 2016 році.
Китайський уряд може влити до фінринку країни 92,3 мільярда доларів коштів пенсійного фонду.
В Китаї запущено проект державного рівня з виробництва інтегральних мікросхем, інвестиції в який складуть 24 мільярди доларів протягом найближчих п’яти років.
Міжнародна рейтингова агенція Standard & Poor’s (S&P’s) погіршила свої прогнози щодо економічного росту та інфляції єврозони.
Споживці ціни в єврозоні в березні знизилися на 0,1% в річному вимірі після падіння на 0,2% в лютому, коли, за даними Євростату, вперше з вересня в єврозону повернулася дефляція.
В лютому обсяги банківського кредитування нефінансового сектору єврозони зросли на 0,9 відсотка в річному вимірі, підтримуючи незначну тенденцію відновлення, котра почалася в 2014 році, а обсяги споживчого кредитування підскочили на 1,6 відсотка.
Падіння ВВП РФ в четвертому кварталі 2015 року становило 3,8% в річному вираженні.
У Сполучених Штатах зафіксовано незначне зростання безробіття. У березні кількість непрацевлаштованих американців збільшилася на 0,1% — до 5%. Про такі дані звітує статистичне відомство міністерства праці США.
Саудівська Аравія створює найбільший у світі суверенний фонд національного добробуту для зберігання найбільш цінних активів королівства.
-
Всезагальна загроза міжнародного тероризму
Підозрюваного в організації паризьких терактів 13 листопада минулого року Салаха Абдеслама екстрадують до Франції.
Лідер підрозділу міжнародної терористичної організації “Ісламська держава” в секторі Газа назвав теракти в Парижі і Брюсселі “репетицією перед тим, що чекає на США”.
“Ісламська держава” взяла відповідальність за вибух автоколони в російській автономії Дагестан, в результаті якого, за даними поліції, один поліцейський загинув і двоє отримали поранення.
“Ісламська держава” взяла відповідальність за вибух поряд з постом поліції в Дагестані. Про це повідомляє SITE Intelligence Group з посиланням на близький до бойовиків інтернет-портал.
Терористичне угрупування “Ісламська держава” наближається до поразки, вважають в Пентагоні.Про це заявив заступник глави американського оборонного відомства Роберт Ворк.
Американський президент обговорив з Ердоганом боротьбу з ІДІЛ.
Американська авіація у співпраці із федеральним урядом Сомалі минулого четверга завдала ударів по позиціях ісламістського угруповання Аш-Шабаб.
У Пакистані у місті Лахор терорист підірвав себе в дитячій секції парку Гульшан-і-Ікбал, загинули щонайменше 50 осіб, здебільшого жінки та діти.
28 березня, ракета потрапила в нову будівлю парламенту Афганістану в Кабулі, передає Khaama Press.
-
Криза біженців ЄС у умовах кризи її вирішення
Країни-учасниці конференції в Женеві погодилися прийняти лише 6000 біженців з Сирії при тому, що генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав прийняти 480 тисяч.
Після закриття так званого “балканського маршруту” біженці знайшли альтернативні шляхи в Європу.
Греція опинилась на межі гуманітарної катастрофи після того, як був закритий так званий балканський маршрут міграції до ЄС.
Парламент Греції ухвалив закон, необхідний для втілення угоди між ЄС та Туреччиною щодо вирішення кризи біженців.
США виділили 20 млн доларів на подолання міграційного кризи в Європі.
Турецькі прикордонники стріляють на ураження в біженців, які залишають Сирію. Про це повідомляє The Times з посиланням на інформацію моніторингової організації “Сирійська обсерваторія з прав людини”.
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International оприлюднила доповідь, з якої випливає, що Туреччина розпочала відправляти назад до Сирії біженців, які перебували у таборах на терені Туреччини.
Влада Австрії заявляє, що готова розгорнути війська на кордоні з Італією, аби зупинити потік мігрантів, які намагаються потрапити до Європи.
-
Розпалювання конфлікту за Нагірний Карабах
Оборонні відомства Вірменії та Азербайджану повідомили про загострення ситуації в районі Нагірного Карабаху. Обидві сторони звинувачують одна одну в порушенні умов перемир‘я.
Єреван твердить, що азербайджанська сторона першою відкрила артилерійський вогонь. Баку каже, що азербайджанські підрозділи у Карабаху спершу були обстріляні з вірменської території. Міністерство оборони Азербайджану повідомило про загибель 12 військових. Воно також підтвердило, що було втрачено вертоліт та танк, який підірвався на міні. Обидві країни кажуть про жертви серед мирного населення.
У суботу країни, які входять до групи посередників ОБСЄ: США, Франція та Росія – закликали Вірменію та Азербайджан припинити вогонь.
У Вірменії заявили, що у ході зіткнень з азербайджанськими військовими в ніч на 2 квітня та протягом суботи втратили убитими 18 військовослужбовців, 35 – поранені.
Азербайджан заявляє, що в Нагірному Карабасі підбито 6 танків і 15 артилерійських установок противника.
Конфлікт навколо Нагірного Карабаху має бути вирішений зі збереженням територіальної цілісності Азербайджану. Про це президент країни Ільхам Алієв заявив в ході виступу на Саміті з ядерної безпеки у США.
У Карабасі заявляють про відновлення своїх позицій майже по всій лінії фронту. Перестрілка в зоні карабаського конфлікту припинилася.
Співголови ОБСЄ зустрінуться у Відні 4 квітня, Мінську групу з врегулювання ситуації у Нагірному Карабасі скличуть на вівторок.
-
США переходять до стратегії «відлякування» у Європі
Сполучені Штати Америки та НАТО переходять у країнах Східної Європи від політики “безпеки” до політики “відлякування”.
4 тисячі військових та понад 200 танків посилять оборону східних кордонів Європи. Танкові бригади з лютого 2017 року почергово перебуватимуть у Болгарії, Румунії, Польщі, Латвії, Литві та Естонії.
Командувач військ США в Європі назвав це рішення зваженим підходом для того, щоб запевнити союзників по НАТО і партнерів у зв’язку з посиленням агресивності Росії в Європі й інших частинах світу.
Літаки-розвідники U-2, що активно застосовувалися під час холодної війни, необхідно повернути в Європу для спостереження за експансивною і агресивною Росією. Про це заявив Головком НАТО в Європі Філіп Брідлав, пише британське видання The Independent.
США мають намір побудувати новий військовий радар у норвезькій провінції Фіннмарк, що межує з Росією.
-
Політичні торги за майбутнє сирійської держави
Директор ЦРУ США Джон Бреннан в ході візиту в Москву обговорив з російською стороною важливість дотримання режиму припинення вогню у Сирії, а також підтвердив позицію американської сторони про необхідність відходу Башара Асада в інтересах політичного переходу в країні.
У Кремлі заявили, що ні з ким не обговорюють подальшу долю сирійського лідера Башара Асада.
Сполучені Штати і надалі категорично проти участі нинішнього президента Сирії Башара Асада у формуванні перехідного сирійського уряду. Про це заявив речник адміністрації президента Барака Обами.
Башар Асад виступив проти федералізації Сирії, тому що країна дуже маленька.
Сирійський лідер Башар Асад заявив, що готовий провести дострокові президентські вибори, якщо цього захоче народ.
Президент Сирії Башар Асад заявив, що готовий домовитися про формування нового уряду Сирії, до якого в тому числі увійдуть опозиційні діячі.
Вся російська оперативно-тактична авіація, яку планувалося вивести із Сирії, вже повернулася до РФ.
Участь Росії у військовій кампанії в Сирії призвела до підвищення інтересу до російської продукціїз боку покупців озброєнь і може привести до декількамільярдного зростання прибутків від продажу зброї.
На тлі заяв про часткове виведення техніки з сирійських баз РФ продовжує ввозити більше, ніж вивозити.
У Сирії урядові війська за підтримки російської авіації вибили бойовиків “Ісламської держави” з міста Пальміра, бої на східних околицях тривають.
Адміністрація президента США розглядає можливість значно збільшити кількість американських сил спеціальних операцій, розгорнутих в Сирії.