Статті
Вибори президента по-мавританськи

В суботу 22 червня відбудуться президентські вибори в Мавританії, в результаті яких буде обрано нового голову держави. Чинний лідер Мохаммед ульд Абдель Азіз відмовився балотуватися на третій термін. Першим дзвінком такого рішення стала відмова від винесення на референдум, який відбувся 5 серпня 2017 р., питання щодо скасування обмеження перебування на президентському посту двома термінами. 15 січня 2019 р. Мохаммед ульд Абдель Азіз відхилив будь-які спроби переписування Конституції на свою користь, тим самим поставивши крапку у даному питанні.

Президент Мохаммад ульд абдель-Азіз, світлина Middle East Online

Водночас, варто згадати, що на серпневому референдумі було прийнято важливу норму – ліквідовано верхню палату парламенту і на зміну їй запроваджено регіональні ради (аналог української обласної ради). Парламентські та муніципальні вибори, які відбулися 1 і 15 вересня 2018 р. продемонстрували результат такого реформування – пропрезидентський “Союз за республіку” збільшив своє представництво з 75 до 97 місць зі 157, а також встановив контроль над всіма 13-ма регіональними радами. Основна опозиційна сила – “Національне об’єднання за реформи і розвиток”, більш відома як “Тевассул” –  навпаки, втратила два мандати.

Агітація на підтримку референдуму 2017 року, світлина Foreign Brief

У такий спосіб було підготовлено комфортні умови для передачі влади потрібній людині. Нею вважається колишній міністр оборони генерал та соратник діючого лідера Мохаммед ульд Газвані. При цьому показово, що передвиборча кампанія проводиться тихо та безконфліктно, на відміну від попередньої парламентської. Тоді йшлося про бойкотування виборів опозицією, відмову їхнього визнання та масову критику чинного президента. За нинішніх умов навіть агітаційні намети креатури Абдель Азіза – Газвані і його головного супротивника екс-прем’єра Мохаммеда ульд Бубакара знаходяться поруч.

ульд Газвані, висуванець правлячого режиму, світлина The National

Але в такій показовій ідилії є декілька підводних каменів. Перш за все, на ці вибори недопущені міжнародні спостерігачі. По-друге, основні опозиційні сили роблять ставку на непоганий результат на муніципальних виборах у Нуакшоті. Як відомо, будь-які масові виступи і все те, що передує революційним подіям, починається у великих містах, зазвичай, у столиці, як точці концентрації всього нового.

Тому чітко вбачається розрахунок на швидку мобілізацію мас. Але при цьому сама опозиція роздрібнена – даються взнаки етнічні та соціально-економічні протиріччя.

Сіді Мохаммад ульд Бубакар, світлина AFP

Тим паче слід розуміти специфіку виборчого процесу в Мавританії. У цій країні існує неформальна колегія виборщиків, до якої, так би мовити, входять лідери найбільш значущих кланів та племен. Відповідно, вони й забезпечують «потрібний» електоральний результат. Тому будь-яка реальна зміна влади в Мавританії можлива лише або за умов отримання підтримки більшості місцевих лідерів, або виключно зі зламом цієї системи.

Тому результат президентських виборів у Мавританії є визначеним самою системою відносин, яка існує в цій країні. Єдине, що може стати предметом аналізу – це гіпотетичність другого туру. Для демонстрації демократичного фасаду діючий режим може вдатися до такої технології. Принаймні, досвід президентських виборів у два тури Мавританія мала в 2007 р. Тодішнє волевиявлення було першим після військового перевороту 2005 р. Але ситуація з двотуровістю у 2007 р. має просте пояснення – велика кількість кандидатів призвела до розпорошення голосів. Також свою роль зіграла позиція лідерів кланів та племен, які не були впевнені в тодішній військовій владі. Нинішня ситуація не має таких передумов. До того ж вона несе в собі небезпеку – опозиція може отримати додатковий стимул для більш рішучих дій і нові можливості щодо мобілізації міського населення. У будь-якому разі, сам факт удавання нормального електорального циклу свідчить про певні політичні перетворення в Мавританії, відхід від грубої сили до певного набору політичних маніпуляцій.

Автор: Андрій Рудик, експерт Центру дослідження Африки

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *