Африка «спокушає» все більше і більше нових партнерів, інколи з-поміж країн, що традиційно мають слабки зв’язки з континентом. Серед них – Угорщина. Нещодавно, офіційний Будапешт прийняв державну програму щодо пожвавлення дипломатичних та економічних відносин з Африкою. Forbes Afrique зацікавився такою цікавістю з боку цієї Центральноєвропейської країни і поговорив про це із двома людьми, які окреслили портрет цих відносин.

Марія Сарунжі-Цегай (Maria Sarungi-Tsehai)

Марія Сарунжі-Цегай (Maria Sarungi-Tsehai)

Марія Сарунжі-Цегай 

Її називають change maker. Маючи угорське коріння, вона стала «Міс Всесвіт» від Танзанії. «Ветеран» у сфері комунікацій, вона робила «кампанії» для цього конкурсу краси для числених делегацій світу. В Танзанії кількість її послідовників у Твіттері сягає 196 000. Нещодавно вона також заснувала громадський рух «Change Tanzania». Основне заняття – директор PR-агенції Compass Communications.

Forbes Afrique: нещодавно, Угорщина запустила програму з відновлення відносин з Африкою. Яка стратегія потрібна для завоювання африканських ринків?

Марія Сарунжі-Цегай: Головна конкурентна перевага Угорщини – кваліфікована робоча сила в поєднанні з інтелектуальними здобутками та ноу-хау. Той факт, що в Угорщині найбільше Нобелівських лауреатів на душу населення – не просто співпадіння. Крім того, ця нація зарекомендувала себе в творчості, зокрема – кінематографі, про що свідчать багато чисельні «оскари» з престижних міжнародних кіноконкурсів. Саме цього типу знань та ноу-хау наразі потребує Африка, більше ніж навіть допомога на розвиток. Наприклад багато грошей в Африці витрачається на будівництво шкіл, проте цей процес не доповнюється передачею навичок, знань та ноу-хау. Для успіху, угорська стратегія повинна сфокусуватися на проектах, де компетенція Угорщини є визнаною на світовому рівні.

F.A.: порівнюючи з традиційними партнерами Африки, наприклад із Францією чи Великобританією, в Угорщини немає глибоких історичних зв’язків із континентом. На Вашу думку, це перевага чи недолік?

М.С.Ц.: На мою думку, це скоріше перевага. Сьогоднішня тенденція в Африці тяжіє до дистаціонування від колишніх метрополій. Як приклад, Руанда нещодавно заявила про намір поміняти офіційну мову з французької на англійську і вступити до Співдружності. Цю динаміку помітно і на економічному рівні. Африканські країни шукають нових партнерів, примножуючи зв’язки з країнами Азії, зокрема – Китаєм та В’єтнамом, зокрема з метою зменшення залежності від колишніх метрополій. В цьому контексті Угорщина виступає як країна, що не має «колоніального багажу» і водночас пропонує рішення, адаптовані до африканських реалій.

F.A.: що Угорщина може запропонувати Африці?

М.С.Ц.: Угорщина може запропонувати передачу знань через навчання студентів в сферах своєї компетенції. Взяти наприклад сільське господарство: Угорщина виробляє значну кількість сільськогосподарської продукції маючи вкрай лімітовану площу для таких насаджень. Ще один конкурентоспроможний сектор – це будівництво інфраструктури. Угорські інженери мають світове визнання як такі, що можуть запропонувати найбільш адаптовані до місцевих реалій рішення.

доктор

Ласло Сабо (Dr. Laszlo Szabo)

Ласло Сабо, заступник міністра закордонних справ Угорщини

До того як піти працювати в уряді Угорщини, Ласло Сабо зробив кар’єру в фармацевтичній сфері, на посадах генерального директора та віце-президента кількох фармацевтичних компаній.

Працюючи в уряді, Ласло Сабо приймав участь в кількох угорських торгівельно-економічних місіях до Африки, що мали на меті презентацію Угорщини як нового партнера для континенту.

Forbes Afrique: з чого складається угорська стратегія «відкриття Півдня»?

Ласло Сабо: Наша фінансова система побудована таким чином, що економічні показники країни значно залежать від експорту прямих іноземних інвестицій. Після успіху стратегії «відкриття Сходу», офіційний Будапешт вирішив перевести пошук економічних партнерів до нової фази. Для цього створено стратегію «відкриття Півдня», метою якої є пошук нових партнерів в країнах Північної та Субсахарської Африки. Ми прагнемо диверсифікувати угорський експорт, полегшити доступ до зовнішніх ринків для малих та середніх підприємств та заохочувати взаємовигідні партнерства. Хоча це і не є угорським винаходом. Але ми надто залежні від експорту до ЄС – лише 22% експортується за межі єврозони, порівнюючи з 43% Німеччини чи 46% Італії.

F.A.: чи можете Ви детальніше розповісти про стратегію Угорщини в Африці? Вона торкається усього континенту чи конкретних країн?

Л.С.: в першу чергу стратегія передбачає зближення з країнами Африки південніше Сахари. Африканський континент показує вражаючи темпи економічного зростання, втім – дуже гетерогенного. З огляду на лімітованість власних ресурсів ми плануємо спочатку зосередитися на зміцненні відносин із політично стабільними країнами – ПАР, Анголою, Ефіопією, Ганою та Кенією. Втім це лише орієнтовний список, зі свого боку ми відкриті до усіх пропозицій щодо партнерства.

F.A.: що може запропонувати Африці Угорщина?

Л.С.: ми впевнені в тому, що найкращими довгостроковими інвестиціями є інвестиції у якісну освіту і передачу технологій. Ми вже запустили стипендійну програму для 400 студентів з країн Північної Африки та  для 435 – з Субсахарської, яка дозволить їм продовжити своє навчання в наших університетах. Окрім збільшення експортних ринків, ми прагнемо не просто завозити угорські товари, а встановити такі форми співпраці, які будуть засновані на взаємній вигоді та дозволять нам ділитися своїми знаннями та ноу-хау. Угорщина має численні інноваційні доробки для агропромислового сектору, фармацевтики, енергетики, очистки води та розвитку інфраструктури.

F.A.: які переваги для країн Африки у партнерстві з Угорщиною?

Л.С.: необхідно визнати, що за африканські ринки ведеться запекла боротьба, центральноєвропейські підприємства зіштовхуються з величезною конкуренцією, зокрема з боку Туреччини та Китаю. Незважаючи на те, що в порівнянні з ними наша продукція має дещо вищу ціну, хоч і не думаю що набагато, ми пропонуємо справжню європейську якість на власні ноу-хау. Однак мої останні переговори з Ганою, Анголою та ПАР є багатообіцяючими не тільки в плані розвитку економічних, а і культурних зв’язків.

F.A.: нещодавно Польща заявила про своє бажання розвивати африканський вектор, зокрема збільшити товарообіг з 1% до 3%. Якою є мета Угорщини?

Л.С.: наша мета приблизно така сама. Наразі частка Африки в нашому експорті складає 1,2%. Звичайно, ми бажаємо збільшити цей показник. Також, в 2015 році ми провели вже другий бізнес-форум по Африці, який показав свою ефективність у розвитку міждержавних, економічних та освітянських зв’язків.

F.A.: в останні роки майже всі країни Вишеградської групи запустили подібні ініціативи для підтримки національного виробника та пожвавлення відносин з новими ринками, зокрема – з Африкою. Чи існує формат співпраці країн Центральної Європи в Африці?

Л.С.: такий формат є безумовно можливим як стосовно спільного провадження проектів, так і співпраці з політичних та консульських питань. Мова йде про прагматичну співпрацю, наприклад в форматі «Visegrad House», через який країни згаданої четвірки організовують події та координують свої зусилля в Кейптауні під егідою посольства Чехії. На мою думку, ми можемо робити більше разом.

Джерело: Forbes

Поділитися в соцмережах:


Related Post